Niezbędnik biegacza

O czym każdy biegacz pamiętać powinien, czyli biegowy niezbędnik.

Niezbędnik biegacza
Bieganie to sport, który przyciąga coraz więcej zwolenników - na co zwrócić uwagę?

Z roku na roku coraz więcej osób podejmuje się regularnego wysiłku fizycznego, jakim jest bieganie. Na ulicach i ścieżkach leśnych coraz częściej można spotkać biegaczy: zarówno amatorów, jak i wyczynowców. Niezależnie od stopnia wytrenowania, istnieje lista rzeczy, o którą każdy biegacz powinien zadbać. Podpowiadamy co powinno znaleźć się w jego niezbędniku.
 

Niezbędne wyposażenie biegacza

 

BUTY BIEGOWE TO PODSTAWA

Niezbędnik biegacza powinien przede wszystkim zawierać odpowiednie obuwie.

Odpowiednie, czyli jakie?
Buty biegowe to podstawa. Teoretycznie biegać można w każdym obuwiu sportowym, jednak aby całkowicie czerpać przyjemność z tego sportu i cieszyć się zdrowiem, warto zainwestować w obuwie przeznaczone właśnie do biegania.
 
Wybór konkretnego modelu obuwia uzależniony będzie przede wszystkim od:
 
 1. Rodzaju stopy: pronująca, supinująca, neutralna (wykonaj tzw. test wodny stopy, aby zobaczyć rodzaj jej sklepienia).
 
 1. Rozmiaru buta: buty biegowe zwykle powinny być nieco większe niż standardowy rozmiar, gdyż stopa podczas biegania puchnie. Im dłuższy dystans, tym buty mogą być nawet o jeden rozmiar większe, natomiast przy krótkich dystansach rozmiar o pół numeru większy powinien być wystarczający.
 
 1. Terenu po jakim biegamy najczęściej:
   
  • asfalt - buty do biegania po twardych nawierzchniach,
  • miękka nawierzchnia - tzw. buty terenowe, trailowe: do biegania po lesie, polnych drogach lub górzystych terenach,
  • różne rodzaje nawierzchni - początkowo można zainwestować w buty łączące w sobie cechy dwóch poprzednio wymienionych tzw. uniwersalne, później warto zainwestować w specjalistyczne obuwie i mieć np. 2 pary na zmianę: jedne do biegania po lesie i drugie do biegania po asfalcie.
 
Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z bieganiem, nie od razu musimy kupować wysokiej jakości, najnowszy model butów. Na początek zdecydowanie wystarczą podstawowe buty biegowe. W miarę rozbudzenia apetytu na bieganie będzie można zdecydować jakiego obuwia rzeczywiście potrzebujemy i  w jaki model chcemy zainwestować pieniądze.

 

STRÓJ BIEGACZA

Ubranie biegacza powinno być przede wszystkim komfortowe. Nie ma reguły odnośnie tego, jaki strój jest najbardziej odpowiedni.
 
Jeżeli komuś najwygodniej biega się w bawełnianej koszulce, to właśnie w takiej powinien biegać (uwaga na wychłodzenia zimą). Należy mieć jednak na względzie, że specjalistyczny strój podnosi komfort biegania np. w technicznej koszulce mniej się spocimy. Na własnej skórze powinniśmy więc sprawdzić w jakim stroju czujemy się najbardziej komfortowo podczas treningu i właśnie takie ubranie nosić.
 
Niezbędnik biegacza powinien więc zawierać kilka par oddychających, wygodnych zestawów ubrań.
 
Jeżeli planujemy biegać regularnie przez cały rok, wówczas polecamy zaopatrzyć się w:
 
 • leginsy do biegania,
 • biegową koszulkę techniczną,
 • termoaktywną koszulkę z długim rękawem,
 • bluzę do biegania,
 • kurtkę do biegania,
 • skarpety kompresyjne,
 • bieliznę do biegania – jest szczególnie ważna dla kobiet, które nosząc sportowy stanik chronią biust przed utratą jędrności oraz otarciami.
   
 

SPORTOWE DODATKI

Kolejną ważną częścią ubioru biegacza jest czapka chroniąca przed zimnem i wiatrem bądź kaszkiet chroniący przed słońcem. Zimą niezbędny okaże się termoaktywny komin do biegania bądź tzw. buff, czyli multifunkcjonalna chusta, która może pełnić rolę czapki, opaski, bandany czy ocieplacza na szyję. W chłodne dni przydadzą się również wygodne rękawiczki do biegania, a w słoneczne (również zimą) warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne.     

 

AKCESORIA BIEGACZA

Niezbędnik biegowy powinien, ale nie musi zawierać również pewne akcesoria, które uczynią bieganie bardziej wydajnym bądź po prostu przyjemniejszym.

 

MINITOROWANIE TRENINGÓW

Jedną z ważniejszych rzeczy, bez której większość biegaczy nie wychodzi z domu to zegarek do biegania, pulsometr, bądź telefon wyposażony w ulubioną aplikację dla biegaczy.
 
Dzięki tym akcesoriom poznamy ilość przebytych kilometrów, spalonych kalorii, utrzymamy odpowiednie tempo biegów, skontrolujemy pracę serca oraz zmonitorujemy postępy treningów na przestrzeni najbliższych miesięcy, a nawet lat.

 

LEKKOŚĆ BIEGU

Kolejnym gadżetem wartym rozważenia podczas treningu jest zakup pasa biodrowego na drobne elementy typu klucze czy chusteczki higieniczne oraz bidonu biodrowego dla osób, które nie lubią mieć zajętych dłoni podczas treningu.

 

DOBRA WIDOCZNOŚĆ

W niezbędniku każdego nocnego biegacza powinny znaleźć się również odblaski, świecące diody bądź latarka do biegania np. czołówka.  
 

Miejmy na uwadze, że aby biegać dobrze, nie musimy posiadać (a przynajmniej nie od razu) wszystkich wyżej wymienionych produktów. Akcesoria kupujmy stopniowo, dobierając te rzeczy, które uważamy za niezbędne i użyteczne dla nas.
 
Pamiętajmy, że podczas uprawiania sportu najważniejsza jest radość, satysfakcja oraz dbanie o własne zdrowie i właśnie to stawiajmy na pierwszym miejscu podczas treningów.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie