Niezbędnik rowerzysty

Co powinien mieć ze sobą wielbiciel jednośladów? Oto niezbędnik rowerzysty.

Niezbędnik rowerzysty
Niezbędne wyposażenie bezpiecznego cyklisty

Świeża zieleń kwitnących drzew i rozświetlone słońcem niebo zachęcają do rowerowych wycieczek. Jednoślady pozwalają nie tylko na relaksujące przejażdżki, ale i aktywny wypoczynek dotleniający organizm i motywujący mięśnie do pracy.

Co warto mieć zawsze przy sobie podczas rowerowych wycieczek? Poznaj nasz niezbędnik.
 

Niezbędnik rowerzysty, czyli co mieć musisz

Każdy rowerzysta powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo – szczególnie jeśli trasa przejażdżki obejmuje miejskie ulice lub ruchliwe drogi międzymiastowe.

Przepisy wyraźnie mówią, że wszystkie jednoślady muszą być wyposażone w jedno przednie i dwa tylne światła zwiększające widoczność roweru na drodze i zwracające uwagę kierowców.

→ Przednia lampka może być zasilana bateriami albo akumulatorem.
→ Tył roweru powinien być wyposażony w jedno czerwone odblaskowe światło oraz drugą lampkę – świecącą w sposób ciągły bądź migającą.

Brak niezbędnego wyposażenia może zakończyć się dla rowerzysty otrzymaniem mandatu karnego w wysokości 50 złotych.

 

Dla bezpieczeństwa

Rowerzyści wybierający się w długie trasy, podróżujący nocą lub po ruchliwych ulicach miast, powinni zadbać o wyposażenie roweru w dodatkowe światła odblaskowe w pedałach oraz szprychach kół.

Bardzo przydatnym na miejskich drogach może okazać się dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy pozwalający bezpiecznie wymijać pieszych i innych uczestników ruchu.

Dla większego bezpieczeństwa jazdy w ciemnościach warto zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, a wybierający się na dłuższe wyprawy po trudnym terenie nie powinni zapominać o kasku.

 

Dla wygody

  • Na przejażdżkę rowerem warto zabrać plecak – nie będzie on utrudniał pedałowania i nie obciąży kierownicy zakłócając równowagę jednośladu.
  • Jeśli nie potrzebujemy wielu przedmiotów warto zaopatrzyć się w sakwę zamieszczaną na ramie roweru, w której schowamy niezbędne drobiazgi.
  • Możemy też zaopatrzyć się w uchwyt na butelkę z wodą, po którą chętnie sięgniemy przy większym wysiłku fizycznym.
  • Przejażdżkę urozmaicić może również licznik rowerowy pokazujący dokładnie liczbę przejechanych kilometrów, osiąganą prędkość, a nawet liczbę spalanych kalorii dla zainteresowanych zrzuceniem wagi.
     
 

Na wszelki wypadek

W dłuższą trasę warto zabrać ze sobą dodatkową dętkę – jej przebicie jest najczęstszym problemem, z jakim zmagają się wielbiciele jednośladów.

Warto mieć ze sobą również zwykłą pompkę rowerową oraz zestaw podstawowych narzędzi – śrubokręty, skuwacz czy zwykłe kombinerki i młotek mogą uratować rowerzystę w przypadku zerwania łańcucha. Nie zapomnijmy też o nakrętkach zabezpieczających pozwalających unieruchomić rower w czasie postoju.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie