Niska cena czy wysoka jakość: co się bardziej opłaca?

Czy niska cena w dalszym ciągu jest dla nas najważniejszym elementem przy wyborze produktów? Okazuje się, że nie. Coraz częściej sugerujemy się jakością i całe szczęście, ponieważ rynek wypełnia się dobrej jakości produktami.

Niska cena czy wysoka jakość: co się bardziej opłaca?
Preferencje zakupowe Polaków

Producenci skupiają się nie tylko na obniżaniu kosztów, ale także inwestują w wyższą jakość.  Niska cena wciąż jest bardzo ważna dla polskich konsumentów, jednak okazuje się, że od kilku lat można zauważyć zmianę w preferencjach Polaków i za niską ceną musi także iść wysoka jakość.

Zbudowanie lojalności klientów to jeden z głównych zamiarów strategii marketingowej producentów, dlatego coraz więcej firm inwestuje w produkty wysokiej jakości, nie skupiając się już tylko na niskiej cenie.

Polacy z reguły nie lubią przepłacać, jednak postanowiliśmy sprawdzić, czy zawsze pogoń za niską ceną się opłaca. Na co powinniśmy wydać więcej, czym się sugerować przed zakupem i w jakie produkty lepiej zainwestować?

Na jakich produktach nie warto oszczędzać?

Postaramy się podać kilka przykładów.

Sprzęty AGD

Przed zakupem nowej pralki czy lodówki, poważnie przeanalizujmy jej specyfikację i zróbmy kalkulację, czy dane urządzenie będzie wydajne przez lata. Gwarantujemy, że lepiej kupić lepszej jakości piekarnik i korzystać z niego w wyższej klasie energetycznej. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze. Niska cena to nie najlepszy doradca w wyborze urządzeń AGD. Nie namawiamy na zakup najdroższych sprzętów, ale z pewnością wybór najtańszych może okazać się ryzykownym.

Elektronika

Producenci komputerów i telewizorów prześcigają się w ofertach o bardzo niskich cenach. Oczywiście często możemy trafić na rewelacyjną okazję i kupić dobrego laptopa w wyjątkowo atrakcyjnej cenie, jednak uważajmy z zasady na komputery i telewizory o bardzo niskiej cenie. Technologia bardzo szybko się rozwija i ani mrugniemy okiem, a taki sam sprzęt będzie wart 25% mniej za kilka miesięcy. Urządzenia, które nie są możliwe do rozbudowy, na przykład ultrabooki polecamy kupić drożej, ale w lepszej technologii – będzie służył nam dłużej.

Obuwie

Przywitała nas już jesień i wielu z nas zapragnęło wybrać się po nowe buty. Niska cena kusi nas z wystaw, jednak czy rzeczywiście opłaca się pójść na łatwiznę i wydać mniej? Obuwie to często zakup na lata, więc zastanówmy się dwa razy przed dokonaniem wyboru. Polecamy obuwie skórzane, dzięki temu nasze buty nie zużyją się po jednym sezonie i nie będziemy musieli inwestować w kolejne za rok.

Odzież

Od razu na wstępie powiedzmy jednak sobie otwarcie: nie na każde ubranie opłaca się wydać fortuny. Elementy naszej garderoby, które nosimy bardzo często, jak na przykład koszulki czy skarpetki polecamy kupować w niskiej cenie, jednak gdy przychodzi pora na ubrania wizytowe, warto według nas zainwestować i kupić garnitur czy garsonkę z wyższej półki. Podobnie rzecz ma się z obuwiem wizytowym. Weźmy pod uwagę fakt, że wielu z nas nie ubiera rzeczy wizytowych codziennie i sugerowanie się wysoką jakością będzie dla nas swoistą inwestycją na lata.

Zdrowa żywność

Na zdrowiu nie opłaca się oszczędzać. Warzywa biologiczne, lepszy chleb, mięso w wysokiej jakości to z całą pewnością dobra decyzja. Nie kupujmy najtańszych wędlin, na pewno będą posiadały dużą listę konserwantów. Podobnie sytuacja wygląda z rybami. Lepiej kupić droższą, ale mieć pewność, że będzie świeża.

Kosmetyki

Nie warto kupować najtańszych kremów czy toników, ponieważ mogą wywołać podrażnienia i alergie. Lepiej zatem zaopatrzyć się w droższy produkt, ale mieć pewność, że będzie dobrze działał i nasza skóra dobrze na niego zareaguje. Nie kupujmy także najtańszych kosmetyków do makijażu. Te wysokiej jakości są również bardziej wydajne.

DO PRZECZYTANIA:
Jak oszczędzać na zdrowej żywności »
Jak bezpiecznie kupować przez internet? »
Prawa konsumenta: ABC gwarancji sprzętu AGD i RTV »
Jak kupować na promocjach w supermarketach? »
Czy wiesz jak rozpoznać bezpieczny e-sklep? »
Prawa konsumenta: Zwrot towaru do sklepu »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie