Nowe dopłaty do domów energooszczędnych już za rogiem

Od 2013 roku wszyscy chętni do posiadania nowych ekologicznych czterech kątów mogą liczyć na dopłaty do domów energooszczędnych. Dofinansowanie projektów z pewnością powiększy grono szczęśliwych posiadaczy "zielonych" domów i mieszkań.

Nowe dopłaty do domów energooszczędnych już za rogiem
Zmiany w wyposażeniu i konstrukcji domu w ramach oszczędności

Ekologiczny styl życia staje się coraz bardziej powszechny wśród całego społeczeństwa. Niektórzy wprowadzają wielkie zmiany w swojej codzienności, inni ograniczają się do recyklingu czy kupowania ekologicznej żywności. Wiele osób twierdzi, że bycie „zielonym” zdecydowanie się opłaca, biorąc pod uwagę nie tylko zdrowie czy ochronę środowiska, lecz również oszczędzanie pieniędzy. W roku 2013 takie stwierdzenie nabiera dodatkowego znaczenia, ponieważ Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wprowadza dopłaty do domów energooszczędnych, a zatem bardziej ekologicznych, niż te budowane standardowymi sposobami.

Energooszczędne budowanie budynków

Zacznijmy od zdefiniowania czym jest dom lub mieszkanie energooszczędne i jakie korzyści płyną z wybudowania lub kupienia takiego lokum. 

Najprościej rzecz ujmując, budynek niskoenergetyczny to taki, na którego ogrzanie musimy zużyć znacznie mniej energii niż budynku spełniającego normy aktualnie obowiązujące w Polsce. 

Aktualnie ogrzanie standardowego budynku nie może pochłonąć więcej niż 160 kWh na każdy metr kwadratowy powierzchni. 

Dom energooszczędny potrzebuje jedynie 70 kWh, natomiast w domu pasywnym, który należy do najniżej energetycznych, ponieważ czerpie energię z otoczenia, wystarczy zaledwie 15 kWh na metr kwadratowy. 

Niskoenergetyczny dom czy blok mieszkaniowy budowany jest na podstawie specjalnie przygotowanego projektu, uwzględniającego efektywne rozwiązania energooszczędne oraz z użyciem nowoczesnych materiałów, dodatkowo podobne budynki często wyposaża się w alternatywne źródła energii, aby możliwie zwiększyć oszczędności. 

Budowanie takich konstrukcji staje się coraz bardziej popularne, jednak koszty, które taki projekt pochłania, nadal przewyższają możliwości większości zainteresowanych. Dopłaty do domów energooszczędnych mają zatem szansę na powodzenie i wielu chętnych. 

Rządowy program dopłat do domów energooszczędnych

Nowy program dopłat ma przygotować deweloperów i inwestorów do nowych norm budowniczych, które wejdą w życie w 2020 roku i będą zgodne z unijnymi standardami, zobowiązującymi do budowy domów z „zerowym zużyciem energii”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki przeznaczy na dopłaty do domów energooszczędnych łącznie 300 milionów złotych, które mają dofinansować ponad 12 tysięcy nowych nieruchomości. 

Na dodatkowe środki finansowe mają szansę osoby, które decydują się na kredyt hipoteczny z jednego z banków, zaakceptowanych do programu

Aktualnie na liście znajdują się: 

  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., 
  • SGB-Bank S.A., 
  • Bank Ochrony Środowiska S.A., 
  • Bank Zachodni WBK S.A., 
  • Getin Noble Bank S.A., 
  • Deutsche Bank PBC S.A. 

Osoby spełniające wymogi określone przez Fundusz będą mogły liczyć na kwotę z zakresu od 11 tysięcy do 50 tysięcy złotych, w zależności od planowanej inwestycji oraz rodzaju budynku. Nad projektem nieruchomości oraz przebiegiem budowy czuwać będzie weryfikator. Dopłaty do domów energooszczędnych przekazane zostaną bezpośrednio na konto kredytowe osoby zaakceptowanej w programie. 

Na dofinansowanie mogą również liczyć osoby, które już rozpoczęły budowę budynku niskoenergetycznego, jednak spełniają wszelkie warunki określone przez Fundusz.

Osoby, które planują wybudowanie „zielonego” domu mają zatem jeszcze jeden powód, aby nie zrezygnować z podjętej decyzji. Pieniądze przeznaczone na inwestycję szybko się zwrócą dzięki wielu oszczędnościom wynikającym z samego projektu. Zachęcamy do rozważenia. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie