Nowoczesne formy płatności bezgotówkowych

Sprawdź dostępne na rynku najpopularniejsze formy płatności bezgotówkowych, które charakteryzują się wygodą i szybkością w użytkowaniu zaspokajając tym samym potrzeby nowoczesnego klienta.

Nowoczesne formy płatności bezgotówkowych
W jaki sposób możemy płacić za zakupy czy rachunki bez użycia gotówki?

Niewątpliwie płatności bezgotówkowe zyskują coraz większą popularność w dzisiejszych czasach. Łatwy dostęp do Internetu czy wszechobecność uniwersalnych smartfonów przyczyniają się do powstawania wielu nowoczesnych usług finansowych. Odgrywają one ogromną rolę w bankowości, ułatwiają codzienne życie użytkownikom oraz pozwalają na znaczną oszczędność czasu.
 

Płatności bezgotówkowe - dostępne możliwości:

 

1. Karta zbliżeniowa

Jedną z najpopularniejszych form płatności bezgotówkowych są obecnie karty debetowe bądź kredytowe z funkcją płatności zbliżeniowych. Za pomocą karty zbliżeniowej użytkownik szybko zapłaci za zakupy bez wsuwania karty do czytnika. Kwoty nieprzekraczające 50 zł nie wymagają użycia kodu PIN, natomiast te powyżej 50 zł musimy zatwierdzić kodem PIN.

 

2. Płatności mobilne

Płatności bezgotówkowe tego typu opierają się na aplikacjach instalowanych w telefonach użytkowników. Na rynku dostępny jest szereg nowoczesnych usług mobilnych w technologiach: BLIK, PeoPay, iKASA, IKO, NFC czy SkyCash.

Aplikacje tego typu umożliwiają użytkownikom m.in. wypłatę gotówki z bankomatu bez użycia karty, dokonanie płatności za zakupy w sklepie stacjonarnym oraz w sklepie internetowym, dokonanie płatności zbliżeniowej czy wykonanie przelewu na numer telefonu bez potrzeby podawania numeru konta bankowego odbiorcy, a wszystko przy użyciu telefonu.

 
BLIK

Płatności mobilne BLIK to system opierający się na kodach jednorazowego użytku generowanych za pomocą aplikacji i wyświetlanych na ekranie telefonu danego użytkownika.

Sposób użytkowania jest bardzo prosty i intuicyjny. Po uruchomieniu aplikacji generujemy kod BLIK, który wprowadzamy w bankomacie, w terminalu w sklepie stacjonarnym bądź na stronie sklepu internetowego, a następnie zatwierdzamy transakcję.

Płatność czekiem jest bardzo podobna, różnica polega dodatkowo na wprowadzeniu hasła oraz braku potrzeby akceptacji transakcji w telefonie. Kod BLIK zawiera 6-cyfrowy, natomiast czek BLIK 9-cyfrowy numer.

 
PEOPAY

Płatności bezgotówkowe za pomocą systemu PeoPay (Bank Pekao) opierają się na systemie skanowania kodów QR. Sprzedawca zatwierdza na terminalu kwotę do zapłaty i generuje kod QR, który klient skanuje telefonem za pomocą aplikacji (funkcja „zapłać”). Następnie sprzedający zatwierdza płatność na terminalu, a kupujący zatwierdza transakcję kodem PIN na telefonie.

 
IKO

Posiadając aplikację IKO (Bank PKO BP i Inteligo) użytkownik generuje 6-cyfrowy kod, który wpisuje do terminalu sprzedawcy, a następnie zatwierdza płatność telefonem.

 
iKASA

iKASA umożliwia płacenie za zakupy w sieci sklepów Biedronka. Za pomocą tej aplikacji zainstalowanej w telefonie użytkownik wybiera funkcję „zapłać”, generuje kod kreskowy, który następnie pokazuje sprzedawcy, a na koniec zatwierdza transakcję.

 
NFC

Technologia NFC (Near Field Communication) umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu komórkowego. Coraz większa liczba banków i operatorów komórkowych umożliwia płatności bezgotówkowe w tej nowoczesnej technologii. Ze względu na rosnącą popularność, NFC może w przyszłości całkowicie zastąpić portfel wypełniony kartami płatniczymi i kredytowymi.

 
SKYCASH

SkyCash to aplikacja pozwalająca dokonywać mobilnych płatności za usługi dnia codziennego np. zakup biletów komunikacji miejskiej czy biletów kolejowych, dokonanie płatności za parking, wypłaty gotówki w bankomacie czy zakup biletu do kina.

 

3. PAYPAL

Globalny system PayPal działa poprzez konto internetowe, które nie wymaga od użytkowników udostępniania danych finansowych – numer karty kredytowej czy dane bankowe użytkownika nigdy nie są udostępniane sprzedawcy. PayPal umożliwia ekspresowe i bezpieczne wysyłanie płatności z rachunku bankowego, karty debetowej czy kredytowej.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie