Nowoczesne zawody przyszłości

Świat zmienia się na bieżąco. Czy za kilka-, kilkanaście lat nadal będziemy wykonywać te same zawody? Spójrzmy w naszą karierową przyszłość.

Nowoczesne zawody przyszłości
Jaką ścieżkę zawodową wybrać?

Jedną z wiodących rzeczy jakie rażą mnie w obecnym szkolnictwie wyższym to przygotowywanie młodych ludzi do zawodów przeszłości. Oczywiście, wiele z dzisiejszych zawodów będzie funkcjonowało w przyszłości, jednak ulegną one znacznym deformacjom i zmianom. Przykład: firmy takie jak Data Analyst, zajmujące się zbieraniem i analizowaniem danych dla korporacji będą istniały w przyszłości również. Jednak wraz z rozwojem technologii informacje będą tańsze, szybsze i bardziej powszechne, charakter tej pracy ulegnie zmianie.

Zmiany jakie obserwujemy dzisiaj spowodują, że w ciągu najbliższych 10 lat będą tworzyć się nowe stanowiska pracy. Ostatni wyż demograficzny osiąga dzisiaj wiek 65+, co oznacza zmiany w służbie zdrowia, nastawienie na inną niżeli dotychczas opiekę medyczną, zapotrzebowanie na specjalistów typu okulista, ortopeda, dentysta. Tempo życia, globalny charakter pracy skłoni nas do częstszych wizyt u psychologa.

Jak zatem pokierować swoją edukacją, aby za dekadę nie obudzić się z przysłowiową "ręką w nocniku"? Podjęłam wyzwanie i stworzyłam listę 20 zawodów, które będą potrzebne w przyszłości.

Zawody przyszłości

1. Badania naukowe - zapotrzebowanie na naukowców takich dziedzin jak chemia, fizyka, matematyka, biologia, inżynieria

2. Architekt przyszłości - jesteśmy na etapie przechodzenia z systemu krajowego do globalnego. Architekci z tych systemów globalnych będą pełnić znaczącą rolę w przyszłej polityce globalnej.

3. Bankierzy, finansiści - wraz z rozwojem internetu zmienia się bankowość, dużo szybciej i sprawniej można oszacować ryzyko. Zarządzanie i przepływ finansów w firmie już jest skomplikowane a będzie bardziej, wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów.

4. Menadżerowie zarządzający informacją i danymi - osiągnięcie bardziej usprawnionej formy przechowywania danych i ich zabezpieczania będzie wymagało zatrudnienia specjalistów, którzy pozbędą się zbędnych informacji i oczyszczą centra danych.

5. Miejscy rolnicy - zamiast transportować żywność przez oceany, będzie można ją uprawiać pod ziemią, często poniżej sklepów spożywczych, gdzie produkty będą sprzedawane bezpośrednio do klienta.

6. Projektanci Awatarów - dzisiaj Awatar istnieje jako postać w komputerze. W niedalekiej już przyszłości z dwuwymiarowego bytu powstanie byt trójwymiarowy, który w realnym świecie będzie mógł zastąpić nas na spotkaniu towarzyskim czy biznesowym i prowadzić w naszym imieniu rozmowy.

7. Inżynierowie Poligrafii 3D - popyt na produkty z druki 3d już jest, w przyszłości wzrośnie drastycznie zapotrzebowanie na takie produkty. Druk 3D będzie miał zastosowanie w każdej dziedzinie przemysłu.

8. Tłumacze książek do aplikacji - wraz z rozwojem komputerów coraz większą popularnością będą cieszyły się e-booki. Wzrośnie zapotrzebowanie na ludzi, którzy zajmą się konwertowaniem tradycyjnej książki do aplikacji i zakładaniem całych internetowych bibliotek.

9. Technicy do naprawy turbin wiatrowych - rozprzestrzenienie wiatraków na całym świecie będzie drastycznie napędzać zapotrzebowanie na techników napraw.

10. Specjaliści od zwalczania szantażystów, wykorzystujących informację - dużo łatwiej jest popełnić zbrodnie i szantażować kogoś za pomocą komputera, zdobywając na jego temat niewygodne informacje. Aby rozwiązywać i zapobiegać takim sytuacjom wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów pobierania danych, ludzi potrafiących prowadzić negocjacje przez internet, analityków kontroli uszkodzeń.

11. Nano-medycyna - wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia zdolnych do pracy na poziomie nano, zarówno w projektowaniu systemów diagnostycznych, środków jak i monitorowania rozwiązań

12. Agenci organów - zapotrzebowanie na przeszczepy eksploduje. Ludzie, którzy będą potrafili zlokalizować i dostarczą zdrowych narządów będą pożądani.

13. Inżynierowie do tworzenia tub transportowych - kolejnym wielkim projektem infrastrukturalnym na świecie będzie system transportu ludzi i ładunków zaprojektowany wokół rur próżniowych. Zastąpi to drogi i powolny transport ciężarówkami, statkami czy samolotami. Do wprowadzenia tego pomysłu w życie potrzebni będą utalentowani ludzie myślący przyszłościowo, inżynierowie na wysokim poziomie.

Praca w roku 2030 i później

1. Dystrybutorzy dronów - drony będą w przyszłości dostarczać artykuły spożywcze, pizzę, wodę

2. Plantatorzy drzew i roślin - modyfikacja drzew i roślin odpowiadająca na zapotrzebowanie danego materiału, koloru, struktury na rynku.

3. Projektanci robotów-robaków - roboty, które będą oczyszczały ziemię z odpadów, przetwarzały odpady

4. Hodowcy klonów

5. Twórcy narządów - agenci narządów wymienieni powyżej nie będą mieli zajęcia jeżeli nauka pozwoli nam na produkcję narządów

6. Terapeuci powiększania pamięci - psychologowie pracujący nad powiększeniem pamięci może diametralnie zmienić to kim jesteśmy i utorować drogę do nowej klasy ludzi.

Zawody, które zostały wymienione powyżej są tylko szkicem. Wyobraźnia może powiększyć tę listę chociażby o wykorzystanie przestrzeni kosmicznej do tworzenia energii. Zdaję sobie sprawę, że lista ta daje więcej pytań niż odpowiedzi. Podstawowe, jakie nasuwa się od razu to: jak mamy przygotować się na te zmiany?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie