Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

Czy można obliczyć własną zdolność finansową?

Jak obliczyć własną zdolność finansową? Jakie informacje zgromadzić przed przystąpieniem do jej analizy?

Czy można obliczyć własną zdolność finansową?
Czy możemy sprawdzić naszą wypłacalność?

Przed udaniem się do banku po wybrany kredyt, warto sprawdzić, czy mamy wystarczającą zdolność finansową, by nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Samodzielna ocena własnych możliwości finansowych pozwoli nam ocenić, na kredyt jakiej wysokości i na jakich warunkach spłaty możemy liczyć. Jak obliczyć samodzielnie zdolność finansową? 

Ocena klienta w banku

Zanim bank podejmie decyzję o przyznaniu klientowi kredytu, sprawdzi jego zdolność finansową, a więc oceni, na ile klient jest wiarygodny i jaką bank ma gwarancję, że dłużnik będzie w stanie terminowo i regularnie spłacać kolejne raty zobowiązania.

Ocena zdolności kredytowej dokonywana jest na podstawie:

 • wymaganych przez bank dokumentów, takich jak zaświadczenie o zarobkach czy umowa o pracę, oraz
 • danych o samym kliencie i ich zestawieniu ze statystykami spłaty kredytów przez określone grupy społeczne.

Każdy bank ma własną metodę analizy zdolności finansowej klienta i inne czynniki uznaje za najważniejsze przy jej ocenie. Wyróżnić można jednak kilka wspólnych większości kredytodawców elementów podlegających analizie, takich jak wysokość dochodu, historia w BIK, wiek, ilość osób na utrzymaniu. 

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Skorzystaj z publikowanych w sieci kalkulatorów, zadbawszy o to, by podane dane były jak najbardziej zaktualizowane – ocena zdolności kredytowej podlega wielu czynnikom i w związku z tym może zmienić się nawet z dnia na dzień. Kalkulatory wykorzystują algorytmy oparte na danych, które musimy uprzednio zgromadzić. Co będzie nam potrzebne?

 1. W celu obliczenia zdolności finansowej musisz wiedzieć, o jakiej wysokości kredyt będziesz chciał się ubiegać.
 2. Określ jego rodzaj (kredyt hipoteczny, pożyczka gotówkowa, kredyt samochodowy itd.) i oprocentowanie.
 3. Ustal długość kredytowania (liczbę rat przypadających na okres spłaty).
 4. Sprawdź, jakiej wysokości wkład własny posiadasz.
 5. Wybierz rodzaj odpowiadających danemu rodzajowi kredytu rat (malejące, rosnące, stałe, rata balonowa itd.).
 6. Jeśli posiadasz zabezpiecznie, ustal jego wartość (w przypadku nieruchomości, potrzebne mogą być również dane o jej metrażu).
 7. Nie zapomnij o wszystkich dotychczasowych pożyczkach, kredytach, limitach w rachunkach i innych zobowiązaniach finansowych, ustalając wysokość comiesięczne przeznaczanej na ich spłatę kwoty.
 8. Określ swój dochód, pamiętając, by w przypadku wspólnego wnioskowania o pożyczkę z partnerem uwzględnić przychody obojga zainteresowanych.
 9. Uwzględnij też koszty utrzymania, podsumowując comiesięczne wydatki na rachunki, wyżywienie czy dojazd do pracy.
 10. Ustal wielkość gospodarstwa domowego i dochód przypadający na jednego członka rodziny.

Zgromadziwszy wszystkie konieczne dane nie powinieneś mieć problemu ze skorzystaniem z narzędzi służących wyznaczeniu zdolności kredytowej. Wybierz mniej lub bardziej zaawansowane w zależności od tego, jak bardzo dokładny wynik chcesz uzsykać. 

Czytaj więcej:
Warunki kredytowania a nasz zawód »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie