5 sposobów na obniżenie kosztów w firmie

Cięcie kosztów w firmie jest możliwe: podpowiadamy jak to robić z głową!

5 sposobów na obniżenie kosztów w firmie
Szukanie oszczędności w przedsiębiorstwie – skutecznie i bez bólu

Brak satysfakcji odnośnie uzyskiwanych wyników bądź niska rentowność firmy to jedne z ważniejszych przyczyn, z powodu których przedsiębiorca podejmuje decyzję o dokonaniu cięcia kosztów. Jest to niewątpliwie proces trudny, ale efektywny. Wbrew pozorom obniżenie kosztów w firmie wcale nie musi oznaczać podejmowania drastycznych kroków jakimi jest np. redukcja etatów. Poznaj pięć skutecznych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, dzięki którym przedsiębiorstwo znów stanie na nogi.
 

KOSZTY TNIJ W SPOSÓB PRZEMYŚLANY

Zanim podpowiemy w jaki sposób obniżać koszty w firmie, musimy uzmysłowić sobie bardzo ważną rzecz: nie zawsze cięcie kosztów jest korzystne. Dlaczego? Nie wszystkie sposoby przyniosą wymierne korzyści, np. zmniejszenie kosztów związanych z produkcją mogą spowodować pogorszenie jakości finalnego produktu, a co za tym idzie – utratę kluczowych klientów. Koszty tnijmy więc bardzo rozważnie.

 

GDZIE SZUKAĆ OSZCZĘDNOŚCI W FIRMIE?

 
 1. DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH

Jednym ze sposobów na podreperowanie budżetu przedsiębiorstwa jest zwrócenie uwagi na z pozoru drobne szczegóły, które w skali miesięcznej może nie są tak bardzo widoczne, jednak ich roczny bilans może (niemiło) zaskoczyć . Drobiazgi mogą się różnić w zależności od branży działania, jednak istnieją pewne uniwersalne elementy działalności, na które warto zwrócić uwagę:
 
 • Billingi telefoniczne pracowników – sporządzenie oświadczenia z podwładnymi o zakazie korzystania z telefonów służbowych do celów prywatnych bądź poinformowanie pracowników o monitorowaniu telefonów służbowych pomoże w uregulowaniu kosztownych połączeń niezwiązanych z pracą.
 • Telefon stacjonarny – w niedużej firmie wystarczająca może się okazać jedna linia telefoniczna zamiast kilku.
 • Koszty druku – drukowanie firmowych dokumentów czy materiałów może być kosztowne, rozwiązaniem będzie używanie tańszych materiałów eksploatacyjnych, druk dwustronny oraz czarno-biały.
 • Wymiana niewydajnych urządzeń – jeżeli stary sprzęt zużywa więcej energii i jest problematyczny, warto zainwestować w urządzenia nowoczesne i bardziej wydajne.
 • Koszty surowców i półproduktów – być może obecny dostawca nie oferuje najkorzystniejszych cen, warto dogłębnie przeanalizować rynek w celu wyszukania tańszej oferty bez uszczerbku na jakości.
 
 
 1. COMIESIĘCZNE OPŁATY

Podstawą w cięciu kosztów w firmie będzie analiza dotychczasowych rachunków za prąd, gaz czy Internet. Umowy zazwyczaj podpisywane są na długi okres czasu, stąd warto wybrać tę najbardziej konkurencyjną i odpowiednią dla specyfiki przedsiębiorstwa. Nie należy bać się zmian i podpisać umowę z innym dostawcą energii elektrycznej czy dostawcą Internetu, jeżeli przyniesie to widoczne korzyści finansowe.   

 
 1. JAKOŚĆ PRACY PODWŁADNYCH

Dobry szef powinien dążyć zarówno do zwiększenia produktywności, jak i odpowiedniego motywowania pracowników. Nie ma nic gorszego niż podwładni, którzy nie wykorzystują swego potencjału. Warto zainwestować trochę czasu w odpowiednią obserwację pracowników w firmie i analizę strategii ich działania w godzinach pracy.
 
 • Ciągłe przeglądanie stron w Internecie przez pracowników? Doskonałym rozwiązaniem okaże się zablokowanie dostępu do wybranych stron lub ograniczenie dostępu do sieci np. do 40 minut na dzień dla wszystkich lub wybranych pracowników.
 
 • Brak produktywności pracowników? Zwiększenie elastyczności czasu pracy może przynieść zaskakujące korzyści: zamiast pracy w sztywno ustalonych godzinach 8-16, pracownik może pracować wydajniej, w wybranym przez siebie czasie np. 7-15 lub 10-18. Odpowiednia motywacja podwładnych jest kluczem do podniesienia efektywności firmy.
 
 
 1. WSPÓŁPRACA Z FIRMĄ ZEWNĘTRZNĄ    

Zlecenie wykonywania wybranych zadań firmie zewnętrznej czyli popularny ostatnio outsourcing może przynieść spore oszczędności w firmie.  W ten sposób przedsiębiorstwo opłaca jedynie faktury za usługi, a wszelkie koszty utrzymania pracownika są eliminowane.

 
 1. PRACOWNIK ON-LINE

Nie każdą firmę stać na zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów w danym obszarze, stąd warto zlecać prace on-line. Konkretne zadania mogą wykonać profesjonaliści, bez fizycznej obecności w firmie. W ten sposób przedsiębiorstwo tnie koszty związane z zatrudnieniem nowego pracownika, a zadanie będzie wykonane jak należy. Pracowników on-line można wyszukać na stronach: Freelancer, Favore lub anglojęzycznej UpWork.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie