Oddłużanie czy upadłość konsumencka?

Jeśli oddłużanie na własną rękę nie przyniesie spodziewanych efektów, osoba, której niezdolność spłacania kolejnych kredytów wynika z niezależnych od niej zdarzeń losowych, ogłosić może upadłość konsumencką.

Oddłużanie czy upadłość konsumencka?
Co zrobić, gdy wpadniemy w spiralę zadłużenia?
  • oddłużanie
  • upadłość konsumencka
  • rata kredytu

Co zrobić, kiedy wpadniemy w błędną spiralę zadłużeń, a pieniądze z kolejnych otrzymywanych kredytów przeznaczać zaczniemy jedynie na spłatę starszych zobowiązań, z którymi przestaliśmy sobie radzić? Kiedy możliwe jest jeszcze oddłużenie na własną rękę, a kiedy jedynym wyjściem staje się ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Oddłużanie

Oddłużanie wymaga od nas przede wszystkim zmiany sposobu myślenia o kolejnych zaciąganych kredytach jako o lekarstwie na nasze problemy. Zadłużanie się na coraz to nowe kwoty nie pomaga nikomu, wręcz przeciwnie, tworzy błędne koło zadłużenia, a ty oddajesz bankom coraz więcej pieniędzy w kolejnych ratach kredytów, które, szczególnie w początkowym okresie, składają się głównie z odsetek

Zamiast zaciągać kolejne długi spróbuj więc znaleźć nowe źródła dochodów. Może to wiązać się z inwestycją w zaufane fundusze czy obligacje Skarbu Państwa lub po prostu ze znalezieniem dodatkowego źródła utrzymania. Nadprogramowe pieniądze przeznacz od razu na spłatę zobowiązań kredytowych, nie ulegaj pokusie wydania ich na drobne lub większe przyjemności w ramach nagrody za ciężką pracę!

Spróbuj też odzyskać kontrolę nad swoimi wydatkami. Prowadź arkusz, w którym będziesz mógł prześledzić, na co uciekają pieniądze, zobaczysz wtedy, gdzie szukać oszczędności. Być może łatwo ulegasz promocjom lub impulsowi nabywania rzeczy, która okazuje się być zupełnie zbędną. Pamiętaj, że najważniejszym wydatkiem jest obecnie rata kredytu i to na jej spłatę musisz znaleźć środki finansowe.

Upadłość konsumencka

Jeśli oddłużanie na własną rękę nie przyniesie spodziewanych efektów, możemy ogłosić upadłość konsumencką. Odpowiedni wniosek składa się w sądzie rejonowym za opłatą 200 złotych tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy upadłość okazała się wynikiem nieszczęśliwego zbiegu sytuacji losowych, niezależnych od dłużnika. 

Jeśli więc świadomie doprowadziliśmy do sytuacji, w której brakuje nam środków na spłatę zobowiązań finansowych, na przykład zaciągając kolejne kredyty w sytuacji, gdy wiedzieliśmy, iż nie będziemy w stanie ich spłacić, prawo ogłoszenia upadłości nam nie przysługuje.

W przypadku, gdy wniosek dłużnika zostanie rozpatrzony pozytywnie, sąd dokona podziału majątku dłużnika na rzecz jego wierzycieli, ustalając plan spłaty zadłużenia oraz wyznaczając tę jego część, której spłata zostanie umorzona. Umorzenie nie nastąpi jednak od razu, a dopiero po wykonaniu przez zadłużonego części zobowiązań określonych planem spłaty. 

Sprawdź również:
Oddłużanie – prawdy i mity »
Jak poprawić swoją zdolność kredytową? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie