Oddłużanie na własną rękę czyli jak wyjść z długów?

Oddłużanie wymaga poświęceń. Niekiedy nawet w trudnej sytuacji mamy jednak szansę na naprawienie naszych finansowych błędów i poprawę zdolności kredytowej. Jak wyjść z długów na własną rękę?

Oddłużanie na własną rękę czyli jak wyjść z długów?
Co robić, gdy wpadniemy w błędne koło zadłużeń?

Statystyki są bezlitosne - mamy coraz więcej długów. Za pożyczone pieniądze kupujemy samochody i mieszkania, płacimy za egzotyczne wakacje, fundujemy dzieciom nowego laptopa. Często wpadamy w błędną spiralę zadłużeń, by za otrzymane z kolejnych kredytów pieniądze spłacać raty poprzednich zobowiązań. Jak sobie poradzić ze spłatą długów? Czy istnieje skuteczny sposób na oddłużanie we własnym zakresie?

Jak wyjść z długów?

Podstawowa zasada oddłużania – przestań traktować kolejne kredyty (również w postaci kart kredytowych czy limitów na rachunku bankowym) jak lekarstwo na twoje problemy. 

Zadłużając się na coraz to nowe kwoty tworzysz błędne koło zadłużenia – płacisz coraz wyższe raty kredytów, które, szczególnie w początkowym okresie regulowania rat składają się głównie z odsetek. Zamiast zaciągać kolejne długi spróbuj znaleźć nowe źródła dochodów.

Oddłużanie wymaga poświęceń. Znajdź nowe źródło dochodów:

  • dodatkową pracę,
  • godne zaufania fundusze inwestycyjne,
  • stabilne spółki z obligacjami Skarbu Państwa.

Pracując dodatkowo po godzinach będziesz mieć mniej czasu, ale skuteczniej i szybciej spłacisz raty dotychczasowo zaciągniętych kredytów.

Zacznij mądrzej wydawać

Korzystaj ostrożniej z karty kredytowej – badania dowodzą, że znacznie łatwiej przychodzi nam wydawanie wirtualnych pieniędzy, niż trzymanej w dłoni gotówki. Wręczając sprzedawcy banknot mamy większą świadomość wysokości kwoty, z którą się rozstajemy. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczmy na spłatę kredytu.

Jeśli uda ci się zaoszczędzić, nie wydawaj tej kwoty, ale postaraj się przeznaczyć ją na spłatę kolejnej raty zadłużenia. Dzięki nieprzewidzianemu wpływowi gotówki odciążysz domowy budżet.

Postaraj się uważniej przyjrzeć swoim wydatkom – możesz sporządzić arkusz, w którym zapisywać będziesz, co kupujesz każdego dnia – pomoże ci on zobaczyć, gdzie przepadają twoje pieniądze, a znaczna część z nich wydawana jest na rzeczy zupełnie nam zbędne, kupowane pod wpływem impulsu. Postaraj się kontrolować budżet, a zaoszczędzone pieniądze przeznacz na regulowanie rat zaciągniętych kredytów.

Podejmując się stopniowo wykonywania opisanych wyżej zadań po niedługim czasie na pewno odczujesz pewną poprawę. Staraj się być konsekwenty na drodze walki z zadłużeniem!

Sprawdź również:
Jak sprawdzić czy moje dane są w rejestrze dłużników? »
Oddłużanie – prawdy i mity »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie