Odnawialny kredyt obrotowy

Odnawialny kredyt obrotowy dla Twojej firmy może okazać się jednym ze sposobów na poprawę płynności finansowej. Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Odnawialny kredyt obrotowy
Odnawialny kredyt obrotowy dla przedsiębiorców

Kredyt obrotowy odnawialny i nieodnawialny

 

Na rynku można wyróżnić dwie formy kredytu obrotowego, a są to:

 

  • kredyt obrotowy odnawialny
  • kredyt obrotowy nieodnawialny

 

Odnawialny kredyt obrotowy

 

Pierwsza opcja polega na ustaleniu określonego limitu kredytowego. Przedsiębiorstwo może zaciągać zobowiązanie do określonego limitu np.: w sytuacji konieczności zapłaty dostawcom za dobra i usługi. Gdy firma otrzymuje zaległe należności spłaca kredyt bankowi i limit może być ponownie wykorzystany przez dane przedsiębiorstwo. Oznacza to, że odnawialny kredyt obrotowy pozwala na zaciąganie kredytu dowolną ilość razy do kwoty ustalonego wcześniej limitu przez określony czas.

 

Nieodnawialny kredyt obrotowy

 

Nieodnawialny kredyt obrotowy jest opcją nieco mniej korzystną niż odnawialny kredyt obrotowy. Przedsiębiorstwo oraz bank również określają limit kredytu jaki firma może zaciągnąć, ale za każdym razem gdy firma zaciąga kredyt na określoną kwotę, limit kredytu jest o nią obniżany, tzn. że się nie odnawia. Każde uruchomione środki pieniężne zmniejszają więc limit pozostały do wykorzystania.

 

Zalety kredytu odnawialnego

 

Ponadto kredyt obrotowy odnawialny posiada następujące zalety:


  • pomaga  w utrzymaniu bieżącej płynności,
  • wspiera skuteczniejsze zarządzanie finansami przedsiębiorstwa,
  • umożliwia uruchomienie środków pieniężnych dokładnie wtedy, gdy pojawia się potrzeba oraz w kwocie, na jaką w danej chwili mamy zapotrzebowanie, oczywiście do limitu, który został wcześniej ustalony,
  • pozwala na wielokrotne wykorzystywanie kredytu (spłata części lub całości kredytu powoduje odnowienie o dokonaną spłatę do wysokości przyznanego przez bank limitu).

 

Odnawialny kredyt obrotowy jest doskonałym i często wykorzystywanym rozwiązaniem dla firm. Posiada bardzo wiele zalet, ale przede wszystkim pomaga radzić sobie z płynnością finansową, która dla firmy jest najważniejsza.

 

Czytaj więcej:

Kredyt obrotowy dla firm - tych bardzo małych »

Kredyt obrotowy - porównanie ofert bankówSzybki kredyt dla firm - czy to możliwe? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie