Jak wybrać odpowiednie oprocentowanie lokaty?

Oprocentowanie lokaty to tak naprawdę najważniejsza kwestia, która kieruje naszym wyborem w trakcie poszukiwań sposobów powiększenia oszczędności. Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać odpowiednie oprocentowanie lokaty?
Na co zwrócić uwagę wybierając depozyt naszych pieniędzy?

Każdy z nas, kto kiedykolwiek zastanawiał się nad wzięciem kredytu gotówkowego lub innej pożyczki, na pewno zastanawiał się nad tym, skąd bank bierze na to pieniądze. Odpowiedź jest bardzo prosta - instytucje bankowe w znacznej większości pozyskują środki pieniężne od swoich klientów, którzy zdeponowali oszczędności na tzw. lokatach.

Czym są lokaty i czemu służą?

Lokaty są produktami bankowymi, które zaspokajają potrzeby banku oraz właściciela lokaty.

  • Bank może obracać zdeponowanymi pieniędzmi (np. poprzez wykorzystanie ich na udzielenie kredytu gotówkowego innemu klientowi), co stanowi dla niego niezmierną korzyść.
  • Natomiast właściciele środków finansowych dostają za to odpowiednie wynagrodzenie, które nazywamy oprocentowaniem.

Oprocentowania różnią się między sobą, w związku z czym możemy poszukać takiej oferty, na której zarobimy najwięcej.

Jak wybrać odpowiednie oprocentowanie lokaty?

Na oprocentowanie lokaty składa się wiele czynników, które bezpośrednio wpływają na tzw. zarobek klienta. Wybierając konkretny produkt bankowy warto zwrócić na nie uwagę, by świadomie podjąć decyzję. Należą do nich:

  • Stopa procentowa
  • Rodzaj oprocentowania
  • Promocje obowiązujące w danym banku

Stopa procentowa określana jest przez Radę Polityki Pieniężnej. Jej wysokość może być zmieniona w dowolnym momencie. Po zmianie stopy procentowej banki mogą dokonać zmian w wysokości oprocentowania lokat tylko w przypadku ofert o tzw. oprocentowaniu zmiennym. Każdy klient, który chciałby uniknąć takich wahań, powinien zdecydować się na wybór lokaty o tzw. oprocentowaniu stałym, która jest "oporna" na zmiany rynkowe. Lokata stała gwarantuje nam konkretny zysk, który możemy obliczyć już w momencie podpisywania umowy z bankiem.

Rodzaje oprocentowań lokat

Banki zachęcając klientów do założenia lokaty posługują się dwoma sformułowaniami: oprocentowanie rzeczywiste i nominalne.

W reklamach telewizyjnych, na billbordach i w ulotkach, najczęściej widnieją kwoty dotyczące oprocentowania nominalnego. Widząc reklamę mówiącą o lokacie na 6% warto się zastanowić, który rodzaj oprocentowania autor miał na myśli.

  • Oprocentowanie nominalne w wysokości 6% nie oznacza, że dokładnie tyle będzie wynosił nasz zysk. Nie uwzględnia ono np. kapitalizacji odsetek. Ogólnie rzecz ujmując, oprocentowanie nominalne w wysokości 6% to tak naprawdę rzeczywisty zysk na poziomie 5,4%.
  • Natomiast jak sama nazwa wskazuje, oprocentowanie rzeczywiste jest prawdziwym zarobkiem na lokacie uwzględniającym wszystkie ponoszone koszty. Popularnie nazywane jest oprocentowaniem realnym.

Decydując się na wybór konkretniej lokaty warto zwrócić uwagę właśnie na tę kwestię.

Czy można na lokacie zarobić jeszcze więcej?

Wiele banków chcąc przyciągnąć do siebie nowych klientów organizuje różne promocje, które bardzo często dotyczą wysokości oprocentowania lokaty.

Warto z nich skorzystać, ponieważ wśród nich można znaleźć "prawdziwe perełki". Oczywiście promocje bankowe nie powinny osłabiać naszej czujności, szczególnie w przypadku lokat odnawialnych, których odnowienie zazwyczaj będzie następowało na warunkach standardowych. Również w tej kwestii można przechytrzyć bank. Wystarczy uniknąć automatycznego odnowienia i po prostu przenieść swoje pieniądze na nową lokatę z lepszym oprocentowaniem niż standardowe.

Przeczytaj również:
Jak wyznaczane jest oprocentowanie lokat »
Wszystkie rodzaje lokat bankowych na rynku »
Konto oszczędnościowe czy lokata - która opcja lepsza dla mnie? »
Codzienne pomysły jak oszczędzać pieniądze »
Jakie metody oszczędzania daje nam konto oszczędnościowe? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie