Przewodnik podróżnika: Odprawa online

Odprawa online to opcja dla podróżnych wybierających podniebne wyprawy. O czym warto pamiętać?

Przewodnik podróżnika: Odprawa online
Ułatwienie dla podróżujących samolotem

Odprawa online to opcja udostępniana klientom większości linii lotniczych na świecie. Internetowa rejestracja podróżnego pozwala nie tylko szybko i skutecznie zamknąć przedwyjazdowe formalności, ale często również zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na odprawę lotniskową.
 

Jak odprawić się przez internet?

 

Gdzie?

Większość przewoźników oferuje opcję odprawy online na swoich stronach internetowych.

W przekierowaniu na odpowiednią witrynę pomoże wpisanie w wyznaczone pola danych lotu lub rezerwacji. W zależności od przewoźnika możemy zostać poproszeni o numer lotu, numer rezerwacji, datę wylotu, dane z karty programu lojalnościowego, email, dane karty kredytowej albo inne szczegóły lotu.

Link oraz instrukcję odprawy online można również zwyczajowo znaleźć w potwierdzeniu dokonania rezerwacji i płatności, przesłanym na nasz adres email. 

 

Kiedy?

Termin odprawy uzależniony jest od wytycznych przewoźnika. W niektórych liniach odprawimy się już 30 dni przed planowanym wylotem, w innych odprawa online zostanie otwarta dopiero na 7 dni przed datą wyjazdu.

Podobnie różnić się mogą między liniami terminy zamknięcia internetowej opcji odprawy. U niektórych przewoźników odprawić online można się jeszcze na dwie godziny przed wylotem, u innych nie później niż na trzy godziny przed podróżą.

Nieskorzystanie z opcji internetowej odprawy wiąże się z koniecznością skorzystania z opcji odprawy lotniskowej, a ta może być płatna w przypadku większości popularnych niskobudżetowych linii lotniczych.

 

Karta pokładowa

Odprawa online pozwala uzyskać elektroniczną wersję karty pokładowej, która umożliwi nam wstęp na pokład samolotu wybranych linii lotniczych.

Kartę pokładową można wydrukować i okazać w wersji papierowej, coraz więcej przewoźników akceptuje jednak również elektroniczne karty pokładowe okazywane na telefonach komórkowych (np. w postaci kodu QR czy eBoardingu).

Pamiętajmy, iż odprawa online dostępna jest zarówno dla podróżnych z bagażem rejestrowanym, jak i tych zabierających jedynie podręczną walizkę. Coraz częściej na lotniskach spotkać można specjalne punkty oddania bagażu, które obsługiwane są poprzez okazanie elektronicznej karty pokładowej. Niektóre lotniska oferują samoobsługową rejestrację bagażu.

 

Dokumenty podróży

Odprawa online ma na celu przede wszystkim powiadomienie przewoźnika o dokumentach, z których będziemy korzystać w trakcie lotu.

Podróżując w obrębie krajów strefy Schengen możemy śmiało podać przewoźnikowi numer i serię dowodu osobistego, w dalszą wyprawę zabrać należy paszport, a linie lotnicze powiadomić o numerze dokumentu.


Opcja odprawy online znacząco ułatwiła operacje lotniskowe, zapewniając podróżnym komfort korzystania z możliwości odprawienia się przez Internet w zaciszu własnego domu. Pamiętajmy, że szczegóły postępowania w przypadku odprawy online mogą różnić się między przewoźnikami. Sprawdźmy, czego wymagają od nas linie lotnicze przed udaniem się w podróż.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie