Odwołanie od mandatu

Czy mamy prawo do odwołania się od postanowienia policji i straży miejskiej? Na czym polega procedura i czy mandat trzeba zawsze przyjmować?

Odwołanie od mandatu
Porady prawne dla zmotoryzowanych

Prawo odmowy mandatu

Czy wiedzieliście, że policja oraz straż miejska ma obowiązek poinformowania kierowcę o tzw. prawie odmowy przyjęcia mandatu? Jakiś czas temu wprowadzono opcję odwołania się od opinii, gdyż istnieje możliwość pomyłki ze strony funkcjonariusza. Jeżeli jest Wam nakładamy mandat za przekroczenie prędkości, w którym się nie zgadzacie, macie pełne prawo do tego, aby go nie przyjąć. Nie żartujemy, nie trzeba nawet podawać przyczyny. Pamiętajcie jednak, iż odmowa przyjęcia mandatu kończy się najczęściej w... sądzie.
 
 

Na czym polega odwołanie?

Jeżeli nie zgadzacie się z opinią policji czy straży miejskiej, nie powinniście w ogóle przyjąć dokumentu, ponieważ jednoznaczne jest to z przyznaniem się do winy.  Mandat, z którym się nie zgadzacie, może zostać nie przyjęty bez podawania przyczyny.

Kiedy podpisujecie mandat, jednocześnie wyrażacie zgodę na decyzję funkcjonariusza. Jeżeli będziecie chcieli uniknąć zapłacenia kary, będziecie wtedy musieli udowodnić sądowo, że czyn, który został nam zarzucony, nie jest tak naprawdę wykroczeniem.
 
 

Ile czasu na odwołanie?

Jeżeli został Wam przyznany mandat, musicie działać szybko. Nie ma tu czasu na dogłębne analizy – kierowcy powinni zdecydować o nieprzyjęciu mandatu od razu.

W momencie, kiedy mandat został przyjęty, kierowcy mają siedem dni roboczych na odwołanie się do sądu.
 

Ważne!

  1. Jeżeli przyjęliście mandat i pragniecie się odwołać, macie obowiązek zgłoszenia się do sądu, na obszarze którego miało miejsce zdarzenie.
  2. Jeżeli odmówicie przyjecia mandatu, sprawę zawsze kieruje się do sądu, na terenie którego doszło do zdarzenia. Straż miejska oraz policja mają na to aż rok. Jeżeli do skierowania nie dojdzie, mandat automatycznie się przedawnia.
  3. Przy odwołaniu od mandatu, sąd ma obowiązek podjęcia decyzji dotyczącej trybu prowadzenia sprawy. Istnieje możliwość, że sąd uzna, iż mandat jest ewidentny i materiały dowodowe bezsprzeczne. Przykładem może być nagranie z wideorejestratora.
  4. Jeśli okaże się, że dowody są ewidentne, prowadzi się tzw. postępowanie nakazowe, czyli nie dochodzi do przesłuchań, jedynie określa się kwotę do zapłaty i wysyła kierowcy mandat pocztą.
  5. Jeżeli w dalszym ciągu nie zgadzacie się z decyzją sądu, macie 14 dni na odwołanie do sądu wyższej instancji.
 

Aplikacja Yanosik a mandat

Czy znacie Yanosika? Jest to coraz bardziej popularny komunikator, który ostrzefga kierowców o sytuacjach na drodze: między innymi fotoradarach, kontrolach prędkości, zagrożeniach i patrolach nieoznakowanych.

Na stronie komunikatora znajdziecie bardzo przydatne narzędzie do określenia procedury odwołania się od mandatu. W zależności od sytuacji, macie możliwość otrzymać konkretne wskazówki, co należy zrobić w momencie, kiedy nie zgadzamy się z decyzją funkcjonariuszy.

Niezbędne informacje znajdziecie na stronie odwolaniemandatu.yanosik.pl.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie