Odyseusz w służbie Polakom za granicą

Czy słyszeliście o inicjatywie MSZ o mitologicznej nazwie „Odyseusz”? Projekt powstał w zeszłym roku i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa nam – podróżnym.

Odyseusz w służbie Polakom za granicą
Platforma internetowa do rejestracji podróży

Skąd wziął się Odyseusz i czemu ma służyć?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprezentowało w 2014 roku nowy portal Odyseusz, na którym mamy możliwość zarejestrowanie naszej wyprawy zagranicznej. Po co? Aby w sytuacji kryzysowej służby konsularne miały potrzebne informacje i mogły nam udzielić szybkiej pomocy.

Narzędzie to znajdziecie bez trudno pod adresem internetowym www.odyseusz.msz.gov.pl.

Korzystanie z portalu i rejestracja są bezpłatne.

Odyseusz narodził się po tragicznych wydarzeniach z października zeszłego roku, kiedy w Himalajach zginęło trzech Polaków. Ministerstwo uznało wtedy, że informacje o polskich obywatelach za granicą są niezwykle istotne, szczególnie w momencie, kiedy potrzebna jest pomoc i akcja ratunkowa.

Służbom konsularnym zależy na posiadaniu informacji, ilu Polaków znajduje się w danym rejonie, dzięki czemu mogłyby skuteczniej przeprowadzać akcje ratunkowe.

Co zyskuje podróżny?

Korzyści płyną także dla podróżujących, ponieważ Odyseusz jest miejscem, gdzie znajdziemy informacje o sytuacjach kryzysowych, kataklizmach, niepokojach społecznych, ale nie tylko. Portal służy także rejestracji do udziału w wyborach za granicą. Na stronie internetowej można również znaleźć praktyczne wskazówki o bezpiecznej podróży za granicę, nietylko do miejsc uważanych za niepewne. Poznamy także przydatną aplikację mobilną iPolak, którą warto zabrać ze sobą w podróż.

Jak się rejestrować?

Możliwości są duże: zarejestrowana może być zarówno pojedyncza, kilkudniowa podróż, tak jak długa zaplanowana wyprawa.
Zawsze podajemy swoje dane osobowe, a także czas i miejsce pobytu. Jeżeli planujemy wyjazd na dłużej niż sześć miesięcy lub jesteśmy osobami, które podróżują bardzo dużo, Odyseusz oferuje założenie konta.

Zarejestrowani użytkownicy dostają od konsula informacje o potencjalnych zagrożeniach drogą mailową bądź w formie smsa.

Jeżeli podróżujemy sporadycznie i rejestrujemy naszą podróż w prosty sposób, nasze dane osobowe zostaną usunięte automatycznie po 14 dniach od zakończenia wyprawy.

Czy warto?

Odyseusz to z pewnością dodatkowa ochrona dla podróżujących. Z portalu korzystać możemy także w wersji mobilnej. Rejestracja nie trwa długo, cała inicjatywa jest dobrowolna i bezpłatna. Nie zastanawiajmy się, Odyseusz bez wątpienia podnosi nasz poziom bezpieczeństwa, kiedy znajdujemy się za granicą, często w miejscach, które nie należą do najbezpieczniejszych.

DO PRZECZYTANIA:
Gdzie warto wyjechać bez paszportu? »
Krok po kroku: Jak wyrobić nowy paszport? »
Jak i kiedy wyrobić paszport dla dziecka? »
Paszport zaginął na wakacjach? Dowiedz się kto pomoże »
Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie