Osobisty kalkulator zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to najważniejszy wskaźnik decydujący o otrzymaniu kredytu z banku. Dowiedz się jakie informacje brane są pod uwagę przez banki zanim zostaniemy klientem.

Osobisty kalkulator zdolności kredytowej
Jak dowiedzieć się czy mam szansę na kredyt?

Każdorazowo starając się o kredyt powinniśmy zdawać sobie sprawę jakie informacje banki biorą pod uwagę określając naszą zdolność kredytową, od której zależy wysokość otrzymanej kwoty, miesięczne raty oraz termin spłaty zobowiązania.

Większość osób uważa, iż to nasze dochody odgrywają decydującą rolę w otrzymaniu pozytywnej oceny, jednak analitycy bankowi sprawdzają również inne informacje, aby mieć większą pewność, iż nasz kredyt będzie spłacany regularnie. Ustalmy zatem, co jest ważne podczas starania się o pieniądze z banku.

Credit score klienta

Wspomniany wcześniej dochód jest oczywiście ważny - bank sprawdza czy otrzymujemy stałą miesięczną pensję, co bezpośrednio wiąże się z rodzajem umowy jaką mamy podpisaną z pracodawcą. Im wyższy dochód tym oczywiście lepiej a umowa o pracę na czas nieokreślony jest uznawana za najbardziej atrakcyjną w opinii banku.

Następnie sprawdzana jest liczba osób w Twoim gospodarstwie domowym aby obliczyć średnią wysokość dochodów na członka Twojej rodziny.

Dla analityków jednak jednym z najistotniejszych wskaźników jest ilość Twoich aktualnych zobowiązań finansowych, szczególnie krótkoterminowych. Każda pożyczka czy kredyt, które spłacamy, obniża naszą zdolność kredytową, podobnie jak karty kredytowe przypisane do naszego konta bankowego, nawet jeśli z nich nie korzystamy. Ważne są także poszczególne limity ustalone dla naszych kart i rachunków.

Nie zapomnijmy, że obowiązek płacenia alimentów jest również swego rodzaju zobowiązaniem. 

Zdolność kredytowa a złożony wniosek

Zdolność kredytowa każdego klienta zależy również w pewnym stopniu od rodzaju kredytu, o który dana osoba się stara.

Ważny jest interesujący nas okres kredytowania - im dłuższy, tym lepiej dla klienta, ponieważ wysokość miesięcznej raty zdecydowanie spadnie, co jest istotne szczególnie przy kredytach hipotecznych.

Brany pod uwagę jest również wkład własny oraz waluta, w jakiej chcemy kredyt otrzymać. Jeśli staramy się o kredyt na zakup mieszkania, ważne również będą średnie koszty utrzymania interesujących nas nieruchomości.

Weź zdolność w swoje ręce

Jeśli obawiamy się, że nasza zdolność kredytowa może być dla banku niewystarczająca, możemy spróbować nieco ją ulepszyć. Jednym ze sposobów jest próba spłacenia aktualnych zobowiązań, szczególnie jeśli pozostało nam jedynie kilka ostatnich rat, aby uregulować posiadany kredyt czy pożyczkę.

Możemy również zamknąć posiadane karty kredytowe czy zmienić limity na naszym koncie. W przypadku posiadania niskiego dochodu stałego, rozwiązaniem może być zaproszenie współkredytobiorcy, jednak pamiętajmy, że dla takiej osoby również zostanie wyliczona zdolność kredytowa. 

Każdy bank ma inne metody wyliczania zdolności kredytowej swoich klientów. Większość podchodzi do swoim potencjalnych kredytobiorców indywidualnie i stara się ustalić inne warunki aby dopasować się do ich potrzeb. 
 


DO PRZECZYTANIA:
7 sposobów zwiększenia zdolności kredytowej »
4 mity o zdolności kredytowej »
Odrzucony wniosek kredytowy: co dalej? »
Co to jest BIK? »
Kredyt dla bezrobotnych, czyli jakie dochody akceptują banki »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie