Jak oszczędzać na wakacjach

Okres odpoczynku od pracy i obowiązków zbliża się wielkimi krokami. Jak oszczędzać, organizując tani wakacyjny wypoczynek?

Jak oszczędzać na wakacjach
Wyjeżdzając na wypoczynek, nie trzeba wydać wszystkich oszczędności

Każdy, kto codziennie rano po pośpiesznym wypiciu mocnej kawy rusza do pracy, marzy o beztroskim wypoczynku. Wielu ograniczają jednak środki finansowe, jakie mogą przeznaczyć na letni relaks. Jeżeli jeszcze nic nie zaplanowaliśmy, warto zastanowić się jaki sposób na spędzenie wolnego czasu wybrać. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że ceny urlopu w kraju czy zagranicą nie różnią się aż tak bardzo. Dobrze by było, żeby wakacyjny pomysł nie pochłonął całego naszego budżetu lub oszczędności całego roku. Na co zwrócić uwagę przy planowaniu wakacji? Jak zorganizować tani urlop i jak oszczędzać w wakacje?

Wyjazd dobrze zaplanowany

Wielu z nas wiąże letni wypoczynek z wyjazdem na złotą plażę i wsłuchiwaniem się w dźwięk fal rozbijających się o piaszczysty brzeg. Taki wypad nie musi być wcale drogi, znalezienie tańszej opcji wymaga jednak trochę czasu poświęconego na szperanie w czeluściach internetu. 

 • Zdarza nam się słyszeć o szczęśliwcach, którym udało się odbyć podróż marzeń w wyniku błędu przewoźnika, który publikując ofertę na swojej stronie online pomylił się o jedno zero i wart kilka tysięcy lot sprzedał w cenie o wiele niższej.
 • To nieliczne przypadki, jednak nawet egzotyczne podróże nie muszą kosztować dużo, o ile odpowiednio wcześnie zadbamy o bilety lotnicze. Warto korzystać z takich stron, jak fly4free.pl czy skyscanner.com, których autorzy podsuwają nam atrakcyjne propozycje lotniczych wyjazdów.
 • Pamiętajmy, by loty rezerwować odpowiednio wcześnie, starając się unikać najbardziej obleganych terminów, kiedy ceny są automatycznie windowane ze względu na popularność danego kierunku w okresie wakacyjnym.
 • Wybierajmy rzadsze destynacje, na przykład wciąż nieodkrytą Czarnogórę, która urodą nie odstępuje ani trochę popularniejszej i często wybieranej Chorwacji.
 • Nie kupujmy też biletów w weekendy – przewoźnicy dobrze wiedzą, że w piątki wieczorem mamy więcej czasu na szukanie okazji i z reguły podnoszą wtedy ceny biletów.
Oprócz biletów czy dojazdu warto również poświęcić trochę czasu na wirtualne czy książkowe poznanie miejsca, do którego się udajemy. Poczytaj blogi internetowe czy fora, aby dowiedzieć się więcej o lokalnych zwyczajach czy kuchni. Może trafisz na ciekawy festiwal czy inne wydarzenie, dzięki któremu poznasz lepiej kulturę. Spróbuj wyszukać nazw miejsc, w których warto spróbować lokalnych przysmaków. Dowiedz się, które zabytki czy turystyczne zakątki naprawdę warto odwiedzić, nawet jeśli cena biletu może być nieco wysoka. Pamiętaj, że nie na wszystkim warto oszczędzać

Jak oszczędzać na transporcie?

 • Spróbujmy zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy w mniejszej torbie, którą zabrać możemy bezpłatnie na pokład samolotu. Pomoże nam to też zrozumieć, jak niewiele rzeczy jest nam tak naprawdę niezbędnych.
 • Najlżejsze ubrania zapakujmy do torby, cięższe zarzućmy na siebie.
 • Zabierzmy jedynie próbki lub miniaturowe wersje kosmetyków – w przypadku, gdyby nie wystarczyły na cały pobyt, zawsze możemy dokupić coś u lokalnych sprzedawców - może przyda nam się olejek arganowy, który w Maroko kosztuje naprawdę niewiele?

Wybierając się w wakacyjną podróż, możemy też skorzystać z innych środków transportu.

 • Do sprzedaży często trafia pula niezwykle tanich biletów oferowanych przez polskibus.com, dzięki którym możemy zorganizować niedrogi wypad do Berlina, Pragi czy Wilna.
 • Ciekawą opcją są też przejazdy z kierowcami ogłaszającymi się na stronach takich jak carpooling.com czy blablacar.pl, na których poszukać można interesującego nas kierunku i uzgodnić z kierowcą warunki wspólnego przejazdu.
 • Prawdziwą przygodą może też okazać się podróż autostopem, o ile zachowamy podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Jak oszczędzać w miejscu wypoczynku?

 • Zamiast stołować się w hotelowej restauracji albo w przymorskim barze oferującym często dania z mrożonki lub zupy z proszku, możemy nieco oddalić się od obleganych przez turystów miejsc i poszukać tradycyjnych dań w tańszych knajpkach oferujących regionalne przysmaki. Centralnie zlokalizowane restauracje bazują na roztargnieniu turystów i łatwo nimi manipulują. Przyjemniej będzie zjeść w mniej obleganej lokalnej jadłodajni, gdzie przy okazji można spotkać ciekawe osoby, chętne do opowiedzenia nam historii czy w otoczeniu przyrody.
 • Nocleg znaleźć możemy w hostelach, w których oprócz niższych cen czekają na nas również otwarci na nowe znajomości ludzie. Z lokalnych atrakcji starajmy się korzystać z rozsądkiem – być może uda nam się znaleźć więcej osób chętnych na zwiedzenie starożytnych ruin lub wizytę w muzeum sztuki nowoczesnej? – grupowe bilety są zwykle znacznie tańsze od indywidualnych. 
 • Zdecydowanie tańszą wersją wypoczynku, będzie ten, który zorganizujemy sobie sami i nie będziemy korzystać z biur turystycznych. Kwater możemy szukać w internecie, korzystać z lokali sprawdzonych przez znajomych lub polecanych przez spore grono internautów na popularnych portalach podróżniczych (polecamy tripadvisor). Wycieczka zorganizowana samodzielnie daje nam również więcej swobody - możemy sami wybrać się na poznawanie lokalnej kultury i kuchni czy tradycji.
 • Kiedy i gdzie wymieniać walutę? Kiedy taniej będzie płacić kartą, a kiedy wypłacać gotówkę z bankomatów? Zwracając uwagę na te szczegóły, możemy zaoszczędzić nawet 15%. Wyjeżdżając do krajów strefy euro, najkorzystniej będzie je kupić w polskim kantorze, nie w banku. Odwrotnie jest przy zakupie mniej popularnych walut. Najkorzystniejszą ofertę jednak przedstawiają nam kantory internetowe, tam jest najniższa różnica między kupnem i sprzedażą. Najdroższy sposób to wypłata pieniędzy z banku lub bankomatu zagranicą, przy użyciu polskiej karty płatniczej.
 • A co poza strefą euro? Najlepiej zakupić euro w polskim kantorze i na miejscu wymienić je na lokalną walutę. Gdy wybieramy się do Turcji, lepiej zakupić dolary. Dla bardziej wprawnych turystów oferowane są jeszcze karty denominowane, czy przedpłacone tzw. pre-paid.

Zdarzają się tacy, dla których życiowym celem jest oszczędzanie i nie chcą wydawać odłożonych pieniędzy. Wakacje można przecież spędzić w domu! Na ten okres można zaplanować mały remont i w ten sposób zaoszczędzić dodatkowo na fachowcach, rozwijając swoje zdolności manualne. W okresie wakacyjnym, często w swoim regionie można znaleźć atrakcyjne imprezy plenerowe, wydarzenia kulturalne czy rodzinne. Może warto poznać lepiej sąsiedzkie miasta czy parki krajobrazowe? Jednodniowe samochodowe wycieczki lub regionalne przejazdy pociągiem to niższy koszt a przygoda czeka na nas wszędzie. Jedzenie zabiersz ze sobą i zrób sobie plenerowy piknik a na deser spróbuj lokalnych przysmaków.

Wakacje kojarzą się zazwyczaj z relaksem, luksusem i przepychem. Jest jednak mnóstwo sposobów, aby cieszyć się wolnym czasem, spędzać go tak jak lubimy i nie stracić zbyt wielu pieniędzy. Ważne abyśmy wrócili wypoczęci, z lekką, odprężoną głową i nie zamartwiali się od razu spłatą pożyczki czy kredytu zaciągniętego na wyjazd.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
4 sposoby na tanie podróżowanie »
Prawa pasażerów linii lotniczych »
Tanie linie lotnicze w Polsce »
Jak sfinansować wakacje? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie