Jak oszczędzać z kartą kredytową?

Jak oszczędzać, będąc posiadaczem karty kredytowej? Zachowajmy rozsądek w jej użytkowaniu. 

Jak oszczędzać z kartą kredytową?
Korzystaj rozsądnie i oszczędzaj

Karty kredytowe to coraz częściej wykorzystywany produkt bankowy. W przeciwieństwie do swoich debetowych odpowiedników, nie są one powiązane bezpośrednio z rachunkiem osobistym, ale wydawane niezależnie od niego osobom posiadającym zdolność kredytową zgodną z wymaganiami wybranego banku

Dokonując płatności kartą kredytową, wykorzystujemy więc nie swoje pieniądze, zgromadzone na koncie, ale pieniądze należące do banku. Z tego względu zwykło się uważać, że karta kredytowa, jeśli tylko znajdzie się w rękach zbyt nieroztropnie z niej korzystającego użytkownika, może zapoczątkować błędną spiralę zadłużenia. Jak rozsądnie z niej korzystać? Jak oszczędzać z kartą kredytową?

1. spłacaj dług na czas

Wydając nam kartę kredytową, bank przypisuje jej odpowiednio wysoki limit kredytowy, w praktyce więc wydawać możemy naprawdę dużo bez żadnych ograniczeń aż do momentu, gdy osiągniemy pułap wyznaczonego limitu. 

  • Banki dbają o to, by limit ten był odpowiednio wysoki i pozwalał co spontaniczniejszym klientom na dokonywanie dowolnych zakupów gdy np. w danej chwili brakuje im własnych pieniędzy.
  • Zbyt częste korzystanie jednak z zalet karty kredytowej może oznaczać późniejsze kłopoty ze spłatą zadłużenia w terminie.
  • Niedotrzymanie terminu lub spłata jedynie części zadłużenia wiąże się natomiast z naliczaniem odsetek przez bank.

Aby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy, korzystajmy z karty kredytowej z rozsądkiem – o ile spłacimy dług w tzw. okresie bezodsetkowym, wynoszącym średnio około 50-60 dni, nie poniesiemy dodatkowych kosztów długu.

2. unikaj transakcji gotówkowych

Sama wypłata pieniędzy kartą kredytową z bankomatu może nas kosztować od 3 do nawet 5% pobieranej kwoty (banki ustalają również dolny limit, wynoszący najczęściej niemniej niż 5 – 10 złotych). 

  • Transakcji tych nie obowiązuje okres bezodsetkowy – bank zaczyna naliczanie odsetek już w momencie pobrania gotówki. 
  • Unikaj też wykonywania przelewów z konta powiązanego z kartą kredytową na inny rachunek. Większość banków od nich również pobiera prowizję.

W miarę możliwości wypłacajmy więc pieniądze naszą kartą debetową a kredytową pozostawny do opłat bezgotówkowych.

3. unikaj jednorazowych opłat za kartę

Posiadacze kart narażeni są na wiele opłat jednorazowych. 

Aby ich unikać: 

  • starajmy się wystrzegać opcjonalnych ubezpieczeń (w zupełności wystarczą to obowiązkowe),
  • zmian daty cyklu rozliczeniowego, 
  • nie przekraczajmy obowiązującego limitu i 
  • zachowujmy bezpieczeństwo, by nie musieć prosić o wydanie duplikatu.

Pamietajmy, iż możemy uniknąć również stałych opłat za korzystanie z karty. Opłata roczna nie zostanie pobrana jeśli np. osiągniemy określony przez bank limit wykonanych transakcji lub przekroczymy całkowitą lub miesięczną wykorzystaną kwotę.

4. korzystaj ze zniżek i rabatów

Karta kredytowa to możliwość korzystania z licznych zniżek w punktach partnerskich banku. Takie rabaty przydają się przede wszystkim np. w okresie przedświątecznym. Również robiąc zakupy przez internet często możemy skorzystać ze zniżek. Pamiętajmy, że rabaty mogą również zależeć od operatora naszej karty, Visa czy MasterCard, co pozwala nam na oszczędzanie na wakacjach u zagranicznych partnerów.

Banki również oferują plany oszczędnościowe, przy których wykorzystywane są transakcje kartą kredytową - można np. zaokrąglać wydawane kwoty i naddatek depozytować. Z części zakupów otrzymać również możemy procentowy zwrot kosztów (taką opcję daje nam np. mBank z programem mOkazje).

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie