Paszport zaginął na wakacjach? Dowiedz się kto pomoże

Paszport to w czasie zagranicznych podróży podstawowy dokument uprawniający do wjazdu do wybranego kraju. Co zrobić w przypadku jego zaginięcia?

Paszport zaginął na wakacjach? Dowiedz się kto pomoże
Dowiedz się co zrobić w przypadku utraty ważnego dokumentu za granicą

Paszport to dokument uprawniający do wjazdu do wielu krajów, które coraz częściej obieramy sobie jako cel wakacyjnych podróży. Jego zgubienie nie jest niestety rzadkością i może przytrafić się w najmniej niespodziewanym momencie.

Co robić, gdy stracimy paszport?

 

Zanim wyjedziesz

Nikt z nas nie planuje zgubić dokumentów w czasie podróży, warto być jednak przygotowanym na taką wersję zdarzeń.

  • Przed wyjazdem powinniśmy zadbać o kopię lub skan paszportu i mieć go zawsze przy sobie. Czasami lepiej nosić ze sobą właśnie kopię, a paszport zostawić w bezpiecznym miejscu w hotelowym pokoju. Jeśli zgubimy torbę czy plecak turystyczny, stracimy jedynie skan dokumentu.
  • W przypadku zaginięcia paszportu za granicą, kopia dokumentu pozwoli potwierdzić naszą tożsamość i przyspieszyć proces ubiegania się o wyrobienie nowego dokumentu.
  • W wielu krajach paszport jest równocześnie naszą wizą legalizującą tymczasowy pobyt - warto zeskanować czy skopiować również strony z odpowiednimi wpisami i pieczątkami.
  • Nie zapomnijmy również o posiadaniu kontaktu telefonicznego i adresu lokalnego konsulatu polskiego. Adres można znaleźć w internecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub poprzez aplikację mobilną iPolak.
 

Po zaginięciu paszportu

Po zauważeniu zaginięcia dokumentu paszportowego, warto udać się na najbliższy posterunek policji - szczególnie jeśli dokument zginął w wyniku kradzieży. W razie wątpliwości, zgłoszenie zaginięcia na policji również nie zaszkodzi, gdyż ograniczy możliwość popełnienia przestępstwa w naszym imieniu. Policyjny raport może również pomóc w zwolnieniu nas z opłaty karnej za wyrobienie nowego dokumentu. Pamiętajmy, iż opłata ta jest sporo wyższa od tradycyjnie naliczanej stawki.

Zaginięcie paszportu trzeba też zgłosić jak najszybciej w polskie placówce dyplomatycznej, czyli ambasadzie lub konsulacie. Dane teleadresowe ambasady często przesyłane są nam w wiadomościach powitalnych przy wjeździe na teren kraju – warto zachować je w pamięci telefonu na wszelki wypadek.

Paszport tymczasowy i ETD

Po odwiedzeniu polskiej placówki zagranicznej, będziemy musieli przejść przez standardowe procedury wyrobienia paszportu. Otrzymanie nowego dokumentu wiąże się z koniecznością wypełnienia specjalnego formularza, przygotowania zdjęcia, potwierdzenia swojej tożsamości (inny dokument, skan paszportu, poręczenie osoby towarzyszącej w wyprawie) oraz udowodnienia polskiego obywatelstwa. Możemy zostać również poproszeni o przygotowanie oświadczenia opisującego okoliczności utraty dotychczasowego dokumentu. 

Osoby, które nie zamierzają lub nie mogą spędzić w kraju wyjazdu dużo czasu po utracie dokumentu, mogą najczęściej starać się o paszport tymczasowy – jego przygotowanie trwa mniej czasu, najczęściej mniej niż jeden dzień, a sam dokument jest tańszy od tradycyjnego paszportu. Po powrocie do Polski nie zapomnijmy jednak o wyrobieniu normalnego dokumentu – tymczasowy paszport nie uprawnia bowiem do kolejnych wyjazdów za granicę.

Nie we wszystkich krajach znajdziemy polski konsulat lub ambasadę. W takim wypadku warto udać się do placówki dyplomatycznej jakiegokolwiek państwa należącego do Unii Europejskiej i poprosić o wydanie ETD (Emergency Travel Document) – awaryjnego dokumentu potwierdzające tożsamość i uprawniającego do przejazdów pomiędzy granicami krajów.

Rzekomo zgubiony paszport odnalazł się? Jeśli utrata dokumentu została już zgłoszona do odpowiednich organów, z odzyskanego paszportu nie możesz już korzystać. W momencie złożenia wniosku o nowy dokument, poprzedni traci swoją ważność i powinien zostać złożony w konsulacie.

Paszport to bardzo ważny dokument – zadbajmy, by podczas wakacyjnych wyjazdów trzymać go w bezpiecznym miejscu.

WARTO PRZECZYTAĆ:
Gdzie warto wyjechać bez paszportu? »
10 aplikacji dla mobilnych podróżnych »
4 sposoby na tanie podróżowanie »
Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży »
Pamiątka z podróży, czyli co możesz przywieźć z zagranicznych wojaży »  

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie