Pensje pod lupą - Ile zarabiają polscy politycy?

Mówi się, że nasi politycy zarabiają znacznie mniej niż parlamentarzyści w innych krajach. Biorąc jednak pod uwagę comiesięczne pensje naszych rządowych przedstawicieli, można stwierdzić, iż średnie zarobki w Polsce powinny być wyższe.

Pensje pod lupą - Ile zarabiają polscy politycy?
Ile pieniędzy trafia co miesiąc do politycznej kieszeni?

Poszukując winnych takiego stanu rzeczy w Polsce, opisanego na poprzednich dwóch stronach, wiele osób bez mrugnięcia okiem wskaże polityków, rządzących naszym krajem. Nie zapomnijmy jednak, że to my ich wybraliśmy i pozwoliliśmy podejmować decyzje w naszym imieniu, które nie zawsze muszą być dobre czy korzystne. Polska jednak bez wątpienia przechodzi trudny okres, nie do końca związany z rozwiązaniami zatwierdzonymi przez nasz parlament. Wszechobecny kryzys znalazł sposób na wpełznięcie i do naszego kraju. 

Denerwować jednak może fakt, iż w ciągu ostatnich pięciu lat, średnie pensje polityków wzrosły o 25%. A kto za to płaci jak nie obywatele Polski? Patrząc na dane, jedynie Prezydent Polski zachował poziom swoich zarobków i otrzymuje podobną pensję do swojego poprzednika. Sporo zamieszania i niezadowolenia spowodowały premie, które politycy przyznali sami sobie za poprzedni rok. Łączna suma dodatkowych środków wyniosła około 280 tysięcy złotych. Wielu z naszych parlamentarzystów z premii zrezygnowało i przeznaczyło je na cele charytatywne, minister Ewa Kopacz ponadto ogłosiła, iż fundusz nagród dla prezydium Sejmu został zamrożony do końca kadencji, niestety niesmak w ustach jak i portfelach Polaków, pozostał. 

Średnia miesięczna pensja polskiego polityka to kwota sięgająca około 12 tysięcy złotych brutto, europosłowie, reprezentujący nasz kraj w Parlamencie Europejskim otrzymują ponad dwa razy więcej, podobnie prezydenci i burmistrzowie polskich miast. Ministrowie mogą liczyć na zarobki  w wysokości prawie 18 tysięcy złotych, które są zbliżone do miesięcznej pensji naszego aktualnego premiera. Wszyscy pięć lat temu zarabiali mniej. 

Porównując dane zarobkowe naszych polityków do pensji parlamentarzystów w innych krajach, polscy przedstawiciele rządu nie zarabiają dużych pieniędzy i zajmują niskie miejsce w światowym rankingu. Najwięcej politycy zarabiają w Japonii, ponieważ ich roczny dochód wynosi około 850 tysięcy złotych. Z europejskich krajów, więcej zarabiają członkowie parlamentów Francji, Niemiec, Norwegii czy Włoch. Problemem nie są jednak same zarobki a stosunek wysokości wynagrodzenia polityków do średnich pensji krajowych, o których pisaliśmy nieco wcześniej. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, Polska wynagradza swoich parlamentarzystów dość hojnie, ponieważ otrzymują oni ponad trzykrotność przeciętnych krajowych miesięcznych dochodów, co zdecydowanie przewyższa większość wspomnianych państw. 

Prawdą jest, że powyższe informacje, zawarte w tym artykule, nie pozwalają na całkowicie obiektywne przedstawienie aktualnej sytuacji w Polsce czy ogólnych nastrojów naszych rodaków. Rysują jednak pewien niepokojący obraz smutnego społeczeństwo, zmęczonego ciągłym oczekiwaniem na poprawę życiowych warunków czy spełnienie obietnic, wygłaszanych na forum publicznym. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że są państwa, w których jest gorzej, gdzie ludzie mają więcej powodów do narzekań, gdzie więcej osób nie ma pracy czy stoi na granicy bankructwa. Kryzys dotyka każdego z nas w inny sposób, bezpośredni lub pośredni, każdy z nas próbuje radzić sobie ze swoją aktualną sytuacją, wykorzystując inne rozwiązania. 

Spójrzmy jednak prawdzie w oczy i przyznajmy, że Polska nie jest zieloną wyspą, która obroniła się przed problemami ekonomicznymi. Nie obwiniajmy jednak polityków, którzy na swój sposób próbują zmienić sytuację w Polsce. Powodzenie nie zależy jednak wyłącznie od nich. Zacznijmy od nas samych.

 

 Pierwsza  Poprzednia  3/3

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie