Pensje pod lupą - Jak zmieniły się Twoje zarobki w ciągu ostatnich 5 lat?

W ciągu ostatnich pięciu lat, statystyczny Polak co roku zarabiał więcej, bez względu na zajmowane stanowisko lub branżę, w której pracuje. Niestety, liczby pozostają liczbami, które nijak mają się do aktualnej sytuacji finansowej większości naszych rodaków.

Pensje pod lupą - Jak zmieniły się Twoje zarobki w ciągu ostatnich 5 lat?
Nierzeczywiste statystyki o zarobkach Polaków

O światowym kryzysie nie trzeba nikomu przypominać, codziennie dociera do nas mnóstwo informacji o kolejnych zadłużonych krajach, upadających firmach i rosnącym bezrobociu, nawet w rzekomo lepiej rozwiniętych gospodarczo krajach. Przez długi czas słyszeliśmy, że Polska to zielona wyspa, którą kryzys i problemy ekonomiczne ominęły i nie mamy powodu do zmartwień o nasze finanse czy znalezienie pracy. 

Biorąc pod uwagę dane statystyczne z ostatnich 5 lat (2008 - 2012), Polacy nie powinni mieć wielu powodów do narzekań. Średnie zarobki w Polsce stopniowo wzrastały od 2001 i w zeszłym roku wyniosły ponad 3500 złotych. Podobnie z płacą minimalną, która również co roku rośnie i w bieżącym roku wynosi 1600 złotych. Co prawda podane liczby nie zachwycają i nie warto porównywać ich z zarobkami w zachodnich krajach, jednak według nich, nasz kraj stopniowo się rozwija

Problemem jest jednak rzeczywistość, która nie ma odbicia we wspomnianych danych. Przy nieustannym podnoszeniu cen, zmianach w podatkach i zwiększających się kosztach życia, ciężko odczuć wspomnianą poprawę. Według ostatnich badań, około 37% naszych rodaków ocenia swoją sytuację finansową jako złą. Czy mieszkańcy rozwijającego się kraju bez oznak kryzysu mieliby powody do takich oświadczeń?

Rok 2012 przyniósł sporo zmian w postrzeganiu sytuacji gospodarczej i finansowej w naszym kraju. Stopniowo spadał Wskaźnik Optymizmu Konsumentów, który odzwierciedla nastroje Polaków względem aktualnego stanu rzeczy oraz spodziewanych zmian w nadchodzących miesiącach. Wiele osób w sposób negatywny wypowiadało się o ogólnokrajowej sytuacji gospodarczej, wskazując jej znaczne pogorszenie. Przeczucia związane z rokiem 2013 również nie były optymistyczne, duża część badanych spodziewała się zwiększenia wskaźnika bezrobocia i wzrostu cen. Początek bieżącego roku niestety utwierdził wielu Polaków w przekonaniu, że poprawa nie nadejdzie zbyt szybko. 

Z roku na rok spada liczba gospodarstw domowych, które swoją sytuację finansową określają jako stabilną. Aktualnie w Polsce około 45% wszystkich rodzin ma problemy z pokryciem bieżących wydatków, takich jak codzienne zakupy, opłacenie rachunków czy spłatą kredytu. Tak złych wyników nie odnotowano od roku 2008, co niestety odbija się w całym społeczeństwie. Niestabilność finansowa to jeden z głównych problemów rodzin w naszym kraju, większość z nas obawia się znacznego spadku dochodów lub nagłej utraty pracy, związanej czy to z upadkiem firmy czy redukcją liczby pracowników. Ciężko doszukiwać się pozytywnych aspektów takiej sytuacji, ponieważ wzrost liczby osób, które chcą rozpocząć aktywne oszczędzanie, nie w celu zapewnienia sobie stabilniejszej przyszłości a możliwością opłacenia rachunków, nie jest powodem do radości. (ciąg dalszy na następnej stronie)

 

1/3  Następna

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie