Pensje pod lupą - Kto zarabia więcej niż Ty?

Zarobki mamy różne, jednak każdy, kto ma pracę, powinien cieszyć się nawet niewielkim wpływem na konto, lepsze to, niż godziny spędzone na poszukiwaniu zatrudnienia i strach przed koniecznością zapłaty nowych rachunków.

Pensje pod lupą - Kto zarabia więcej niż Ty?
W jakiej branży najlepiej pracować?

Wskaźnikiem najlepiej obrazującym aktualną sytuację gospodarczą naszego kraju jest niestety stopa bezrobocia, która w ciągu pięciu ostatnich lat wzrosła z poziomu 9,68% do 14,2%. Liczba bezrobotnych stale rośnie a nowych miejsc pracy nie przybywa nawet w większych i bardziej rozwiniętych krajowych ośrodkach. 

Duża część bezrobotnych, stanowiąca prawie 25% wszystkich osób niezatrudnionych, to młode osoby, które nie ukończyły 24 roku życia, z wyższym wykształceniem, zdobytym na wykwalifikowanych polskich uniwersytetach. Młoda wykształcona siła robocza często podejmuje trudną decyzję o opuszczeniu Polski, jednak większość z tych osób zostaje w kraju i próbuje stawić czoła przeciwnościom losu. Niestety, nasi rodacy między 25 a 34 rokiem życia to grupa, która najgorzej ocenia swoją aktualną sytuację ekonomiczną i nie spodziewa się poprawy. Czy można zatem dziwić się, że młodzi ludzie odkładają zakładanie rodzin w czasie? Bez stabilności finansowej nikt nie patrzy w przyszłość optymistycznie. 

Prawdą jednak jest, iż zarobki w wielu branżach i na wielu stanowiskach wzrosły w ciągu ostatnich pięciu lat. Najlepiej i najszybciej rozwijającym się sektorem jest technologia informacyjna, w której średnie pensje zwiększyły się o ponad 35%. Pracownicy wielu innych branż również zaobserwowali poprawę. Analiza rynkowa jasno przedstawia stanowiska i kwalifikacje, które mogą ułatwić znalezienie pracy oraz odzyskanie pewnej finansowej stabilizacji. Niestety, bez nowych miejsc czy ofert pracy, nawet najlepiej wyszkoleni pracownicy nie mogą liczyć na szczęście. Może warto jednak spróbować.

Weźmy jednak pod uwagę jeszcze jeden wskaźnik. Średnie pensje, wyliczane w skali krajowej, ciężko jest traktować jako dane rzeczywiste, ponieważ często są one zawyżone zarobkami osiąganymi w bardziej rozwiniętych regionach Polski. Biorąc pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie według województw, ciężko nie zauważyć sporych różnic między różnymi obszarami naszego kraju. Na samym końcu listy zarobkowej w dalszym ciągu są warmińsko-mazurskie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie oraz lubuskie, w których średnie pensje ledwo przekraczają 3 tysiące złotych. Porównując takie zarobki z mazowieckim, gdzie można liczyć na miesięczny wpływ na konto w wysokości ponad 4,6 tysięcy złotych, nietrudno zrozumieć pesymistyczne nastroje Polaków. Dodajmy do tych danych ogólnopolską stopę bezrobocia oraz wskaźniki z poszczególnych województw, a poznamy prawdziwą sytuację gospodarczą naszego kraju.

Pojawią się zapewne osoby, które skupią się na innych państwach z gorszą krajową sytuacją ekonomiczną. Weźmy dla przykładu takie kraje jak Grecja, Portugalia czy Irlandia, które bez pomocy zewnętrznej nie poradziłyby sobie z rosnącymi problemami. Prawdą jednak jest, iż polskie rodziny, które mają problemy z opłaceniem rachunków, nie są zainteresowane takimi porównaniami. Dla nich najważniejsza jest poprawa aktualnej sytuacji w Polsce, świat jest na drugim miejscu. (ciąg dalszy na następnej stronie)

 

Poprzednia  2/3  Następna

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie