Skąd wziąć pieniądze na studia za granicą?

Studia za granicą wcale nie muszą oznaczać wydatków większych od tych, jakie ponosilibyśmy w Polsce, mieszkając z dala od rodziców. Jak pozyskać fundusze na kształcenie w innym kraju?

Skąd wziąć pieniądze na studia za granicą?
Jak sfinansować zagraniczną edukację?

Wielu młodych ludzi marzy o kontynuowaniu edukacji na zagranicznej uczelni. Na ich decyzję wpływa nie tylko jakość kształcenia czy dostęp do najnowszych technologii na najlepszych światowych uniwersytetach, ale również chęć przeżycia przygody i podjęcia próby usamodzielnienia się w interesującym kraju. Aby podjąć studia za granicą nie wystarczą jednak chęci, znajomość języka angielskiego, do którego chcemy się udać i starannie przygotowana dokumentacja. Skąd wziąć pieniądze na studia za granicą?

Studia za granicą na semestr?

Jeśli studenta zadowoli pobyt na zagranicznej uczelni w ciągu jednego semestru lub roku akademickiego, warto rozejrzeć się za popularnymi programami wymian studenckich, wśród których prym wiedzie Erasmus. 

Udział w projekcie zapewnia studentowi stypendium, którego wysokość, uzależniona w głównej mierze od uczelni i kraju wyjazdu, wynosi średnio około 400 euro. 

Mimo że nie pokryje ono z pewnością wszystkich wyjazdowych potrzeb, to na pewno pomoże w utrzymaniu się za granicą.

Stypendia na studia za granicą

Coraz więcej młodych ludzi korzysta ze stypendiów fundowanych przez zagraniczne uczelnie lub niezależne stowarzyszenia. 

  • Niektóre z nich kierowane są do wybranych narodowości, 
  • inne do osób osiągających najlepsze wyniki w nauce.
  • Można również starać się o stypendia na pokrycie kosztów czesnego, jak i utrzymania się w obcym kraju.

Szczególnie bogatą ofertę stypendialną przedkładają polskim studentom uczelnie ze Stanów Zjednoczonych.

Kredyt studencki

W większości krajów student ma możliwość zaciągnięcia kredytu, którego spłata rozpocznie się dopiero po ukończeniu przez niego nauki na uczelni wyższej (najczęściej dwa lata po zakończeniu kształcenia). 

Wysokość przyznawanych przez bank pożyczek uzależnione są od opłat wstępnych i czesnego za studia w danym kraju.

Polski preferencyjny kredyt studencki to jedno ze sposobób pokrycia kosztów związanych ze studiowaniem dla osób o niskiej zdolności kredytowej.

Stypendium naukowe

Uczelnie przyznają najlepszym studentom premie za wybitne osiągnięcia na gruncie nauki i sportu. Jeśli student wie, że stać go na osiągnięcie nadzwyczajnych rezultatów za granicą, może starać się o takie stypendium. Nie rozwiązuje ono oczywiście problemu braku funduszy na start.

Lokata lub program oszczędnościowy

Jeśli z dużym wyprzedzeniem stwierdzimy, że w przyszłości zdecydujemy się na studia za granicą (lub wiedzą o tym nasi rodzice), możemy wcześniej zacząć odkładać pieniądza na specjalnie do tego celu przeznaczonej lokacie. Istnieją również programy oszczędnościowe stworzone właśnie dla tych, którzy zamierzają odkładać na studia.

Praca dla studenta

Jeśli student chce rozpocząć kształcenie za granicą, może też w okresie nastoletnim podjąć się dorywczych prac, dbając o to, by zaoszczędzonych pieniędzy nie wydać w międzyczasie na drobne przyjemności.

Również w trakcie studiowania za granicą można próbować dorobić. W wielu krajach, gdzie studia na uczelniach wyższych są płatne, wykładowcy przychylnym okiem patrzą na pracujących studentów. Uniwersytety organizują również liczne targi pracy czy posiadają umowy stażowe z firmami z wielu branż, dzięki którym łatwiej o znalezienie nawet czasowego zatrudnienia.

Czytaj więcej:
Pożyczka dla studenta w Wielkiej Brytanii »
Czym różni się kredyt studencki od stypendium? »
Kredyt studencki w krajach europejskich »
Pożyczka dla studenta, czyli witaj w świecie finansowych błędów »
Pożyczka dla studenta czy karta kredytowa? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie