Pierwsza komunia: przyjęcie dla rodziny

Pierwsza Komunia Święta to przede wszystkim ważne wydarzenie w życiu dziecka, które świętowane jest w gronie najbliższych. Odpowiednie przyjęcie zaproszonych gości może okazać się nie lada wyzwaniem. Od czego zacząć przygotowania?

Pierwsza komunia: przyjęcie dla rodziny
Rodzinnie w domu, wygodnie w restauracji lub nowocześnie w ogródku

Przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej wymaga niewątpliwie wielu przygotowań zarówno ze strony dziecka, jak i rodziców. Każde z nich posiada nieco inne zmartwienia. Rodzice oprócz przygotowań ściśle związanych z uroczystością komunijną, muszą również odpowiednio przyjąć zaproszonych gości. Jak zaplanować przyjęcie komunijne? Gdzie i w jakiej formie zorganizować poczęstunek?
 

Pierwsza komunia - przyjęcie dla gości krok po kroku

 

KROK 1: LISTA GOŚCI

Pierwszą czynnością niezbędną w zaplanowaniu przyjęcia komunijnego będzie sporządzenie listy planowanych gości. Od ilości osób będzie bowiem uzależniony charakter przyjęcia. Rodzice powinni więc zdecydować czy na komunię zaproszą tylko najbliższych czy też zdecydują się na duże spotkanie rodzinne obejmujące dalszych krewnych czy znajomych.

 

KROK 2: WRĘCZANIE ZAPROSZEŃ

Kiedy lista gości komunijnych jest już gotowa możemy przystąpić do kupna i wręczania zaproszeń. Eleganckim zwyczajem jest wręczanie zaproszeń osobiście, o ile mamy taką możliwość. Nikt nie powinien się pogniewać z powodu otrzymania zaproszenia drogą pocztową, jednak wyślijmy je z dużym wyprzedzeniem. Potencjalni goście będą mogli odpowiednio zaplanować swój czas i z wyprzedzeniem powiadomić nas o swoim przyjeździe.

 

KROK 3: PRZYJĘCIE KOMUNIJNE

Pierwsza komunia i związane z nią przyjęcie dla rodziny stawia przed rodzicami nie lada dylematy. Gdzie zorganizować poczęstunek dla gości? W domu czy wynajętym lokalu, a może we własnym ogródku? Należy rozważyć przy tym takie aspekty jak: budżet jakim dysponujemy, ilość planowanych gości czy rodzaj serwowanego menu.

 

Gdzie zorganizować przyjęcie komunijne?

 

PRZYJĘCIE W DOMU

Plusy:
Przyjęcie gości we własnym mieszkaniu sprzyja rodzinnej atmosferze, a główny bohater dnia poczuje się po prostu pewniej. Samodzielna organizacja przyjęcia oznacza również: satysfakcję, mniejsze koszty oraz możliwość przygotowania ulubionych potraw. Innym wyjściem jest zamówienie na ten dzień kucharki bądź usługi cateringowej, co znacznie ułatwi nam całą organizację poczęstunku.

Minusy:
Niezbędne jest szczegółowe zaplanowanie dosłownie każdego aspektu: od zagospodarowania miejsca po zastawę stołu, dekoracje związane z komunią, aż po przygotowanie posiłków. Wymaga to od gospodarzy poświęcenia ogromu czasu, wysiłku oraz nierzadko zmysłu organizacyjnego. Należy również przeznaczyć spory zapas sił na sprzątnie mieszkania po przyjęciu.

 

PRZYJĘCIE W RESTAURACJI

Plusy:
Wynajem lokalu to przede wszystkim duża oszczędność czasu, który możemy poświęcić dziecku i rodzinie. Nie musimy martwić się o obsługę gości, dekoracje, menu czy sprzątanie – zrobią to za nas profesjonaliści.

Minusy:
Głównym minusem wynikającym z wynajęcia lokalu są jego koszty – zwykle wyższe niż podczas przygotowania poczęstunku we własnym domu. Kolejną niedogodnością będzie konieczność rezerwacji lokalu z dużym wyprzedzeniem oraz ewentualne współdzielenie dużej sali z innymi rodzicami organizującymi komunię oraz ich gośćmi.

 

PRZYJĘCIE W OGRÓDKU

Plusy:
Przyjęcie komunijne w ogródku jest rozwiązaniem dość nowoczesnym i sprzyja miłej atmosferze. Goście nie muszą sztywno siedzieć przy stole, atmosfera będzie luźniejsza, a świeże, wiosenne powietrze jest zawsze mile widziane. Przy zadbaniu o wszystkie szczegóły nadal będzie elegancko. Koszty oraz czas przygotowań będą bardzo zbliżone do tych omawianych w przypadku poczęstunku w domu.

Minusy:
Najbardziej ryzykowną kwestią będą tu warunki pogodowe, które nie do końca są przewidywalne. Warto mieć zaplanowaną opcję awaryjną np. w postaci przygotowanego zadaszenia na wypadek deszczu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie