5 mitów o pierwszej pracy

Pierwsza praca to niskie zarobki i zadania polegające na podawaniu kawy szefowi? Poznaj mity dotyczące pierwszego zatrudnienia.

5 mitów o pierwszej pracy
Pierwsze zawodowe doświadczenie bez tajemnic

Poszukiwania pierwszej pracy to często stresujące i niełatwe zadanie. Wybór odpowiedniego zajęcia spośród zalewających portale tematyczne mniej lub bardziej wartościowych ofert to jedno, oczekiwanie na pozytywną odpowiedź ze strony pracodawcy – drugie. Trudnym może być również sam początek pracy w nowym miejscu i presja sprostania stawianym nowym zatrudnionym wymaganiom. Co warto wiedzieć o pierwszej pracy? Poznaj 5 mitów jej dotyczących.

⇒ Przeczytaj koniecznieJak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?
 

Pierwsza praca: Mity

 

Mit 1. Wiedza to podstawa

Rozpoczynający swoją pierwszą poważną przygodę z zatrudnieniem często przekonani są o niezwykłej wartości teoretycznej wiedzy i podstawowych umiejętności wyniesionych ze studiów czy poprzedzających rozpoczęcie pracy kursów.

Tymczasem to nie one mogą okazać się kluczem do sukcesu i polubienia się z wykonywanym zawodem. Pracodawcy często wychodzą z założenia, że wielu „twardych” umiejętności (np. obsługi konkretnego programu komputerowego) ich podwładni mogą się nauczyć już po podjęciu pracy, z większym zainteresowaniem przyglądają się więc umiejętnościom miękkim pracownika, doceniając odwagę, bezpretensjonalność, kreatywność, solidność czy zdolność do pracy w grupie.

 

Mit 2. Pierwsza praca wyznacza ścieżkę kariery

Błędnym jest przekonanie, że pierwsza praca nada kształt ścieżce kariery młodego człowieka, wyznaczając kolejne etapy rozwoju i wskazując następujące po sobie w logiczny sposób kroki.

Pierwsze zatrudnienie może oczywiście pomóc w rozwoju własnym i doskonaleniu nabywanych umiejętności, szybkim pięciu się po szczeblach kariery, uzyskaniu awansu, zarabianiu dużych pieniędzy, może jednak też pokazać, że zadania, których się podjęliśmy, są zupełnie nie dla nas albo że wybór zajęcia był zupełnie nietrafiony.

Pierwsza praca to więc często jedynie wskazówka co do tego, jak pokierować swoim życiem zawodowym, by robić w życiu to, co się kocha.

 

Mit 3. Pierwsza praca to nie praca

Jeśli nadal wychodzimy z założenia, że pierwsza praca, podobnie jak niektóre staże studenckie, to czas przynoszenia szefowi ciepłej kawy, a przełożonej jeszcze gorącego pączka z pobliskiej kawiarni, jesteśmy w błędzie.

Żaden szanujący się pracodawca nie będzie marnował pieniędzy firmy na zatrudnienie nieprzydatnego pracownika. Pierwsza praca to często prawdziwa harówka, polegająca nie tylko na próbie przyswojenia ogromu informacji w bardzo krótkim czasie, ale również wykazania odporności psychicznej i wysokich umiejętności personalnych.

 

Mit 4. Pierwsza praca nie popłaca

Poszukujący pierwszego zatrudnienia muszą się godzić na urągające godności warunki zatrudnienia i głodową pensję i być wdzięcznym za to, że ktoś w ogóle chce z nimi pracować? Pokutujące w społeczeństwie przekonanie, że pierwsza praca musi być słabo płatna to przeżytek.

Jeśli wierzymy w swoje umiejętności, mamy talent i wiedzę poparte stażami, praktykami, wakacyjnymi formami zatrudniania, ukończonymi studiami, kursami i certyfikatami, nie dajmy sobie wmówić, że powinniśmy pracować za grosze tylko dlatego, że nie mamy doświadczenia i podejmujemy się pierwszej „poważnej” pracy.

Czasami cierpliwość popłaca i warto odmówić paru pracodawcom, by w końcu uzyskać wymarzone zatrudnienie.

 

Mit 5. Konieczne kierunkowe wykształcenie

Pracodawcy szukający potencjalnych podwładnych jedynie wśród absolwentów wybranych kierunków mocno zawężaliby sobie pole wyboru, odrzucając wiele ciekawych doświadczeń i umiejętności zapisanych na kartach CV.

Chociaż w wielu zawodach wiedza wyniesiona ze studiów kierunkowych może okazać się bezcenna i będzie ogromnym atutem ubiegającego się o pracę, w innych przypadkach pracodawcy wykazują dość dużą elastyczność, stawiając na interesujące doświadczenia kandydata, znajomość języków obcych czy profil odpowiadający standardom firmy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie