PIT 2014: jak rozliczyć się w fiskusem?

Jakie zmiany w prawie podatkowym zaczęły obowiązywać od stycznia? O czym pamiętać, rozliczając PIT za miniony rok?

PIT 2014: jak rozliczyć się w fiskusem?
Wszystko, co warto wiedzieć o corocznym rozliczeniu
  • PIT 2014
  • terminy składania rozliczeń

Coraz większymi krokami zbliżają się ostateczne terminy rozliczeń podatkowych z fiskusem. O czym warto wiedzieć, przystępując do wypełniania zawiłych formularzy PIT w nowym roku? Jakie zmiany odnotowano w porównaniu z poprzednim okresem rozliczeniowym?

Termin rozliczenia PIT 2014

Pierwsza, znacząca zmiana dotyczy samego terminu składania zeznań podatkowych w urzędzie. 

WAŻNE! 

Wszyscy ci, którzy chcą rozliczyć się z fiskusem poprzez złożenie papierowych formularzy PIT oraz IFT (PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R) muszą pamiętać o ostatecznym terminie przypadającym na koniec stycznia (nie, jak do tej pory, koniec lutego). 

  • Zmiana uzasadniona jest koniecznością zapewnienie pracownikom organów podatkowych odpowiednio długiego czasu na organizację dokumentów i wprowadzenie danych z nich pochodzących do systemów informatycznych. 

PIT rozliczany drogą elektroniczną zapisywany jest w systemie automatycznie. Z tego powodu decydujący się na rozliczenie z fiskusem w ten sposób mogą liczyć na nieskrócony termin ostatecznego złożenia deklaracji podatkowej.

Wszystkie terminy rozliczeń PIT w 2015 roku:

31 stycznia: PIT 16A | PIT 19A | PIT 28

28 lutego: PIT 40 | PIT 40A

30 kwietnia: PIT 36 | PIT 36L | PIT 37 | PIT 38 | PIT 39

Większa ulga podatkowa na dzieci

Podpisana przez Prezydenta RP w listopadzie zeszłego roku ustawa wprowadza w życie nowe przepisy o ulgach podatkowych na trzecie i kolejne dziecko. Pamiętajmy, by uwzględnić je w rocznym rozliczeniu z fiskusem. Ulga na trzecie dziecko wynosić będzie od 2015 roku 2 tysiące złotych (wzrost o 332 złote w porównaniu z poprzednim okresem rozliczeniowym), na każde kolejne natomiast 2 700 złotych (476 złotych więcej niż do tej pory).

Rozliczenie ulgi podatkowej

Zaczynające obowiązywać w 2015 roku przepisy zakładają też, że każdy, kto nie może odliczyć pełnej ulgi podatkowej, ponieważ płaci zbyt niski podatek, będzie mógł starać się o wypłacenie różnicy wynikającej z pełnej ulgi a ulgi rozliczonej w formularzu. 

  • Jedynym zastrzeżeniem jest wysokość różnicy – nie będzie ona mogła przekroczyć sumy opłaconych przez podatnika składek na ubezpiecznie zdrowotne i społeczne.

Zwolnienie od podatku dochodowego

Nowe przepisy obejmują też rozszerzenie zakresu zwolnienia od podatku dochodowego, między innymi o kwoty wynikające z przewlekłości postępowania sądowego czy świadczenia mieszkaniowe dla zawodowych żołnierzy.

Z pełną listą zmian w przepisach podatkowych warto zapoznać się przed rozpoczęciem wypełniania formularzy PIT. Być może odnajdziemy wśród nich nowe zapisy odnoszące się do naszej sytuacji finansowej. 

Więcej o PIT:
Konsekwencje błędów w rocznym zeznaniu PIT »
Jak należy wypełnić PIT-39? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie