Jak rozliczyć PIT wspólnie z żoną/mężem

Składanie deklaracji podatkowych za pasem – czy zastanawialiście się, jak rozliczyć PIT z żoną lub mężem? Czy się opłaca? Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić.
 

Jak rozliczyć PIT wspólnie z żoną/mężem
Rozliczenia podatkowe 2016

Istnieje możliwość złożenia wspólnego zeznania podatkowego pod warunkiem trwania związku małżeńskiego przez cały rok podatkowy oraz posiadanie wspólności majątkowej.

Wspólny PIT to jedna z preferencyjnych metod rozliczania. Dzięki niej istnieje możliwość zaoszczędzeia na podatku dochodowym nawet ponad 10 tysięcy zlotych w ciągu roku! Nie wszystkim jednak takie rozwiązanie się opłaca.
 

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

Wspólne zeznanie podatkowe oznacza wypełnienie jednego, małżeńskiego formularza.

⇒ Przykładem może być PIT-37.
Deklaracja taka posiada sumę dochodów żony oraz męża, od której oblicza się podatek od połowy uzyskanej wartości. Zasada jest taka, że do Urzędu Skarbowego odprowadza się dwukrotność obliczonego podatku.
 

Nie brzmi zachęcająco, dlaczego zatem wspólny PIT się opłaca?

 
Okazuje się, że wspólna deklaracja podatkowa bardzo opłaca się w sytuacji, kiedy mąż i żona mają zróżnicowane dochody.
 
Jeżeli jedno z małżonków posiada bardzo wysokie dochody, które przekraczają próg podatkowy (przypomnijmy: 85 528 złotych), z automatu podlegają wyższej stawce podatku PIT. Zamiast 18% obowiązuje zatem 32%. Tymczasem jeśli drugi małżonek zarabia bardzo niewiele albo w ogóle nie pracuje, nie ma możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku ani ulg podatkowych.

Rezultatem takiej sytuacji będzie wspólne rozliczenie, które pozwoli pierwszemu małżonkowi obniżyć stawkę podatku PIT z 32 do 18 procent. 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dochody żony i męża sumuje się i dzieli na pół. W takiej sytuacji dochód, który przypada na jedną osobę nie ma szansy przekroczyć progu podatkowego, natomiast osoba, która nie pracuje zyskuje na przykład ulgę na dziecko.

Jak rozliczyć PIT i na tym skorzystać w sytuacji, kiedy nasz współmałżonek zarabia znacznie więcej lub mniej niż my? Małżeńska deklaracja może sprawić, że zaoszczędzimy ponad 10 tysięcy złotych podatku dchodowego.
 
 

Kto może wspólnie rozliczać PIT?

Warunek, który trzeba spełniać jest pozostawanie z tzw. ustroju wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy. Co to oznacza? Otóż wspólność majątkowa powstaje w momencie zawarcia małżeństwa. Wyjątkiem jest podpisanie intercyzy.

Drugim warunkiem jest pisemne oświadczenie, że zarówno mąż jak i żona zgadzają się na wspólne rozliczenie podatkowe. Formularz PIT posiada pole: "rozliczenie wspólnie z małżonkiem", które trzeba zaznaczyć. Pamiętajmy także o własnoręcznym podpisie pod deklaracją.
 

Jak rozliczyć PIT z żoną lub mężem, jeżeli dopiero co się pobraliśmy?

Pamiętajmy, że aby móc złożyć wspólną deklarację, trzeba być małżeństwem przez cały poprzedni rok podatkowy. Ślub zatem musi odbyć się rok wcześniej.
Wspólne rozliczanie nie jest obowiązkiem i najlepiej przeanalizować, czy w przypadku naszych dochodów będzie ono opłacalne.

 

Kiedy nie ma możliwości wspólnego rozliczenia PIT?

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na fakt, że jeżeli nasz mąż lub żona prowadzi własną działalność gospodarczą i korzysta z pewnych prawnych rozwiązań, nie mamy możliwości razem się rozliczać.

Taki scenariusz czeka osoby, które prowadzą swoją firmę i korzystają z:
 
  • Ryczałtu ewidencjonowanego PIT-28
  • Podatku liniowego PIT-36L
  • Karty podatkowej
  • Podatku tonażowego

Jeżeli jesteśmy po rozwodzie, nie mamy szansy na wspólne rozliczenie. W momencie separacji faktycznej natomiast taka możliwość istnieje. Separacja orzeczona przez sąd jednocześnie powoduje rozdzielność majątkową, osoby nie mają zatem opcji, aby razem się rozliczyć.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie