Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

Płaca minimalna w Europie

Od 1 stycznia 2013 roku płaca minimalna w Polsce została ustalona na poziomie 1600 zł brutto i jest wyższa o 100 zł w porównaniu do zeszłego roku. Jak polska płaca minimalna wygląda na tle Europy? 

Płaca minimalna w Europie
Polskie pensje minimalne daleko za Europą Zachodnią

Europejska płaca minimalna 

Porównując płacę minimalną w Polsce do innych nowych członków Unii, to zdecydowanie sytuacja nie wygląda w naszym kraju najgorzej. Jak widzimy na wykresie, wyprzedzamy Łotwę (1199 zł), Litwę (1212 zł), Czechy (1304 zł), Estonię (1337 zł), Słowację (1412 zł), czy Węgry.  

W tym roku nasz węgierski sąsiad także zdecydował się na podwyższenie płacy minimalnej i obecnie wynosi około 1425 zł w przeliczeniu na naszą walutę. Ponadto płaca minimalna w Polsce jest szczególnie wyższa w porównaniu do Rumunii (około 678 zł) oraz Bułgarii (około 579 zł). Płaca minimalna w kandydującej Chorwacji jest na poziomie Polski.

Kraje zachodniej Europy

Analizując zarobki w krajach starej Unii, możemy zauważyć, że najniższy poziom minimalnego wynagrodzenia (tj.około 2365 zł) zarabiają Portugalczycy. Zaraz za Portugalią znalazła się Grecja, Malta oraz Hiszpania (3147 zł). 

W Unii Europejskiej najwyższa płaca minimalna jest w Luksemburgu. Minimalne wynagrodzenie w tym kraju wynosi około 7833 zł, co jest równe prawie pięciu polskim płacom minimalnym.

Zaraz po Luksemburgu uplasowała się Belgia i Holandia (6140 zł). Na kolejnym podium znajduje się Irlandia z płacą minimalną w wysokości 6111 zł, a w Wielkiej Brytanii minimalne wynagrodzenie wynosi 5375 zł.

Warto zaznaczyć, że w tych dwóch krajach płaca minimalna ustalana jest godzinowo. Wyższa pensja minimalna niż w Królestwie płacona jest jeszcze we Francji i wynosi około 5977 zł.

W naszym zestawieniu brakuje danych odnoszących się do naszych niemieckich sąsiadów, u których nie ma jednolitej płacy minimalnej, podobnie jak na Cyprze, a ta ustalana jest odrębnie dla poszczególnych sektorów.

Ponadto w krajach skandynawskich oraz we Włoszech, Austrii oraz Szwajcarii nie istnieje ustawowa płaca minimalna, gdyż jej ustalenia pozostają w gestii indywidualnych rozmów.

Polska rzeczywistość

W Polsce płaca minimalna ustalana jest w wyniku negocjacji strony rządowej, pracodawców oraz związków zawodowych.

Związkowcy biją na alarm, że wysokość płacy minimalnej w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Twierdzą, że wysokość minimalnej pensji powinna stanowić co najmniej 50% średnich zarobków w gospodarce. Politycy twierdzą, że wzrost płacy minimalnej mógłby negatywnie odbić się na zatrudnieniu w naszym kraju.

Jednakże dane przedstawione przez Komisję Europejską nie wskazują na istnienie związku między wzrostem bezrobocia i wzrostem płacy minimalnej. Analizy podają, że zwiększenie płacy minimalnej nie przekłada się na problemy przedsiębiorców, gdyż taki wzrost pensji jak na przykład w poprzednim roku, o 100 zł, nie wprowadza drastycznych zmian w sytuacji finansowej firm. 

Czy płaca minimalna w Polsce osiągnie poziom chociażby znajdującej w kryzysie Portugalii czy Grecji? Niewątpliwie dobrym znakiem jest wzrost płacy minimalnej w ostatnich latach w Polsce, a porównując ją do innych krajów europejskich, należy zwrócić także uwagę na koszty życia w danym kraju.

Dlatego do porównania płacy minimalnej stosuje się często indeks Big Maca, który pokazuje siłę nabywczą w danym kraju. Przyglądając się temu wskaźnikowi, możemy zauważyć jednak, że nadal w Polsce możemy kupić mniej Big Maców niż w innych krajach Europy Zachodniej.


Czytaj więcej:
Internetowy ranking polskich banków - kto wygrał?
BIG a kredyt gotówkowy
Jak obliczyć RRSO kredytu?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie