Jak ocenić płynność finansową rodziny?

Płynność finansowa kojarzona jest najczęściej z firmą i jej zarządzaniem. Warto pamiętać o tym, że pojęcie to dotyczy także rodziny i każdego gospodarstwa domowego.

Jak ocenić płynność finansową rodziny?
Porady na poprawę kondycji domowego budżetu

Na wstępie pamiętajmy, że płynność finansowa może stać się niezwykle istotnym wskaźnikiem, który będzie miał wpływ na kondycję finansową naszego domowego budżetu.
 
Płynność finansowa to inaczej zdolność do spłacania zobowiązań, które pojawiają się na bieżąco, ale nie tylko. To także zdolność rodziny do kupowania. Chodzi o różnego rodzaju usługi oraz produkty, które zużywa się każdego miesiąca. To tak naprawdę nic innego jak umiejętne zarządzanie rodzinnymi finansami.

Co to oznacza w praktyce? Otóż trzeba pamiętać o tym, aby mieć cały czas wolne środki w zapasie, dzięki którym na bieżąco mamy możliwość pokrywania ponoszonych kosztów. Dobra płynność finansowa pozwala również na pokrycie nieprzewidzianych wydatków lub możliwość zaciągnięcia kredytu i jego regularną spłatę.

Osiągnięcie dobrej płynności finansowej wcale nie jest takie proste, ponieważ wymaga dobrego zarządzania budżetem domowym i regularnej analizy finansowej naszych domowych wydatków i przychodów. 
 
 

Płynność finansowa, czyli „wydaj mniej, niż zarobisz”

Najtrafniej zrozumiemy ideę dbania o naszą rodzinną płynność finansową, przytaczając ulubione zdanie ekonomistów: „wydawaj mniej, niż zarabiasz”.

Chodzi o nic innego, jak właśnie o zbilansowanie naszych kosztów życia oraz przychodów, które trafiają do rodzinnego budżetu każdego miesiąca. Ważne jest jednak, aby zawsze wziąć pod uwagę pewną nadwyżkę, która pomoże gdy pojawią się niespodziewane wydatki.

  

Oszczędne gospodarstwo domowe

Aby płynność finansowa była zauważalna, bardzo istotne jest nauczenie całej rodziny inteligentnego oszczędzania. Pamiętajcie o tym, aby kontrolować drobne wydatki, których najczęściej się nie czuje i rodzinny budżet bardzo na tym traci.

Uczmy nasze dzieci oszczędzania, wyznaczajmy rozsądnie kieszonkowe i zaopatrzmy w świnkę skarbonkę. My jednak nie organiczajmy się tylko do odkładania. Zorientujmy się w banku na temat produktów bankowych, które pozwolą naszym oszczędnościom rosnąć bez ryzyka. Inwestujmy, ale zawsze konsultujmy się z ekspertami. Nie ryzykujmy pod wpływem impulsu. Takie działania mogą istotnie osłabić naszą płynność finansową i wpędzić nas w długi.
 
 

Pożyczki i życie na kredyt

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu w banku, dokładnie przeanalizujcie, czy zwyczajnie nas na to stać.

Czy nasz rodzinny budżet poważnie na tym nie ucierpi? Czy płynność finansowa gospodarstwa domowego zostanie zachwiana?

Miejcie głowę na karku. Ważne jest, aby zrozumieć, kiedy kredyt jest rozsądnym rozwiązaniem, a kiedy tylko niepotrzebnym długiem. Zdarza się, że owszem, zaciągnięcie kredytu może okazać się świetną formą dofinansowania i gwarancją lepszego poziomu życia naszej rodziny. Nie zapomnijmy jednak, iż każde zobowiązanie finansowe trzeba spłacić w określonym czasie - upewnijmy się zatem, iż wybrany okres kredytowania faktycznie jest dopasowany do naszych możliwości.

 

Płynność finansowa gospodarstwa domowego

Najprostszą metodą oceny naszej bieżącej płynności finansowej jest zestawienie przychodów, wydatków i posiadanych oszczędności. Warto przeanalizować ostatnich kilka miesięcy oraz spróbować ocenić naszą finansową przyszłość. Weźmy pod uwagę nadchodzące wydatki i oceńmy, czy będziemy w stanie pokryć je bez większych problemów. Nie zapomnijmy również o nieprzewidzianych wydatkach - wyliczmy ile "wolnych środków" posiadamy oraz czy w razie konieczności, będziemy mieli możliwość zaciągnięcia pożyczki lub kredytu.

Aby zastosować teorię ekonomiczną w praktyce, czyli przeanalizować, czy nasze gospodarstwo domowe ma się dobrze, warto również poznać wskaźniki płynności finansowej. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, są one najczęściej stosowane przy ocenie finansów firmowych, jednak z powodzeniem można je przenieść w realia domowe.
 
  • Wskaźnik bieżącej płynności, który określa zdolność do ogólną regulowania płatności, w oparciu o wszelkie dostępne środki.
  • Wskaźnik szybkiej płynności, który mierzy natychmiastową zdolność do spłaty posiadanych zobowiązań.

Jeżeli chcecie poznać szczegóły, polecamy nasze artykuł:
⇒ Jak ocenić płynność finansową firmy?
⇒ Wskaźniki płynności finansowej firmy

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie