Podatek dochodowy, czyli gdzie przedsiębiorstwa nie zapłacą CIT?

Nie tylko dla spółki bez przychodów podatek dochodowy będzie zerowy. Na świecie istnieją kraje, w których przedsiębiorstwo nie będzie zobowiązane do odprowadzania podatku od dochodów.

Podatek dochodowy, czyli gdzie przedsiębiorstwa nie zapłacą CIT?
Gdzie zarejestrować spółkę?

Zerowy podatek dochodowy!

Na świecie znajdziemy nadal kraje, w których podatek dochodowy dla firm będzie równy zero. Są to tak zwane raje podatkowe, a firmy chętnie zakładają w nich działalność gospodarczą w celu uniknięcia płacenia wysokich podatków, a co za tym idzie - zarobienia większych pieniędzy. Nie tylko firmy decydują się na taki krok, ale też w szczególności sportowcy, którzy zarabiają ogromne pieniądze i chcą uniknąć opodatkowania.  

Raje podatkowe na świecie

Zerową stawkę podatku znajdziemy w takich krajach jak przykładowo: 

  • Bermudy 
  • Bahrajn 
  • Kajmany
  • Jersey
  • Wyspa Man

Istniej także kraje, w których podatek dochodowy jest szczególnie niski, a kraje te posiadają także liczne zwolnienia i na koniec podatek wyniesie jedynie kilka procent. Takie państwa jak Cypr, Makau, Monako, Katar, Lichtenstein czy Mauritius posiadaj niskie stawki podatku dochodowego i są w szczególności kierunkiem kapitału firm chcących uniknąć wysokich płatności na rzecz skarbu państwa.

Jak to wygląda w praktyce? 

Raje podatkowe są powszechnie znane jako przeznaczone dla firm i osób prywatnych, zamierzających ukryć swoje dochody. Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa dążące do obniżenia podatku dochodowego, dla rejestracji swoich firm wybierają kraje o obniżonych stawkach podatkowych. Szczególnie może być to opłacalne dla spółek zajmujących się eksportem. Przykładowo niemiecka firma rejestruje spółkę w kraju o obniżonej stawce CIT i, posługując się spółką zależną, sprzedaje zakupione towary z Chinach w Niemczech po wysokich cenach. Dochody osiąga przede wszystkim spółka zarejestrowana w kraju o obniżonej stawce podatkowej, gdzie płacony jest niski podatek.  

Rząd w Polsec stara się przeciwdziałać ucieczce polskich firm do rajów podatkowych. Resort sporządza czarną listę krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Na liście tej znajduje się obecnie 37 krajów i regionów zamorskich, zagrażających polskiemu systemowi podatkowemu.


Czytaj więcej:
Podatek dochodowy od osób prawnych w Polsce »
Podatek dochodowy w krajach Unii Europejskiej »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie