Podatek dochodowy od osób prawnych, a kim jest osoba prawna?

Podatek dochodowy od osób prawnych - kto musi uregulować? Najważniejsze to zrozumieć kim jest osoba prawna i jakie są jej obowiązki.

Podatek dochodowy od osób prawnych, a kim jest osoba prawna?
Podatek dochodowy od osób prawnych - kto zapłaci?

Kim jest osoba prawna?

Osoba prawna jest jednym z rodzajów podmiotów prawa cywilnego. Osoba prawna zdefiniowana jest przeważnie jako zespolenie ludzi oraz środków materialnych w celu realizacji określonego celu i zadań, które składają się jednostkę organizacyjną wyposażoną przez prawo w osobowość prawną.

Taka jednostka organizacyjna posiada wówczas pełnię podmiotowości prawnej, co oznacza, iż nabywa zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych, czyli w bardzo uproszczonym tłumaczeniu musi płacić podatek dochodowy od osób prawnych.

Podatek dochodowy od osób prawnych

W Polsce podatek dochodowy od osób prawnych nazywany jest CITem, co jest akronymem angielskich słów: Corporate Income Tax. Jest podatkiem bezpośrednim, który płacą przedsiębiorstwa od uzyskanych dochodów, a czasami od uzyskanych przychodów.

Podatek CIT jest podatkiem dla przedsiębiorców.

Podatek dochodowy od osób prawnych płacą nie tylko osoby prawne. Podatek ten opłacają także:

  • spółki kapitałowe, 
  • jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, z pewnymi wyjątkami 
  • grupy kapitałowe

Podatek CIT w Polsce

Podatek dochodowy od osób prawnych w Polsce od 1 stycznia 2004 roku wynosi 19%, czyli nie jest wysoki, co umożliwia znacznie tańsze inwestowanie.

Podatek CIT jest podatkiem liniowym, więc jeżeli ktoś twierdzi, iż w Polsce podatek liniowy nie istnieje, jest w błędzie. Istnieje, ale od osób prawnych.

Niestety zasady opodatowania w Polsce nie są jasne. W rankingu Banku Światowego znajdujemy się aż na 121. miejscu (na 183 kraje) pod względem przyjazności i przejrzystości systemu podatkowego, co nie ma korzystnego wpływu na inwestowanie. Nawet jeżeli podatek dochodowy od osób prawnych jest dość niski, złożonośc systemu odstrasza potencjalnych inwestorów.

Czytaj więcej:
Podatek dochodowy w Polsce - statystyki »
Podatek dochodowy, czyli gdzie przedsiębiorstwa nie zapłacą CIT? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie