Podatek dochodowy w krajach Unii Europejskiej

Podatek dochodowy w wybranych krajach Unii Europejskiej. Systemy podatkowe większości krajów różnią się sposobem obliczania wysokości podatków, opłacanych przez swoich obywateli. Jak Polsca wypada na ich tle?

Podatek dochodowy w krajach Unii Europejskiej
Podatek dochodowy w Polsce wcale nie wysoki

Podatek dochodowy płaci każdy kto osiąga dochód, np. pobiera  wynagrodzenie, na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych czy też uzyskuje dochody z działalności gospodarczej.

W jaki sposób oblicza się podatek dochodowy od osób fizycznych?

Wysokość podatku oblicza się za pomocą progów podatkowych.  W Polsce istnieją dwa progi podatkowe:

1) Jeżeli podstawa obliczenia podatku wynosi 85 528 zł lub mniej (czyli osoba zarobiła do 85 528 zł rocznie) to podatek wynosi 18% tej podstawy minus 556 zł 2 gr.

2) Jeżeli podstawa obliczenia podatku przekracza 85 528 zł, to podatek wynosi 14 839 zł + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

Podatek dochodowy w innych krajach

Okazuje się, że górna granica podatkowa nie należy wcale do najwyższych. Wystarczy przyjrzeć się innym krajom Unii Europejskiej i zauważymy, że podatek dochodowy może być dużo wyższy. Górna stawka PIT w Skandynawii wynosi ponad 50%, dla Finlandii jest to 51%, dla Szwecji 56,6%, a dla Danii 51,5%. W krajach Beneluksu, najlepiej zarabiający również płacą wysoki podatek dochodowy, w Holandii jest to 52%, w Belgii 50%, a w Luksemburgu 40%. Również na Półwyspie Iberyjskim stawka podatku dla najbogatszych jest wyższa niż w Polsce. W Hiszpanii wynosi 52%, a w Portugali 46,6%. Francuzi oraz Niemcy również posiadają wyższą stawkę niż w Polsce.

Górna granica podatku PIT jest niższa w kilku krajach Unii Europejskiej, a są to: Cypr, z 10%, Bułgaria, Węgry, a bliżej Słowacja oraz Czechy. Ponadto kraje leżące nad Bałtykiem posiadają bardzo niskie podatki, na Litwie najwyższy podatek dochodowy wynosi 15%, na Łotwie 23%, a w Estonii 21%.

Jak pokazują statystyki najwyższy podatek dochodowy w Polsce w porównaniu do innych krajów Europy nie jest wcale wysoki. Polska nie należy do grupy krajów, które problemy finansowe budżetu łatają podatkami najbogatszych.

Czytaj więcej:

Podatek dochodowy w Polsce - statystyki »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie