Proszę czekać
Trwa ładowanie nowej strony

loading

Podatek dochodowy od osób fizycznych - dane za rok podatkowy 2012

Podatek dochodowy od osób prawnych w Polsce - jak się prezentuje? Przedstawiamy statystki z zeszłego roku, które zobrazują jak wygląda ten podatek w naszym kraju.

Pliki cookie pomagają naszemu systemu działać poprawnie. Korzystając z portalu, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Dowiedz się więcej.

Akceptuję
Szukasz kredytu bez komplikacji? Poznaj odpowiedź!

Szukasz kredytu bez komplikacji? Poznaj odpowiedź!

100% gratis i bez zobowiązań

50
25.000

1
84

Podając swoje dane, wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera, ofert promocyjnych, reklam wysyłanych za pośrednictwem mojportalfinansowy.pl oraz akceptujesz Warunki użytkowania i zasady Polityki Prywatności, a twoje dane zostaną udostępnione naszym Partnerom.
WYBIERZ TUTAJ!
Podatek dochodowy od osób fizycznych - dane za rok podatkowy 2012

Podatek dochodowy w Polsce - statystyki

Podatek dochodowy od osób fizycznych musi być złożony w Urzędzie Skarbowym, odpowiadającym naszemu miejscu zamieszkania i powinien zawierać dane według stanu na koniec grudnia poprzedniego roku. Termin rozliczenia podatkowego upływa najczęściej w kwietniu. 

 

Podatek dochodowy od osób fizycznych płaci każdy, kto osiąga dochód, np. pobiera wynagrodzenie, czy też uzyskuje dochody z działalności gospodarczej.

 

W jaki sposób oblicza się podatek dochodowy od osób fizycznych?

 

Wysokość podatku oblicza się za pomocą progów podatkowych. W Polsce istnieją dwa progi podatkowe:


1) jeśli podatnik zarobił w przeciągu roku mniej niż 85 528 zł znajduje się w pierwszym progu podatkowym,

 

2) jeśli więcej niż 85 528 zł – w drugim.

 

Statystyki podatkowe za rok 2012

 

W 2012 roku 97,69% podatników zapłaciło podatek z progu pierwszego, natomiast reszta to podatnicy z progu drugiego. Wspomniane wyżej 97,69% obejmuje ponad 23,8 mln podatników. Łatwo zatem zauważyć w jaki sposób kształtują się dochody w Polsce. Zdecydowana większość Polaków zarabia mniej niż 85 528 zł rocznie. Nieco ponad 2% Polaków, czyli około 500 tys. osób zarabia więcej niż 85 528 zł rocznie.

 

Najpopularniejszym zeznaniem podatkowym za 2012 r. okazał się PIT-37, który złożyło ponad 82% podatników. Na drugim miejscu znalazła się deklaracja PIT-36 (wypełniło ją ponad 13% podatników), przeznaczona między innymi dla osób, które prowadziły działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej lub uzyskały przychody z najmu. PIT-38, obowiązujący podatników uzyskujących przychody między innymi z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, złożyło 2,07% osób, natomiast PIT-39 około 0,3%.


Tak w zdecydowanym skrócie prezentują się statystyki związane z podatkiem dodatkowym. Zapraszamy na stronę internetową Ministerstwa Finansów w celu znalezienia większej liczby informacji.

 

Więcej o finansach:

Fałszywa deklaracja podatkowa sprawdzona w internecie »

Podatek dochodowy w Polsce - niski czy wysoki? »

Anna Lidacka
Więcej o: podatek dochodowy w Polsce - statystyki

Anna LidackaStworzono 23 dni 5 miesięcy temu

Podziel się swoją opinią z użytkownikami Mojego Portalu Finansowego.

Chcę otrzymywać powiadomienia e-mail o zmianach w tym wątku

» Wyślij »

Pozostałe odpowiedzi (0)

Szanowny użytkowniku: Prosimy o dokładne przeanalizowanie zdolności do spłaty swoich zobowiązań finansowych przed podjęciem decyzji o przejściu na strony naszych partnerów. Mój Portal Finansowy nie jest instytucją finansową ani kredytową, nie oferuje żadnych usług finansowych, dostarczamy jedynie finansowych informacji, które są aktualne do dnia podanego na każdej stronie. Wszelkie treści znajdujące się w opisach produktów mają charakter reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.
W przypadku konieczności zaktualizowania danych, prosimy o kontakt mailowy: info@mojportalfinansowy.pl