Podatek dochodowy w Polsce - statystyki

Podatek dochodowy od osób prawnych w Polsce - jak się prezentuje? Przedstawiamy statystki z zeszłego roku, które zobrazują jak wygląda ten podatek w naszym kraju.

Podatek dochodowy w Polsce - statystyki
Podatek dochodowy od osób fizycznych - dane za rok podatkowy 2012

Podatek dochodowy od osób fizycznych musi być złożony w Urzędzie Skarbowym, odpowiadającym naszemu miejscu zamieszkania i powinien zawierać dane według stanu na koniec grudnia poprzedniego roku. Termin rozliczenia podatkowego upływa najczęściej w kwietniu. 

 

Podatek dochodowy od osób fizycznych płaci każdy, kto osiąga dochód, np. pobiera wynagrodzenie, czy też uzyskuje dochody z działalności gospodarczej.

 

W jaki sposób oblicza się podatek dochodowy od osób fizycznych?

 

Wysokość podatku oblicza się za pomocą progów podatkowych. W Polsce istnieją dwa progi podatkowe:


1) jeśli podatnik zarobił w przeciągu roku mniej niż 85 528 zł znajduje się w pierwszym progu podatkowym,

 

2) jeśli więcej niż 85 528 zł – w drugim.

 

Statystyki podatkowe za rok 2012

 

W 2012 roku 97,69% podatników zapłaciło podatek z progu pierwszego, natomiast reszta to podatnicy z progu drugiego. Wspomniane wyżej 97,69% obejmuje ponad 23,8 mln podatników. Łatwo zatem zauważyć w jaki sposób kształtują się dochody w Polsce. Zdecydowana większość Polaków zarabia mniej niż 85 528 zł rocznie. Nieco ponad 2% Polaków, czyli około 500 tys. osób zarabia więcej niż 85 528 zł rocznie.

 

Najpopularniejszym zeznaniem podatkowym za 2012 r. okazał się PIT-37, który złożyło ponad 82% podatników. Na drugim miejscu znalazła się deklaracja PIT-36 (wypełniło ją ponad 13% podatników), przeznaczona między innymi dla osób, które prowadziły działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej lub uzyskały przychody z najmu. PIT-38, obowiązujący podatników uzyskujących przychody między innymi z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, złożyło 2,07% osób, natomiast PIT-39 około 0,3%.


Tak w zdecydowanym skrócie prezentują się statystyki związane z podatkiem dodatkowym. Zapraszamy na stronę internetową Ministerstwa Finansów w celu znalezienia większej liczby informacji.

 

Więcej o finansach:

Fałszywa deklaracja podatkowa sprawdzona w internecie »

Podatek dochodowy w Polsce - niski czy wysoki? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie