Czy podatek od prezentów istnieje?

Podatek od prezentów? Niewielu z nas słyszało o obowiązku zapłaty tego typu podatku. Wyjaśniamy, kto i w jakich przypadkach podlega takiemu obowiązkowi.

Czy podatek od prezentów istnieje?
Kiedy prezent może mieć dla nas dodatkowy koszt?

Większość z nas słyszała zapewne o podatku od darowizn i spadków. Czy prezent, stanowiący swego rodzaju formę darowizny, również jest opodatkowany i czy o jego otrzymaniu musimy zawiadomić fiskus?

Kiedy płacimy podatek od prezentów?

Konieczność uregulowanie podatku od prezentów zależy głównie od ich wartości oraz stopnia pokrewieństwa (lub jego braku) z obdarowującym.

W przypadku, gdy prezent otrzymaliśmy od bliskich wywodzących się z I grupy podatkowej, takich jak nasze dzieci, wnuki, rodzeństwo czy zięć, opodatkowaniu podlegać będzie tylko nadwyżka ponad 9637 złotych. Otrzymanie podarunku należy zgłosić fiskusowi w deklaracji SD-3 lub SD-Z2. 

Od prezentów otrzymanych od należących do II grupy podatkowej - siostrzeńców, bratanic lub szwagra - zapłacimy podatek od nadwyżki ponad 7276 złotych.

W przypadku, gdy prezentem obdarują nas znajomi lub pracodawca z III grupy podatkowej, opodatkowaniu podlegać będzie nadwyżka ponad 4902 złote. W obu przypadkach do fiskusa kierować należy deklarację SD-3.

Pamiętajmy, iż prezenty o wartości niższej niż 4902 zł nie muszą być zgłaszane do urzędu skarbowego, bez względu na ich źródło.
 

Wysokość podatku od prezentów

Wysokość uiszczanego podatku uzależniona jest od kwoty nadwyżki ponad wskazaną wyżej kwotę oraz stopnia pokrewieństwa z obdarowującym (a więc jego przynależności do jednej z trzech grup podatkowych).

  • Dla kwoty nadwyżki wynoszącej do 10278 złotych zapłacimy odpowiednio 3% w przypadku, gdy obdarowujący należy do I grupy podatkowej, 7% jeśli należy do II grupy podatkowej i 12% jeśli należy do III grupy podatkowej.
  • Dla kwot nadwyżki mieszczących się w przedziale od 10278 złotych do 20556 złotych zapłacimy podatek rzędu 308 złotych 30 groszy i 5 % od nadwyżki ponad 10278 jeśli obdarowujący należy do I grupy podatkowej, 719 złotych 50 groszy i 9 % od nadwyżki ponad 10278 złotych jeśli obdarowujący należy do II grupy podatkowej i 1233 złotych 40 groszy i 16 % od nadwyżki ponad 10 278 złotych jeśli obdarowujący należy do III grupy podatkowej.
  • Dla kwoty nadwyżki wyższej niż 20556 złotych zapłacimy podatek w wysokości 822 złotych 20 groszy i 7 % od nadwyżki ponad 20556 złotych jeśli obdarowujący należy do I grupy podatkowej, 1644 złotych 50 groszy i 12 % od nadwyżki ponad 20556 złotych jeśli obdarowujący należy do II grupy podatkowej oraz 2877 złotych 90 groszy i 20 % od nadwyżki ponad 20556 złotych jeśli obdarowujący należy do III grupy podatkowej.
 

Czy podatek od prezentów muszę zapłacić?

Otrzymanie cennego prezentu od członków najbliższej rodziny nie musi zostać opodatkowane, nawet jeśli jego wartość przekroczy nadwyżkę 9637 złotych. Wystarczy poinformować urząd o otrzymaniu podarunku za pośrednictwem deklaracji SD-Z2 w przeciągu 6 miesięcy od momentu obdarowania. Zasadę tę można zastosować jedynie w przypadku prezentów otrzymywanych od członków rodziny należących do I grupy podatkowej.

Pamiętajmy, iż przy zgłoszeniu podarunku spełniającego powyższe warunki, urząd skarbowy będzie wymagał potwierdzenia jego źródła, w celu zniesienia obowiązku zapłaty podatku. Jeśli rodzice lub dziadkowie planują przekazać nam zastrzyk gotówki, lepszym pomysłem będzie przelew bezpośrednio na nasze konto niż tradycyjna koperta - potwierdzenie przelewu z danymi nadawcy i odbiorcy to łatwy do zdobycia dowód dla fiskusa.

W przypadku prezentów od osób z grupy III, do której zaliczyć można np. naszego przełożonego w pracy, opodatkowanie będzie uwarunkowane formą przekazania prezentu. Upominek przekazany nam osobiście przez szefa, rozliczać należy na standardowych zasadach. Jeśli jednak szef zdecyduje się na obdarowanie nasz premią czy bonusem pieniężnym, który doliczony zostanie do pensji, dodatkowe pieniądze opodatkowane zostaną tak samo, jak nasz przychód.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie