Podatek od spadku i darowizny - prawdy i mity

Podatek od spadku i darowizn nie jest zwyczajowym podatkiem, z którego rozliczamy się co roku. Warto jednak dowiedzieć się na czym polega i jak jest wyliczany.

Podatek od spadku i darowizny - prawdy i mity
Czy każdy musi zapłacić podatek od spadku?

Podatek od spadku i darowizn wzbudza wiele emocji. Nic dziwnego – jest podatkiem, który płacimy w momencie wzbogacenia się, dlatego też często nazywany jest podatkiem od wzbogacenia się.

 

W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić kto jest podmiotem opodatkowania, jaka jest podstawa opodatkowania oraz jakie są grupy podatkowe. O powstaniu obowiązku podatkowego pisaliśmy już we wcześniejszym artykule. W ten sposób podatek od spadku i darowizn nie będzie już zagadką.

 

Podmiot opodatkowania podatku od spadków i darowizn

 

Podatnikiem w przypadku podatku od spadku i darowizn będzie osoba fizyczna, nabywająca własność rzeczy lub prawa majątkowe, najczęściej w drodze otrzymania spadku lub darowizny. Jest to jednak ujęcie rzeczy dość generalne, bo o powstaniu obowiązku podatkowego decydują również bardziej skomplikowane sytuacje.

 

Podstawa opodatkowania

 

Podstawą opodatkowania w przypadku podatku od spadków jest wartość uzyskanych rzeczy czy praw majątkowych. Warto wspomnieć, iż w wartość nie są wliczone ewentualne długi czy też inne obciążenia. Oznacza to, iż podatek zapłacimy od końcowej jak również realnej wartości naszego spadku czy darowizny. Istnieją jednak minima wolne od opodatkowania, a są to:

 

  • 9 637zł – nabywcy I grupy podatkowej,
  • 7 276 zł – II grupa podatkowa,
  • 4 902 zł – III grupa podatkowa

 

Grupy podatkowe w podatku od spadków i darowizn

 

Wyjaśnijmy zatem czym są wspomniane grupy podatkowe. W ustawie istnieją 3 grupy podatkowe. Im bliżej jesteś spokrewniony z osobą przekazującą majątek, tym obciążenie podatkiem będzie mniejsze. Ustawa do grup podatkowych zalicza:

 

I grupa: Małżonek, krewni zstępni oraz wstępnych, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie

II grupa: Zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych

III grupa: Inni nabywcy

 

Podatek od spadku i darowizn jak wspominaliśmy wzbudza emocje. Istnieją wyjątki oraz określone przepisy opisujące bardziej skomplikowane sytuacje, w celu ich poznania zachęcamy do przeczytania ustawy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie