Podróż po Polsce: Taniej samochodem, samolotem czy pociągiem?

Jaki środek transportu wybrać, jeśli naszym celem jest inne polskie miasto? Oto najlepsze sposoby na podróż po Polsce.

Podróż po Polsce: Taniej samochodem, samolotem czy pociągiem?
Jak podróżować po Polsce tanio i opłacalnie?

Wybierasz się w podróż po Polsce i nie wiesz, jakim środkiem transportu dotrzesz w wybrane miejsce nie tylko wygodnie i bezpiecznie, ale również tanio? Osiągnięcia technologiczne i coraz bardziej zaawansowana infrastruktura kraju pozwalają każdemu na wybór na odpowiedniejszych form podróżowania. Pociąg, samolot, a może samochód?
 

Jak tanio podróżować po Polsce?

 

Po Polsce samolotem

Samolot to z pewnością najpopularniejszy środek transportu wśród podróżnych wybierających odległe zagraniczne destynacje.

Czy warto jednak zdecydować się na lot, gdy planujemy krótszą wycieczkę do oddalonych miejsc w Polsce?
Bez wątpienia tak!

Podróż samolotem to nie tylko spora oszczędność czasu (z Gdańska do Krakowa przeprawimy się w nieco ponad 1,5 godziny!), ale i atrakcyjna opcja dla naszych portfeli. Tanimi liniami lotniczymi polecimy w różne zakątki Polski za kilkadziesiąt złotych, a jeśli dopisze nam szczęście i wprawne oko wypatrzy super ofertę – nawet za kilkanaście złotych.

Czy jest to jednak najtańszy sposób na krajową podróż?
Tak, o ile odpowiednio wcześnie kupimy atrakcyjny cenowo bilet, wybierzemy się w podróż jedynie z bagażem podręcznym, a miejsce docelowe będzie odległe od tego, z którego startujemy.

Warto również pamiętać, że nie wszystkie lotniska mieszczą się w centrach miast – dojazd na obrzeża lub do sąsiadujących z aglomeracjami miejscowości to również wydatek!

 

Samochodem na własną rękę

Podróż samochodem to świetne rozwiązanie dla tych z nas, którzy mają sporo bagażu i cenią sobie niezależność w trasie. Własnym samochodem wyjedziemy z domu o przez nas wybranej godzinie, to my zadecydujemy o postojach, wyborze trasy oraz szybkości przejazdu.

Czy podróż samochodem się opłaca?
Wiele zależy od odległości pomiędzy miejscem rozpoczęcia wycieczki a jej punktem docelowym, litrów benzyny bądź oleju spalanych na kilometr jazdy, aktualnych cen paliw, jakości jazdy oraz możliwości podziału kosztów z towarzyszami podróży. Jeśli unikniemy stania w korkach, a trójka współtowarzyszy chętnie dorzuci się do wspólnego przejazdowego budżetu – możemy być pewni, że podróż samochodem nie będzie dużym obciążeniem dla naszego portfela.

 

Pociągiem z widokiem na polski krajobraz

Pociągi to wciąż chętnie wybierany przez Polaków środek transportu, a unowocześniana na bieżąco infrastruktura kolejowa i tabor zachęcają do odbycia wygodnych podróży po kraju. Choć ceny biletów na dłuższych odcinkach mogą się wydać stosunkowo wysokie, podróż pociągiem z pewnością opłaci się korzystającym z różnego rodzaju ulg i zniżek studentom, emerytom i rencistom, dzieciom i młodzieży, nauczycielom, kombatantom czy żołnierzom. Cena biletów kolejowych uzależniona jest też w dużej mierze od wyboru przewoźnika oraz pokonywanej w pociągu odległości – warto zawsze poszukać informacji o dostępnych na wybranej trasie połączeniach oraz ich cenach.

Wybór najodpowiedniejszego środka transportu na odbycie mniejszych lub większych podróży po Polsce zależy nie tyle od zasobności naszych portfeli, ile indywidualnych preferencji – niedrogo można już bowiem korzystać z niemal wszystkich środków transportu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie