Pokój do wynajęcia, czyli student mieszka legalnie

Nie wszyscy studenci mają szansę na zamieszkanie w akademiku. Większość studiujących decyduje się na pokój do wynajęcia. Jak zapewnić sobie idealne lokum?

Pokój do wynajęcia, czyli student mieszka legalnie
Spokojne studiowanie w wynajętym pokoju

Wyjeżdżający poza rodzinne strony studenci często decydują się na wynajem pokoju. Znalezione wśród lokalnych ogłoszeń lub na stronach internetowych mieszkania udostępniane są przez właścicieli często jedynie na bazie słownej umowy. Jak warto zabezpieczyć studenckie interesy, by pokój do wynajęcia okazał się trafioną inwestycją dla obu stron?

Pokój do wynajęcia – zawrzyj umowę na piśmie

Pamiętaj, że jedynym sposobem dochodzenia swych praw w sytuacji jakichkolwiek problemów z nieuczciwym najemcą czy nawet współlokatorami jest spisana na piśmie umowa.

Umowy o wynajem nieruchomości zwyczajowo obejmują okres jednego roku – chyba że w dokumencie pojawi się zapis postanawiający inaczej. Często umowa może zostać przedłużona automatycznie na kolejny okres bez konieczności spisywania nowego dokumentu.

Nie zapomnij o zawarciu na piśmie informacji o dacie i miejscu sporządzenia umowy, jej stronach i jak najdokładniejszym określeniu przedmiotu najmu. W umowie zawrzeć powinny się nie tylko takie elementy jak opis pokoju i wyposażenia, ale również dane całego mieszkania.

Określ stan techniczny i wyposażenie

Zanim podpiszesz umowę z wynajmującym postaraj się wspólnie z nim określić szczegółowy stan techniczny lokalu. W przygotowanym protokole powinny się znaleźć informacje o stopniu zużycia wyposażania, stanie licznika, dostępności urządzeń i instalacji. Pamiętaj, że nie będziesz jedynym lokatorem w danym mieszkaniu. Warto zatem zabezpieczyć swoje interesy, szczególnie jeśli nie znasz innych podnajmujących.

ZWRÓĆ UWAGĘ:
Odwiedzając potencjalne pokoje czy mieszkania do wynajęcia, warto mieć na uwagę kilka ważnych kwestii. Przeczytaj nasz PORADNIK zanim wynajmiesz.

Jeśli wynajmujący chciałby dokonywać okresowych kontroli udostępnianego lokum, ustal z nim zawczasu warunki, na jakich miałyby się one odbywać.

Ustal z właścicielem jak ustanawiana będzie odpowiedzialność za ewentualne usterki. Jeśli planujesz dokonywać zmian w wynajmowanym pokoju, warto dopytać właściciela czy nie będzie miał nic przeciwko. Jeśli zamierzasz przywieźć swoje meble, spróbuj przekonać osobę wynajmującą do zabrania wyposażenia znajdującego się w pokoju.

Ustal warunki płatności

Nie zapomnij uwzględnić w umowie dokładnej wysokości opłaty za wynajem lokalu oraz sposobu płatności.

Aby uniknąć niespodzianek, należy również sprecyzować, kto będzie odpowiedzialny za opłacanie rachunków za wodę, gaz, ogrzewanie czy dostęp do Internetu oraz w czyim imieniu podpisane będą umowy. Jeśli media nie są uwzględnione w cenie wynajmu, uzgodnij z właścicielem oraz lokatorami podział rachunków. W przypadku innym przypadku, ustal maksymalne zużycie wody czy prądu oraz w jaki sposób opłacana będzie ewentualna nadwyżka.

Z właścicielem należy również ustalić czas wypowiedzenia umowy, czyli z jakim wyprzedzeniem strony powinny powiadomić o chęci zakończenia umowy. Pamiętaj, aby dać sobie wystarczająco czasu na ewentualną przeprowadzkę oraz ustal jak opłacony zostanie ostatni miesiąc wynajmu.

Nie zapomnij również o zawarciu w umowie informacji o kaucji, jej wysokości, warunkach ewentualnego potrącenia jej części i sposobie zwrotu po zdaniu wynajmowanego pokoju.

Pokój do wynajęcia to często spore obciążenie studenckiej kieszeni. Warto jeszcze przed podjęciem decyzji o przeprowadzce zadbać o solidne zabezpieczenie własnych interesów. Spisana na piśmie i podpisana przez obie strony umowa pomoże nam uniknąć ewentualnych nieporozumień i, w najgorszym wypadków, dochodzić naszych praw na drodze postępowania sądowego.

DO PRZECZYTANIA:
Jak legalnie wynająć mieszkanie »
Jak szukać mieszkania do wynajęcia w Internecie? »
Najlepsze polskie miasta dla studentów »
10 najlepszych uniwersytetów w Polsce »
Ile potrzeba Ci na studenckie życie »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie