Polskie jarmarki świąteczne nie-do-przegapienia

Polskie jarmarki świąteczne nie-do-przegapienia

Pomysł na przedświąteczną rodzinną wycieczkę

Jarmarki bożonarodzeniowe organizowane są w wielu polskich miastach. Jedne większe, drugie mniejsze, wszystkie jednak pomagają wejść w świąteczny nastrój i zacząć planować Gwiazdkę.

Coraz więcej polskich miast przenosi nas w listopadzie i grudniu w scenerię wyjętą prosto z baśni Andersena. Kuszące zapachem cynamonu, piernika i soczystych wędlin, bogate w rozgrzewające wino i pitne miody, pełne magicznych światełek i lodowych statuetek bożonarodzeniowe jarmarki zachęcają do zimowej wycieczki po Polsce. Nie tylko najesz się do syta, ale możesz również kupić ręcznie robione i oryginalne prezenty dla najbliższych. Dokąd warto się wybrać?

Wrocław

Stojące na straży wielkiej bramy ustawionej na ulicy Świdnickiej krasnale zachęcają do przekroczenia granicy między rzeczywistością a bajką. Wrocławskie jarmarki kuszą niezliczoną ilością bożonarodzeniowych drzewek oświetlonych feerią barw świątecznych światełek, podróżami odbywanym w towarzystwie bohaterów ulubionych bajek i przypominającymi lodowe pałace lub szopki kramami bogatymi w artystyczne rękodzieła, biżuterię i prezenty.

Smak tradycyjnego wrocławskiego grzańca z dodatkiem wanilii i pieprzu umili oglądanie występów kolędników oraz poszukiwanie zagranicznych specjałów na kramach przyjezdnych z Austrii, Niemiec, Czech czy Litwy.

W 2015 Jarmark można odwiedzać w dniach od 20 listopada do 22 grudnia. Szczegóły wydarzenia i program znajdziesz tutaj

Kraków

Krakowskie jarmarki odbywają się w historycznej stolicy Polski od stuleci i zawsze gromadzą rzesze zainteresowanych. Soczyste potrawy z grilla, domowe pierogi, pierniki, marcepanowe łakocie czy prażone orzechy skąpane w karmelu uprzyjemnią zwiedzającym podziwianie korowodu słynnych szopek krakowskich, wzbudzających zachwyt i uznanie również wśród zagranicznych gości licznie przybywających na małopolskie jarmarki. Występy krakowskich artystów czy pochód Świętych Mikołajów oglądać można racząc się grzanym winem albo tradycyjnymi małopolskimi sokami buraczanymi i selerowymi.

Krakowski kiermasz w 2015 roku rozpoczyna się w dniu 26 listopada a kończy 6 stycznia 2016. 

Olsztyn

Olsztyńskie jarmarki zdobią lodowe rzeźby, dekoracje świetlne budynków starego miasta, bałwanki, śnieżynki i rozświetlone świątecznymi światełkami choinki. Wizyta w Olsztynie pozwoli obejrzeć piękną szopkę w lodowym ogrodzie, posłuchać występów zespołów muzycznych i wziąć udział w przedstawieniach teatralnych warmińskich artystów. A wszystko pod czujnym okiem Mikołaja Kopernika. Nie zabraknie również regionalnych przysmaków. 

W 2015 roku Warmiński Jarmark odwiedzić będzie można w dniach od 10 do 13 grudnia. Program wydarzenia znajdziesz tutaj.

Toruń

Rynek Nowomiejski co roku gromadzi kilkadziesiąt przypominających stare kamieniczki kramów zachęcających do zakupu wyrobów ceramicznych, pamiątek cepeliowskich i tradycyjnych ozdób świątecznych. Najwspanialsze toruńskie pierniki, pieczone na zakwasie chleby, marcepanowe łakocie, suche wędliny i aromatyczne przyprawy wprowadzą wszystkich w świąteczny nastrój. Podziwiając bożonarodzeniową szopkę skosztować można bogatych w przyprawy win i miodów pitnych.

Toruński Jarmark w 2015 roku rozpoczyna się w dniu 11 a kończy 23 grudnia

Łódź

Łódzkie jarmarki pozwolą każdemu wejść w okres świąteczny z czystym sumieniem dzięki specjalnemu młynkowi do mielenia grzechów. Biżuteria, choinkowe ozdoby i zdobne świece są chlubą tutejszych kramów, poczta bożonarodzeniowa pozwoli dostarczyć list Świętemu Mikołajowi, grzane wino i miód pitny skutecznie rozgrzeją w zimową zawieruchę, a pierożki, oblane czekoladą owoce i krokiety zachwycą nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

Gdańsk

Stolica Pomorza znana jest z letniego Jarmarku Dominikańskiego, jednak i w okresie świątecznym warto wybrać się do Gdańska. Znajdziecie w nim liczne rodzinne atrakcje, takie jak lodowisko, karuzele czy lapońskie renifery w zagrodzie Świętego Mikołaja. O prawdziwie świąteczny nastrój zadbają zaproszeni goście, gdański grzaniec oraz piękne dekoracje. A na pamiątkę można również zrobić sobie selfie pod jemiołą w Zacałowanym Kręgu.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy w 2015 roku został zaplanowany na termin od 5 do 23 grudnia. Więcej informacji oraz program wydarzenia znajdziesz tutaj.