Najlepsze polskie miasta dla rodzin z dziećmi

Szukając odpowiedniego miejsca na start w dorosłość, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów w polskich miastach.

Najlepsze polskie miasta dla rodzin z dziećmi
Szukasz miejsca na rodzinny dom?

Miejsce zamieszkania jest dla rodziny z dziećmi bardzo istotną kwestią. Wybór jest bardzo duży - od mieszkania na wsi, przez małe miasteczka, aż po duże miasta, takie jak Warszawa, Poznań czy Kraków. 

Trudno nie zgodzić się z tym, że każde miasto w Polsce jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Choć wszystkie znajdują się w tym samym państwie, każde z nich ma własną historię, specyfikę, architekturę i kulturę lokalną. 

Są miasta idealne dla studentów, dla osób pracujących, młodych małżeństw czy turystów, jednak miejsce dobre dla rodzin z dziećmi to zupełnie inna kwestia. 

Należy wziąć tu pod uwagę nie tylko wysokość zarobków, ogólny poziom życia i bezpieczeństwo, ale również udogodnienia dla dzieci i ich rodziców. W różnych miastach obowiązują bowiem nieco inne zarządzenia i przepisy dotyczące świadczeń socjalnych, które są istotnym aspektem branym pod uwagę przez rodziny z dziećmi podczas decyzji o przeprowadzce i urządzania się w nowym miejscu. 

Jakie więc miasta są najlepsze dla rodzin z dziećmi i jakie czynniki o tym decydują?

Gdzie najłatwiej o żłobek i przedszkole?

Pierwszym najważniejszym czynnikiem, jaki nasuwa się na myśl, jest prowadzona w danym mieście polityka prorodzinna

  • Z ostatnich analiz wynika, że na pierwszym miejscu w tej kategorii znajduje się Rzeszów, który został oceniony jako miasto o najlepszym dostępie do żłobków. 
  • Tuż za nim jest Wrocław i Opole. To ostatnie miasto, choć zajęło ostatnie miejsce na podium, obejmuje jednak prowadzenie w kwestii cen opieki nad dziećmi w tego typu placówkach. 
  • W kategorii przedszkolnej prowadzi natomiast Lublin, Poznań oraz Rzeszów, za to największy budżet na przedszkola przeznacza Płock.

Gdzie najłatwiej utrzymać rodzinę?

Według statystyk najwięcej zarabia się w województwie mazowieckim, a zwłaszcza w jego stolicy - Warszawie. 

Należy jednak wziąć pod uwagę również to, że koszty życia są tam znacznie wyższe. Mimo to najłatwiej znaleźć tam pracę i zarobić pieniądze, które pozwolą zapewnić rodzinie utrzymanie. 

O pracę i wysoki standard życia nie jest trudno także w Poznaniu i we Wrocławiu.

A co z rodzinami wielodzietnymi?

W wielu miastach w Polsce funkcjonuje Karta Dużej Rodziny, która przysługuje osobom posiadającym najczęściej więcej niż trójkę dzieci, choć w niektórych miastach można otrzymać ją już w przypadku dwójki. 

Miejscami, w których można otrzymać taką kartę, są: 

  • Bielsko-Biała, Gdańsk, Grodzisk Mazowiecki, Katowice, Kraśnik, Lublin, Piaseczno, Rybnik, Siedlce, Wrocław, Żory, Ostrołęka, Biała Podlaska, Rawa Mazowiecka, Jaktorów, Kluczbork, Poznań, Kraków, Szczecin, Gorzów Wielkopolski. 

W innych miastach również istnieją pewne zniżki i ulgi dla rodzin wielodzietnych, dlatego warto wybrać się do Urzędu Miasta i zaczerpnąć informacji na ten temat.

Najbezpieczniej w Bydgoszczy

Najbezpieczniejszym dla dzieci miastem okazała się Bydgoszcz, w której policja wprowadziła specjalny dyżur mający na celu reagowanie w sytuacjach zagrażających dzieciom i młodzieży. 

  • Dyżur odbywa się w każdy piątek i sobotę od godziny 17 do 1 w nocy
  • Przedsięwzięcie to polega na patrolowaniu miasta przez nieumundurowanego policjanta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy zobowiązani są do obserwacji otoczenia i reagowania w sytuacjach, gdy dobro dziecka jest zagrożone. 
  • Mogą to być sytuacje dotyczące zarówno przemocy fizycznej, przemocy psychicznej jak i niezapewnienia dziecku odpowiedniej opieki socjalnej bądź medycznej. 
  • Takie działanie ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i niesienie pomocy najmłodszym. Akcja ta jest prowadzona w ramach porozumienia prezydenta z bydgoską policją i fundowana jest z budżetu miejskiego, co stawia Bydgoszcz na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa młodym mieszkańcom.

Gdzie najlepiej wyjechać na wakacje?

Według ankiet przeprowadzonych wśród rodziców, najbardziej przyjaznym miejscem na wakacyjny rodzinny wyjazd jest Gdynia

  • Zostało docenione jej położenie, które umożliwia aktywny wypoczynek nad morzem, a także infrastruktura oraz organizowana tam duża ilość imprez przeznaczonych dla dzieci. 
  • Gdynia wypada również dobrze w rankingu polskich miast, w których żyje się najlepiej. Kto wie, może to także dobre miejsce do życia dla rodziny z dziećmi?

Wybór miejsca na założenie swojego domu to trudna decyzja. Liczy się nie tylko miejsce, ale również bliskość osób, wśród których czujemy się bezpiecznie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Kariera czy rodzina: co wybierają młodzi Polacy? »
Rodzina a budżet domowy - jak wspólnie oszczędzać? »
"Becikowe" 2016: 12 tysięcy złotych dla rodziców »
“Maluch na uczelni” dla młodych rodziców »
Krok po kroku jak kupić mieszkanie »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie