Pomysły na niedrogie dekoracje wielkanocne

Nadchodzące święta to wspaniała okazja do tego, aby samodzielnie wykonać dekoracje wielkanocne. Pobaw się w artystę i sprowadź do domu wiosnę.

Pomysły na niedrogie dekoracje wielkanocne
Obudź w sobie artystę na Wielkanoc

Przepiękne dekoracje wielkanocne wcale nie muszą być kosztowne. Wystarczy chwila czasu, kreatywności i zapału i jesteśmy w stanie stworzyć prawdziwe cuda. Gwarantujemy świetną zabawę z całą rodziną i wprowadzenie w progi naszego domu nowej, wiosennej atmosfery.

Zaczynamy!
 

Bohater główny Wielkanocy, czyli jajko

Wielkanoc kojarzy się głównie z pisankami. Jeżeli co roku podobnie podchodzicie do tematu, może pora na to, aby coś zmienić i wprowadzić kilka innowacji. Każda rodzina posiada własne tradycje i techniki dekorowania jajek, może jednak któraś z poniższych przypadnie Wam do gustu.
 
 • Pisanki modelki, czyli lakier do paznokci

Technika z lakierem polega na przygotowaniu letniej wody w misce i wlaniu do niej kilku kolorów lakieru do paznokci (niedużo, wystarczy kilka ruchów). Następnie wykałaczką rozmieszajcie kolory i zanurzcie w nich jajko. Efekt będzie bardzo ciekawy – dekoracje wielkanocne niczym spod pędzla Picassa.
 
 • Pisanki tradycyjne, jednak z artystycznym motywem

Przygotujcie miseczkę z wodą, do której wlejecie ocet i barwnik spożywczy. Następnie każde jajko otoczcie gumką spożywczą, niczym zawiązywanie gumki na włosach. Polecamy przewiązać jajko kilkoma gumkami. Następnie zanurzcie pisankę w roztworze na kilka minut i po wyciągnięciu z kąpieli, zdejmijcie z niego gumki. Efektem będą ciekawe, białe paski.
 
 • Dekoracyjne pisanki

Potrzebny Wam będzie bezbarwny klej oraz ładne, dekoracyjne serwetki. Aby uzyskać oczekiwany efekt, należy posmarować jajko klejem, a następnie obłożyć je jedną, najlepiej górną warstwą serwetki. Pisanki zyskają tym samym bardzo elegancki wygląd.
 
 

Rola drugoplanowa Wielkanocy, czyli rzeżucha

Dekoracje wielkanocne można stworzyć bardzo łatwo i naprawdę niskim kosztem. Szczególnie, jeżeli mówimy o zielonych elementach dekoracji naszego domu. Rzeżucha nie dość, że bardzo zdrowa i smaczna, stanowić może doskonały element aranżacji wielkanocnego stołu.
 
 • Rzeżucha w wydmuszkach

Urokliwym pomysłem jest zasadzenie rzeżuchy w wydmuszkach po jajkach. Najlepiej wybrać te ładne, gładkie, zafarbować je na różne kolory barwnikami spożywczymi, a następnie za pomocą nożyka, podzielić na dwie części. Do każdej z nich włóżcie odrobinę waty i podlejcie kilkoma kroplami wody. Ziarenka rzeżuchy kochają watę. Pamiętajcie, aby podlewać rzeżuchę na bieżąco.
 
 • Rzeżucha niczym żywopłot

Bardzo efektywnym pomysłem jest wyhodowanie rzeżuchy i podcięcie jej na kształt kuli. Im większa tym lepszy efekt. Dodatkowo można usadzić na niej żółte dekoracyjne pisklaki i stworzyć tym samym iście wiosenną dekoracje na wielkanocnym stole.
 
 • Wieniec z rzeżuchy

Nasza bohaterka na to do siebie, że wyrośnie na każdej powierzchni, na jakiej ją zasiejecie, jeżeli tylko będzie miała watę i wodę. Polecamy zrobić z waty wieniec i posadzić rzeżuchę odpowiednio gęsto, aby stworzyła wielkanocny wieniec. Kiedy będzie już zielony, ciekawym efektem jest udekorowanie go kolorowymi pisankami i żółtymi kurczakami.

 

Kwiaty

Wielkanoc to radość z budzącej się do życia natury. Świeże i pachnące bukiety to idealne dekoracje wielkanocne
Święta Wielkiej Nocy to czas, kiedy dostępne są przepiękne kwiaty. Wykorzystajcie je, aby udekorować stół, a także salon czy wejście do mieszkania. Efekt murowany!
 
 • Tulipany

Białe, żółte, różowe – tulipany w każdym kolorze wyglądają zachwycająco. Dom nabierze świeżości i przepięknego zapachu. Polecamy umieścić bukiety w kolorowym wazonie czy konewce.
 
 • Żonkile

Symbol wielkanocny, element dekoracyjny, który kochają Polacy. Bardzo ładnie komponują się w bukietach z baziami, a także zielonymi wiosennymi gałązkami. Można je posadzić w owalnej doniczce, do której wsadzić można także kolorowe pisanki.
 
 • Białe lilie

Wielkanocny stół kocha białe lilie, które mają symbolizować nowe życie. Bukiety z tych kwiatów niezwykle efektownie prezentują się podczas świąt.
 
 

Jadalne dekoracje wielkanocne

Dekoracje wielkanocne to także jajka, które zjemy. Pisanki nie muszą być wykonane z toksycznych elementów czy pomalowane lakierem do paznokci. Mamy ogromny wybór naturalnych składników, które posłużą nam jako barwniki.
 
 • Kolor brązowy – łupiny cebuli, im więcej tym kolor bardziej intensywny
 • Kolor czerwony i różowy - buraki
 • Kolor niebieski – czerwona kapusta (pamiętajcie o soli i occie)
 • Kolor żółty – kurkuma w połączeniu z octem i solą
 • Kolor pomarańczowy – marchew

Innymi jadalnymi dekoracjami mogą być ciasteczka wielkanocne, babki, mazurki i serniki.
 
 • Mazurek

Symbol Wielkanocy to prawdziwe pole do popisu dla artystów. Przypominający pustą kartkę, aż zachęca, aby na nim malować, robić dekoracje wielkanocne i kolorować na wszystkie sposoby. Wypieka się go w rozmaitych kształtach: od owalnych, po trójkąty, kwadraty. Udekorować można go bakaliami, lukrem, owocami, czy kajmakiem.

Czekoladowe zające, kurczaki i jajka to także dekoracje wielkanocne. Zadbajcie o to, aby znalazły się na stole w oryginalnych pojemnikach, można także rozmieścić te czekoladowe ozdoby po całym stole, co na pewno sprawi frajdę dzieciakom.
 
 

Wielkanocne stroiki

Wspaniałe dekoracje wielkanocne to najczęściej coś z niczego. Wykorzystajcie przedmioty codziennego użytku i stwórzcie coś naprawdę wyjątkowego.
 
 • Ogrodowy stroik wielkanocny

Potrzebne będą: kolorowe pisanki, bibuła, trawa albo sianko oraz metalowe wiaderko.
Jak wykonać? Umyjcie wiaderko i owińcie kolorową bibułą rączkę wiaderka. Jako ozdobę możecie przewiązać ją kokardą. Do środka wiaderka wsadźcie trawę albo sianko i ułóżcie na nim kolorowe pisanki.
 
 • Wiosenny stroik

  Potrzebne będą: kolorowe kwiaty, bazie, kolorowa konewka
Jak wykonać? Do konewki wlejcie zimną wodę i ułóżcie kwiaty razem z baziami. Banalnie proste. Trzeba jednak pamiętać, aby kolor konewki oraz kwiaty ze sobą współgrały.
 
 • Stroik w stylu minimalistycznym

Potrzebne będą: doniczka – koniecznie biała, gaza, pisanka, owies
Jak wykonać? Środek białej doniczki wyłóżcie mokrą gazą. Następnie wysypce nasiona owsa. Ta dekoracja wymaga jednak czasu, gdyż owies potrzebuje minimalnie 10 dni na wzrost. Polecamy suche i nasłonecznione miejsce. Kiedy owies już wzrośnie, połóżmy na nim pisankę, Najlepiej, aby miał ona jaskrawy kolor.

 

Tradycyjne dekoracje wielkanocne

Na wielkanocnym stole nie może oczywiście zabraknąć zajączka.

Ta niezwykle prosta w wykonaniu dekoracja z filcu może przetrwać lata i stać się rodzinną tradycją.

Do wykonania potrzebować będziecie kilku arkuszy filcu, najlepiej w kilku rożnych kolorach, a także koralików, które posłużą jako oczy. Nie zapomnijcie o ostrych nożyczkach.
 

Krok po kroku

Rozpoczynamy od wycięcia szablonu. Wykorzystajcie w tym celu gruby karton. Kształt zajączka odrysujcie na materiale. Następnie, już po wycięciu zajączków, naklejcie im koraliki w miejscu oczu.

Wielkanocne zajączki idealnie prezentują się obok kwiatów czy przy świątecznej zastawie sztućców. Możecie przygotować mniejsze, filcowe zajączki i każdemu z nich dopisać imię domownika.
 

Dekoracje wielkanocne są świetnym pretekstem do tego, aby całą rodziną wygospodarować trochę czasu i stworzyć razem coś wyjątkowego w swoim rodzaju.

Życzymy powodzenia i wielkanocnej weny! 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie