Poradnik podróżnika: Roaming

Zagraniczna podróż na horyzoncie? Przed wyjazdem, warto sprawdzić, jakimi zasadami rządzi się roaming, czyli na co uważać, jak aktywować i za co tak naprawdę płacimy?

Poradnik podróżnika: Roaming
Przydatne informacje o usłudze roamingu: co gdzie i za ile?

Roaming – trudne słowo

Roaming jest mechanizmem, który działa w sieciach telekomunikacyjnych (bezprzewodowych). Przykładem jest sieć komórkowa lub Wi-Fi. Dzięki usłudze tej mamy możliwość korzystania z serwisu sieci zagranicznych lub tak zwanych punktów dostępowych (ang. access points). Roaming uruchamiamy w momencie, kiedy znajdujemy się poza zasięgiem naszej rodzimej sieci.

Usługa ta możliwa jest dzięki współpracy międzynarodowej i podpisanym umowom roamingowym. Założeniem serwisu jest zapewnienie abonentom zasięgu na całym świecie.
 

Jak korzystać z roamingu?

Usługa roamingowa dostępna jest dla każdego, kto:
 
 1. Posiada telefon, który funkcjonuje w częstotliwości obcej sieci. (GSM850/1900/iDEN/CDMA/satelita)
 2. Usługi roaming oraz rozmowy międzynarodowe są włączone.
 3. Znajduje się w zasięgu odwiedzanej sieci zagranicznej.

 Uwaga!
Jeżeli podróżujesz do kraju, w którym funkcjonuje inna częstotliwość, na przykład Stany Zjednoczone, polecamy wypożyczenie telefonu i przełożenie karty SIM.
W momencie włączenia roamingu i zablokowania usługi rozmowy miedzynarodowe, możliwe będzie wysyłanie oraz odbierane wiadomości SMS, ale niedstępne będzie nawiązywanie połączeń.

Aby mieć pewność czy usługi są aktywne, radzimy sprawdzić stronę internetową swojego operatora, na przykład Orange: www.orange.pl lub Plus www.plus.pl albo skontaktować się telefonicznie z Biurem Obsługi Klienta swojej sieci.

Radzimy także włączyć ręczny wybór sieci, jeżeli telefon nie wybrał zagranicznej sieci automatycznie.
 
 

Roaming – konkretne usługi oraz ceny

Na początek mamy dobrą wiadomość: w tym roku ceny za roaming w Unii Europejskiej spadną o 80%! To nie wszystko – w przyszłe wakacje za wykonane połączenie za granicę zapłacimy dokładnie tyle samo, co za połączenie krajowe.

Okazuje się, że od 30 kwietnia opłaty znacznie spadną: za minutę połączenia zapłacimy już tylko 5 eurocentów, a nie jak do tej pory: 19 eurocentów. Wiadomości SMS kosztować będą 2 eurocenty, podczas gdy aktualnie zapłacić trzeba ponad trzy razy więcej.

Co za tym stoi? Okazuje się, że "Single Market Telecommunications Regulation", czyli umowa, która ma na celu znieść granice telekomunikacyjne dla wszystkich Europejczyków. Celem zmiany jest całkowite zlikwidowanie opłat roamingowych.
 
Cena Internetu również znacznie spadnie: aktualnie wysoka opłata 20 eurocentów za 1 MB transferu danych zostanie zastąpiona 5 eurocentami.
 
⇒ Uwaga!
Jeżeli przebywacie w Unii Europejskiej, dzwonicie, wysyłacie wiadomości albo korzystacie z Internetu, pamiętajcie o tym, że rodzimy operator nie może przekroczyć określonej ceny za usługę.

W całej Unii istnieje tak zwana eurotaryfa roamingowa, która ogranicza koszty operatorów.
 

Konkretne ceny za usługi roamingowe

 • Połączenia głosowe wykonane za granicą (cena za minutę):
Od 2014: 0,19 euro
Do 30.04.2016: obowiązują stawki krajowe + maksymalnie 0,05 euro
15.06.2017: brak opłat roamingowych
 
 • Połączenie głosowe odebrane za granicą (cena za minutę):
Od 2014: 0,05 euro
Do 30.04.2016: obowiązują stawki krajowe + maksymalnie 0,01 euro
15.06.2017: brak opłat roamingowych
 
 • Wiadomość SMS wychodząca:
Od 2014: 0,06 euro
Do 30.04.2016: obowiązują stawki krajowe + maksymalnie 0,02 euro
15.06.2017: brak opłat roamingowych
 
 • Wiadomość SMS przychodząca: brak opłat roamingowych
 
 • Internet (transfer danych, cena za 1MB):
Od 2014: 0,20 euro
Do 30.04.2016: obowiązują stawki krajowe + maksymalnie 0,05 euro
15.06.2017: brak opłat roamingowych


Warto pamiętać o tym, że maksymalne stawki za usługi telekomunikacyjne rządzą się następującymi prawami:  
 
 • Limity cen w przypadku transferu danych, przeliczane są na MB, ale płacimy za wykorzystane KB.
 • Powyższe ceny nie zawierają VAT
 • Limity powinny być identyczne dla wszystkich, pod warunkiem, że nie zdecydujecie się na wybór innej usługi czy pakietu.
 • Operatorzy proponuja jeszcze niższe stawki w ramach programów zniżkowych i promocji, dlatego warto mieć rękę na pulsie i porównywać aktualne oferty.
 
Jeżeli interesujecie się warunkami, które funkcjonują w innych krajach Unii Europejskiej, informacje w języki angielskim znajdziecie pod adresem berec.europa.eu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie