Porady dla pracującego studenta

Pogodzić pracę i studia nie jest prostą sprawą. Pamiętając jednak o kilku drobnych zasadach w życiu pracującego studenta, można sobie poradzić. Dodatkowy zarobek plus doświadczenie zawodowe za jednym razem - bezcenne!

Porady dla pracującego studenta
Uwaga! Pracujący student!
  • porady dla studenta
  • praca dla studenta

Jak pogodzić studia z pracą, tak aby nie zaniedbać ani jednego, ani drugiego? Czego oczekiwać po pierwszej pracy i gdzie szukać nowego zatrudnienia? Dowiedz się, jak najlepiej wykorzystać te kilka lat godzenia nauki i pracy zawodowej. 

Zjawisko "pracującego studenta" nikogo dziś nie dziwi. Młodzi ludzie godzący pracę z nauką już dawno przestali być postrzegani tylko jako ci, którzy nie dostali się na bezpłatne studia państwowe. Praca na studiach nie musi być tylko przykrym obowiązkiem. Jak najlepiej wykorzystać ten okres młodości?

Dobrze organizuj czas


Masz dzień wolny? Nie śpij do południa - wstań o o tej godzinie, o której musiałbyś wstawać do pracy. Opracuj i spisz plan dnia. Koledzy zapraszają na piwko? Świetnie, tylko dlaczego w poniedziałek o 13.00? Miej śmiałość odmówić i konsekwentnie trzymaj się planu. Dzięki temu więcej zdziałasz w ciągu dnia, będziesz lepiej zorganizowany i nie narobisz sobie zaległości. 

Miej rozsądne oczekiwania


Pracodawca każe ci parzyć kawę, podczas gdy ty chciałbyś już poznawać tajniki handlu międzynarodowego? Cierpliwości! Każdy kiedyś zaczynał. Pensja pracującego studenta na starcie zwykle nie przekracza wysokości średniej krajowej. Przykładaj się do swojej pracy, a owoce twoich wysiłków pojawią się w późniejszym czasie.

Nie bój się zmienić pracy!


Jeśli twoje obecne zatrudnienie nie daje ci satysfakcji, zacznij rozglądać się za innym.
Bądź aktywny w szukaniu pracy. Oto miejsca, gdzie możesz ją znaleźć:
  • Serwisy ogłoszeniowe
  • Targi pracy
  • Portale społecznościowe
  • Internetowe fora związane z twoją branżą
  • Urząd pracy

Mile widziane u potencjalnego pracownika, a zarazem pracującego studenta, jest doświadczenie uzyskane za granicą, i wbrew powszechnej opinii znalezienie pracy poza Polską nie jest aż takie trudne.

Ale uważaj! Dwadzieścia siedem różnych miejsc zatrudnienia w CV może być dla pracodawcy imponujące, ale tylko wtedy, gdy masz 40 lat stażu pracy! Nie zmieniaj etatów jak rękawiczki, jeśli nie chcesz być postrzegany jako człowiek nieodpowiedzialny. 

Pracujący student dziś - lepszy pracownik jutro


Gdy już zdobędziesz upragniony dyplom, przyjdzie czas na poważną pracę. I w tym miejscu pracujący student wyprzedza o krok tych, którzy przez całe studia tylko się uczyli. Wiedza i doświadczenie to cechy, dzięki którym staniesz się pożądanym pracownikiem. Wykorzystaj więc jak najlepiej czas spędzony zarówno na studiach, jak i w pracy zawodowej.


Sprawdź również:

Jak szukać pracy w internecie?  »

Jakie wady i zalety ma umowa zlecenie?  »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie