Praktyczne porady dla zakupoholików

Wkroczyliśmy oficjalnie w sezon zimowych wyprzedaży. Niskie ceny będą kusiły zakupoholików aż do końca lutego. Jak radzić sobie z chęcią niekończących się zakupów?

Praktyczne porady dla zakupoholików
Czym jest zakupoholizm i jak sobie z nim radzić?

Na początek odpowiedz sobie uczciwie na trzy podstawowe pytania:

 1. Czy każdą wolną chwilę spędzasz w centrum handlowym?

 2. Czy Twoja szafa pełna jest niepotrzebnych, często zdublowanych rzeczy?

 3. Czy nie potrafisz przejść obojętnie obok zachęcającej wystawy, która kusi niskimi cenami?

 

Jeżeli odpowiedź to trzy razy TAK, ten artykuł jest dla Ciebie!
 

Czym jest zakupoholizm?

Kwestią zakupoholizmu od dawna interesują się specjaliści i psychiatrzy. Nie jest to jeszcze uznana oficjalnie choroba, ani tym bardziej zaburzenie psychiczne, ale lekarze biją na alarm i wskazują kilka najważniejszych przyczyn tego zjawiska.

Kontrolowanie impulsu

Po pierwsze zastanów się, czy może posiadasz problem z kontrolowaniem nazwijmy to „impulsów zakupowych”. Czy chęć posiadania nowego telefonu, czy butów jest tak silna, że nie da się jej powstrzymać, mimo braku pieniędzy? Jeżeli powyższy opis dotyczy Ciebie, jest to znak, że niebezpiecznie wkroczyłeś do grona zakupoholików.

Zakupy jako rozwiązanie problemu

Jeśli pierwszą rzeczą, o jakiej myślisz, kiedy pojawiają się w Twoim życiu problemy, jest zakup nowej torebki – weź głęboki oddech i pomyśl, czy rzeczywiście rozwiąże to sprawę. Czy nie jest to tymczasem kupowanie dla samej idei kupowania?

Kupowanie obsesyjne

Zaciąganie kredytów na zakupy, pożyczanie pieniędzy i nie oddawanie ich to oczywiście skrajny przypadek zakupoholizmu i nie dotyczy większości z nas. Jednak warto uświadomić sobie fakt, że niekontrolowany, może prowadzić do konfliktów z najbliższymi i problemów finansowych.
 

Psychologia zakupów

Ciekawym wydaje się fakt, że osoby, które nie potrafią zapanować nad niepotrzebnymi wydatkami to z reguły osoby, które:

 • Rekompensują sobie brak własnej atrakcyjności nowymi przedmiotami
 • Wybierają zakupy jako ucieczkę od własnych problemów
 • Wierzą bezmyślnie reklamom i sloganom, mówiącym, że zasługujemy na dany produkt i nie jesteśmy w stanie bez niego funkcjonować
 • Nie kontrolują możliwości zakupów przez Internet, nie czując realnej utraty pieniędzy
 • Uważają, że nie będą częścią elitarnej grupy społecznej, jeżeli nie będą posiadały danych przedmiotów
 

Porady dla zakupowych maniaków

Przygotowaliśmy kilka porad dla zakupoholików, które mamy nadzieję, pomogą w codziennym życiu, oto one:

 1. Po pierwsze naucz się robić zakupy z przygotowaną wcześniej listą. Na początku będzie to z pewnością trudne, ale z czasem stanie się to nawykiem i świetnym sposobem na kontrolowanie zawartości portfela.
 2. Zrezygnujcie z posiadania karty kredytowej. Jest to bardzo łatwy sposób na niepotrzebne długi, ponieważ tak na prawdę nie czujemy wydatków, kiedy posługujemy się kartami płatniczymi, szczególnie kartą kredytową.
 3. Idąc o krok dalej, możemy nawet wypłacić sobie w bankomacie konkretną sumę pieniędzy i idąc na zakupy, postarać się w niej zmieścić. Ani złotówki więcej – dzięki temu wyrobimy sobie samokontrolę finansową.
 4. Pobaw się w księgowego i przygotuj plan wydatków na dany miesiąc czy tydzień. Rozpisz ile musisz wydać na opłaty, ile na jedzenie, a ile zostanie Ci na przyjemności. Taki plan z pewnością ułatwi dobrą organizację.
 5. Jeżeli masz poważny problem i zaliczasz się do zakupoholików, ustal sobie maksymalny limit wydawania na karcie. Dzięki temu może zdarzy Ci się oblać rumieńcem wstydu przy kasie, ale na pewno nie wydasz więcej, niż zakłada to Twój plan finansowy.
 6. Systematycznie zajmuj się spłatą zadłużenia. Nie kupuj niepotrzebnych bibelotów, zanim nie oddasz 100% zaciągniętych pożyczek.
 7. Unikaj reklam – jeżeli oglądasz film i trafiasz na przerwę reklamową – wyjdź do kuchni po herbatę zamiast oglądać kolejne namawiające do zakupów reklamy.
 

Życzymy samych rozsądnych i trafionych zakupów!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie