Łatwe postanowienia finansowe na nowy rok

Każde wejście w nowy rok to pretekst do zmian. Warto stworzyć swoje noworoczne postanowienia finansowe. Jeżeli nie czujecie się usatysfakcjonowani zarządzaniem swoich finansów, podpowiadamy, jak łatwo udoskonalić swoje nawyki.

Łatwe postanowienia finansowe na nowy rok
Jak mądrze zarządzać finansami w 2016 roku?

1. Regularne oszczędzanie

Jak pisaliśmy już wiele razy, do oszczędzania należy dobrze się przygotować.

Polecamy zrobienie analizy wydatków: wypisanie wszelkich opłat, oszacowanie średniej wydatków, na które musimy się liczyć pod koniec miesiąca. Dopiero mając wszystkie te informacje, wyliczymy kwotę, której odłożenie nie będzie stanowiło większego problemu.

Postanowienie związane z oszczędzaniem to także kontrola naszego budżetu, zakupy na promocjach i wyprzedażach, a także odkładanie na konkretny cel.

RADA: Zacznij pomału - spróbuj odkładać 10 złotych tygodniowo, 50 złotych miesięcznie i stopniowo zwiększaj kwotę.

Warto przeczytać: 5 mitów o oszczędzaniu »


 

2. Spłacenie długów

Postanowienia, które powinny zajmować pierwsze pozycje na liście to oczywiście te związane z opłaceniem rachunków oraz uregulowaniem rat. Na pewno zależy nam na spłaceniu długów.

Może warto za postanowienie noworoczne wybrać sobie znalezienie dodatkowej pracy albo zadbać o godne zaufania fundusze inwestycyjne? Możliwości jest dużo, wystarczy poszukać.

RADA: Jeśli masz trudności w spłaceniu zobowiązań, porozmawiaj z doradcą w banku. Możesz również zasięgnąć porady prawnika, który pomoże w negocjacjach.

Warto przeczytać: Jak wpadamy w długi finansowe? »


 

3. Mądre korzystanie z finansowania

Nie zaciągajcie kolejnych kredytów, jeżeli wiecie, jak ciężka może okazać się ich spłata.

Niekontrolowane zaciąganie kredytów czy pożyczek to niestety pułapka, w którą łatwo wpaść, kiedy nie analizuje się swojej sytuacji finansowej regularnie. Z czasem przyzwyczajamy się do życia „na kredyt”, zmienia się nasz poziom życia, ale równocześnie zadłużenie rośnie. Czy zawsze warto?

RADA: Mądry zwyczaj - nie pożyczaj? Wszystko zależy od Twojej sytuacji finansowej. Jeśli dodatkowe środki nie obciążą twojego budżetu domowego a pomogą w spełnieniu marzeń lub nagłej potrzebie, kredyt może okazać się dobrym pomysłem. Mierz jednak siły na zamiary!

Warto przeczytać: Jak poprawić swoją zdolność kredytową? »


 

4. Zarządzanie budżetem domowym

Postanowienia związane z finansami domowymi mówią o tym, aby nie wydawać więcej niż posiadamy.

Przeanalizujcie, na co wydajecie miesięcznie najwięcej i spróbujcie wynegocjować lepsze warunki na przykład z dostawcami usług, telekomunikacji etc. 

Przemyślcie, czy może nie rozsądniej byłoby zacząć kupować tańsze środki czystości czy zacząć zbierać punkty zakupowe w supermarketach. Wszystkie te pomysły wymagają naszego zaangażowania oraz czasu, ale dzięki temu zaoszczędzimy całkiem sporo.

RADA: Kontrola budżetu domowego to nie tylko oszczędzanie - to przede wszystkim wiedza o wpływach i wydatkach. Z biegem czasu oszczędności pojawią się same. Pamiętaj - wszelkie zmiany wprowadzaj metodą małych kroków.

Warto przeczytać: Najlepsze aplikacje mobilne do zarządzania budżetem domowym »


 

5. Edukacja bliskich

Postanowienia finansowe na 2016 powinny być także związane z uczeniem naszych najbliższych, jak zarządzać finansami.

Możesz być świetnym organizatorem i oszczędzać regularnie, ale cała magia znika, kiedy orientujesz się, że mąż wydał dwa razy więcej niż powinien na sprzęt sportowy, żonę pochłonęły zakupy nowych butów, a dzieci wykorzystały miesięczny limit na Internet. Zacznijmy edukować się nawzajem i uczyć dobrych nawyków finansowych.

RADA: Uwzględnienie swoich dzieci w zarządzaniu budżetem domowym to najlepsza praktyka.

Warto przeczytać: Jak wprowadzić dziecko do świata finansów? »


 

W 2016 życzymy Wam dużo pięniędzy, niskich rat kredytów, zero długów i mądrych decyzji finansowych!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie