Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

„Pożycz od sąsiadki”, czyli o pożyczkach społecznościowych

Jeśli szukasz pożyczki o niższym oprocentowaniu niż te oferowane w bankach, dowiedz się więcej na temat pożyczek prywatnych, które z każdym dniem stają się bardziej popularnym sposobem pożyczania. Przeczytaj artykuł!

„Pożycz od sąsiadki”, czyli o pożyczkach społecznościowych
Pożyczki prywatne w zasięgu ręki

Polski rynek pożyczkowy można podzielić na 3 główne grupy:

  • Banki i SKOKi podlegające prawu bankowemu
  • Firmy pozabankowe udzielające krótko- i długoterminowych pożyczek
  • Pożyczki społecznościowe

Często, nauczeni własnym doświadczeniem, znając wysokie oprocentowania w instytucjach bankowych, szukamy innych rozwiązań kredytowych. Od jakiegoś czasu z powodzeniem działają pozabankowe firmy pożyczkowe, które pożyczą nam pieniądze w bardzo wygodny sposób, np. poprzez ich przedstawiciela odwiedzjącego nas w domu, lub udzielą krótkoterminowych pożyczek dostępnych online, tzw. chwilówek.

Od niedawna coraz większą popularnością cieszą się także pożyczki społecznościowe, bo przecież kto nas lepiej zrozumie niż drugi obywatel również zarządzający swoimi oszczędnościami, który zna realia polskiego rynku?

Co to jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczka społecznościowa to nic innego, jak pożyczka między użytkownikami portalu pożyczek społecznościowych, dzięki bezpośrednim kontaktom z pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy, czyli osobą inwestującą swój kapitał.

Portale społecznościowe wprowadzają dwie możliwości. Pierwszą z nich jest zainwestowanie swoich oszczędności, czy niewykorzystywanych obecnie środków. Inwestujesz w innych obywateli i udzielasz im pożyczki na warunkach określonych przez Ciebie, czyli sam decydujesz czy akceptujesz daną wielkość odsetek. Druga możliwość to zaciągnięcie pożyczki od inwestujących obywateli, na ustalonych przez nich warunkach, często korzystniejszych od tych w bankach i firmach pożyczkowych.

Przykład: pani Anna z Krakowa ma 2000 zł oszczędności, które postanawia zainwestować na portalu pożyczek społecznościowych (prywatnych). Ustala oprocentowanie udzielonej przez siebie pożyczki na 8%. Pan Jerzy z Wrocławia potrzebuje pożyczki w wysokości 2000 zł na zakup lodówki. Postanawia pożyczyć od pani Anny na przystępnych warunkach z oprocentowaniem 8% poprzez portal społecznościowy.

Jak uzyskać pożyczkę?

Na przykładzie pożyczki poprzez portal Lendico (ponieważ należy pamiętać, że Lendico nie udziela pożyczek, w większości przypadków udzielają ich inni użytkownicy portalu, czyli osoby prywatne), opowiemy w skrócie jak zaciągnąć pożyczkę społecznościową, czyli prywatną.

Kolejne kroki procesu pożyczania z Lendico:

  • Zarejestruj się na platformie Lendico. Sama rejestracja trwa dosłownie kilka minut

Rejestracja powinna zawierać cel, na który potrzebujesz zaciągnąć pożyczkę prywatną. Od razu po zarejestrowaniu się otrzymasz propozycję wysokości raty, wtedy też zdecydujesz czy akceptujesz proponowane warunki, czy nie. Rejestracja jest zupełnie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.

  • Jeżeli akceptujesz proponowane warunki, firma będzie potrzebować kilku Twoich dokumentów, takich jak: zaświadczenie o zarobkach, wyciąg z konta z ostatnich 3 miesięcy, kopia paszportu lub dowodu osobistego oraz dowolna faktura albo rachunek na Twoje nazwisko poświadczający aktualny adres zamieszkania.
  • Kolejnym krokiem będzie przelew symbolicznego 1 grosza, celem weryfikacji numeru konta bankowego oraz powiązania go z Twoją osobą.
  • Po Twojej akceptacji, Twój „projekt na pożyczkę” pojawi się na platformie Lendico, a inwestorzy będa mogli inwestować w Twój projekt. W ten sposób inwestorzy pożyczą Ci pieniądze, a na platformie możesz na bieżąco sprawdzać ile osób postanowiło zainwestować w Twój projekt pożyczkowy.
 

BIK a pożyczka społecznościowa

Czy Twoja historia jest sprawdzania w biurach informacji gospodarczej? Tak, jest.

Firmy wspierające udzielanie pożyczek społecznościowych muszą dbać zarówno o pożyczkobiorców, jak i inwestorów. Dlatego też, inwestor musi być świadomy ryzyka, które moze wyniknąć z problemów ze spłatą pożyczki przez pożyczkobiorcę.

Jak należy spłacić pożyczkę?

Spłata pożyczki społecznościowej Lendico polega na comiesięcznym przelewaniu określonej kwoty na konto inwestora, który zainwestował w Twój projekt pożyczkowy.

Co się stanie w przypadku braku spłat?

Procedura jest taka sama, jak w przypadku braku spłat pożyczek pożyczkowych oraz kredytów, czyli najpierw sprawdzane są powody opóźnień. Lendico zarządza wierzytelnością przez 60 dni od daty powstania opóźnienia, a w tym czasie prowadzone są negocjacje harmonogramem spłat oraz rozmowy. O opóźnieniu wtedy też informowane są zewnętrzne bazy danych, w których obniżona zostaje wiarygodność kredytowa pożyczkobiorcy. Po 60 dniach wierzytelność przekazywana jest na zwenątrz firmy i rozpoczyna się proces windykacyjny.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie