Pożyczka dla studenta czy karta kredytowa?

Pożyczka dla studenta i karta kredytowa to produkty finansowe kierowane do młodych osób kształcących się na uczelniach wyższych. Co wybrać, gdy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy?

Pożyczka dla studenta czy karta kredytowa?
Na jaki produkt finansowy się zdecydować?
  • pożyczka dla studenta
  • studencka karta kredytowa

Studenci to grupa społeczna, do której adresowana jest bogata oferta różnorakich produktów finansowych na atrakcyjnych warunkach. Banki doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wielu z przyszłych absolwentów, których jedynym źródłem „dochodów” są starannie odkładane przez rodziców pieniądze, będzie potrzebowało dodatkowego wsparcia finansowego. Jednymi z najczęściej wybieranych przez młodych ludzi opcji są karty kredytowe i pożyczka dla studenta.

Studencka karta kredytowa

Studencka karta kredytowa to opcja dla tych, którzy mają stałe, utrzymujące się nawet na niewielkim poziomie, ale regularne wpływy na konto. Najczęściej wymaganą przez banki kwotą są udokumentowane zasilenia rachunku w wysokości co najmniej 500 złotych miesięcznie, przy czym ich źródło może być dowolne:

  • stypendium naukowe, 
  • przelewy od rodziców czy opiekunów, 
  • wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Ofertę studenckiej karty kredytowej banki kierują do osób pomiędzy 19 a 25 rokiem życia, posiadających status studenta. Za użytkownie preferencyjnej karty kredytowej student zapłaci nawet 3 razy mniej niż korzystający z klasycznej wersji plastiku (do 40 złotych w skali roku). Co więcej, w pierwszym roku użytkowania karty, przy spełnieniu warunku dokonania określonej liczby transakcji za jej pomocą, opłaty można uniknąć. Różnicą przy studenckich kartach będzie również limit określony przez bank.

Podobnie jak w przypadku standardowych kart kredytowych, okres bezodsetkowy wynosi najczęściej od 54 do 58 dni – po upłynięciu tego okresu za zwłokę w spłacie długu naliczane są odsetki (może to być nawet 25% dokonanej transakcji).

Pożyczka dla studenta w banku

Biorąc po uwagę bardziej tradycyjne formy dofinansowania dla studentów w banku, możemy wyróżnić oczywiście preferencyjnego kredytu studenckiego oraz zwykłą pożyczkę gotówkową. 

Preferencyjny kredyt studencki

Kluczem do otrzymania kredytu studenckiego jest przedstawienie bankowi dokumentu potwierdzającego status studenta oraz zaświadczenia o dochodzie na jednego członka rodziny – jeśli okaże się on wystarczająco niski, szanse na otrzymanie wsparcia finansowego wzrosną. 

Wypłaty kwoty pożyczki odbywają się 10 razy w roku – raz na każdy miesiąc akadmicki. Dodatkowo, co pół roku należy bankowi przedstawić zaświadczenie o zaliczeniu kolejnego semestru nauki i kontynuowaniu kształcenia. Pożyczka wypłacana będzie przez cały okres studiów (nie dłużej jednak niż 6 lat).

Po ukończeniu studiów mamy jeszcze dwa lata na znalezienie satysfakcjonującej pracy i ustabilizowanie sytuacji finansowej. Spłatę pożyczki można oczywiście rozpocząć zaraz po otrzumaniu dyplomu studenta, w przypadku dobrych zarobków starać się można również o skrócenie okresu pożyczki i jej przyspieszoną spłatę.

Pożyczka dla studenta

Pożyczki gotówkowego to jedne z najczęściej wybieranych produktów bankowych w momencie poszukiwania dodatkowych środków. Studentom z założenia trudniej otrzymać zwykłą pożyczkę w związku z nie stabilną sytuacją finansową - osobie studiującej trudniej utrzymać stałą pracę czy posiadać zatrudnienie na umowę.

Jeśli jednak student posiada pracę i w miarę regularne wpływy na konto bankowe, bank nie powinien wydać decyzji odmownej przy wniosku o pożyczkę czy np. limit kredytowy w rachunku. Studenci zatrudnieni na umowę zlecenie i pracujący od kilku miesięcy, którym udaje się utrzymać pozytywne saldo na koncie a nie mieli wcześniej problemów ze spłatą zobowiązań, są dla banku wiarygodnymi klientami.

Podobnie w przypadku chwilówek - zarabiający studenci, nawet z niewielkim, lecz w miarę stałym wynagrodzeniem, nie powinni mieć problemów z otrzymaniem niewielkiej kwoty pożyczki. Jak wiemy, zaletą chwilówki jest przede wszystkim brak wielu formalności oraz dostępność online

Pamiętajmy o tym, że zarówno karta kredytowa, jak i pożyczka dla studenta czy studencki kredyt to niestety forma zadłużenia się u wierzyciela. Jeśli tylko możemy, starajmy się tego unikać, szczególnie na samym początku naszej przygody z samodzielnością i własnymi finansami. Potrzebując jednak dodatkowych pieniędzy czy to na utrzymanie, na drobny lub nagły wydatek albo spełnienie marzenia, dobrze przemyślmy nasze opcje i pamietajmy o odpowiedzialnym spłacaniu zobowiązania.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie