Pożyczka dla studenta, czyli witaj w świecie finansowych błędów

Wkraczając w świat dorosłości, wiele młodych osób zaczyna podejmować swoje pierwsze decyzje finansowe. Czy pożyczka dla studenta jest warta rozważenia, gdy potrzebujemy zastrzyku gotówki?

Pożyczka dla studenta, czyli witaj w świecie finansowych błędów
Czy pożyczka dla studenta zawsze oznacza kłopoty?

Zarządzanie studenckimi finansami to wyzwanie, wiążące się z odważnymi decyzjami, które niestety często prowadzą  do drobnych pomyłek. Pożyczka dla studenta często postrzegana jest jako nienajlepsza decyzja finansowa. Jakie błędy popełniają studenci po otrzymaniu dodatkowych pieniędzy?

„Mam kredyt – mogę wydawać!”

Zarabiający studenci, którzy podejmują decyzję o złożeniu wniosku o kredyt czy pożyczkę gotówkową, najczęściej otrzymają dodatkowe środki, pod warunkiem, iż nie posiadają innych zobowiązań a ich historia kredytowa nie ma sobie nic do zarzucenia. 

Problem tak naprawdę pojawia się w momencie, kiedy pożyczka dla studenta trafia na konto bankowe. Dlaczego? Głównie z powodu nieumiejętnego zarządzania gotówką. Często wychodzimy z założenia, iż skoro mamy więcej pieniędzy, możemy więcej wydawać. Wiadomo, życie studenckie wypełnione jest pokusami finansowymi, jednak w tym wieku trudno o niekończące się zasoby pieniężne. A studia to przecież idealny czas na nauczenie się jak zarządzać własnym budżetem i wkroczyć w dorosłość przygotowanym. 

„Płacąc kartą kredytową, nic nie wydaję”

W związku z pojawieniem się wielu atrakcyjnych ofert studenckich kart kredytowych, coraz więcej młodych osób decyduje się na posiadanie plastiku w swoim portfelu. Jest to bez wątpienia bardzo przydatna forma płatności, jednak wiąże się również z odpowiedzialnością. 

Dlaczego? Płatności kartą kredytową nie odczujesz w swoim portfelu lub na rachunku bankowym, ponieważ w danej chwili nie płacisz własnymi pieniędzmi. A przecież kartę kredytową kiedyś będzie trzeba spłacić…

Stając jednak w obronie kart kredytowych, przypomnijmy, iż korzystanie z dodatkowych pieniędzy, uzyskanych w ten sposób, może być darmowe. Pożyczka dla studenta w formie studenckiej karty kredytowej, spłacona w ciągu okresu bezodsetkowego, to brak dodatkowych opłat czy kosztów związanych np. z oprocentowaniem zadłużenia. 

„Co się dzieje na studiach, zostaje w studenckiej historii”

Wielu studentów rozpoczynających naukę na uczelni wyższej, po raz pierwszy doświadcza obowiązku zajęcia się własnymi finansami, prawda? A to wcale nie takie proste zadanie, szczególnie jeśli podejmiemy kilka niezbyt rozsądnych decyzji.

O czym warto pamiętać? Każda nasza decyzja kredytowa zostanie odnotowana w Biurze Informacji Kredytowej. Zbudowanie pozytywnej historii wcale nie jest takie trudne, wystarczy realnie oceniać swoje możliwości finansowe, a z tym lepiej nie kombinować. A przecież każda pożyczka dla studenta musi zostać spłacona.

Jak zatem uchronić się przed złymi finansowymi decyzjami? Warto możliwie wcześnie rozpocząć planowanie swojego budżetu i analizę ponoszonych wydatków. Potrzeba dodatkowych pieniędzy nie jest niczym nadzwyczajnym, a na rynku pojawia się coraz więcej interesujących ofert, które wcale nie muszą negatywnie wpłynąć na nasze beztroskie życie studenckie.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie