Ile potrzeba Ci na studenckie życie

Studenci starają się wydawać jak najmniej, bo przecież najczęściej za dużo nie mają. Stereotypowo patrząc, wszystko w związku z nieustannym imprezowaniem. Prawdą jest jednak, że bieżące wydatki do niskich nie należą. Czy pożyczka dla studenta może studenta wesprzeć?

Ile potrzeba Ci na studenckie życie
Czy bycie studentem to finansowe wyzwanie?

Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje studiów. Często oznacza to wyprowadzkę z domu, większą niezależność i zdobywanie nowych doświadczeń. Jak jednak to wszystko sfinansować? 

Na co student wydaje pieniądze?

Mieszkanie

Oczywistym i pierwszych wydatkiem jest utrzymanie na studiach. Wiele osób próbuje jak może obniżyć koszty studenckiego życia, jednak jakiś koszt ponieść trzeba. Mamy oczywiście kilka możliwości:

 • wynajem pokoju
 • wynajem mieszkania
 • kupno mieszkania
 • pomieszkiwanie u rodziny
 • akademik

Na zakup mieszkania najprawdopodobniej nie starczy żadna pożyczka dla studenta. W końcu jest to niemały wydatek kilkuset tysięcy złotych a kredyt na taką kwotę ciężko otrzymać. Można zatem spróbować wprowadzić się do pokoju u dobrej cioci czy babci, jednak dla wielu młodych osób jest to jak wpadnięcie „z deszczu pod rynnę” i ponowny brak niezależności.

Pozostaje więc wynajem. Kawalerka to wydatek rzędu od 600 do 1500 złotych, jednak jeśli znajdziesz większe mieszkanie i przekonasz kilku znajomych do zamieszkania z Tobą, koszt możesz obniżyć do kilkuset złotych

Dla osób rządnych prawdziwych studenckich przeżyć idealny może być akademik, jednak, po pierwsze, nie wszyscy mogą liczyć na pokój a po drugie, koszt może okazać się niewiele niższy niż wynajem pokoju. 

Bez względu na wybór czy dostępne możliwości, należy liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych, do której należy dodać kilka dziesiątek na opłaty związane z rachunkami.

Życie codzienne

Zastanawialiście się kiedyś ile kosztuje codzienne utrzymanie? Wielu studentów dopiero na studiach uświadamia sobie ile przeciętna rodzina wydaje chociażby na jedzenie. 

W zależności od naszych potrzeb, każdy oczywiście w ciągu tygodnia wyda mniej lub więcej, jednak i tak należy liczyć się z kosztem zbliżonym do ok. 200 zł. 

Co wliczamy w codzienne wydatki

 • jedzenie
 • kosmetyki i środki czystości
 • transport (paliwo lub bilety)
 • kursy dodatkowe
 • pomoce dydaktyczne
 • książki

Życie studenckie

Studia to w końcu jeden z najlepszych okresów w naszym życiu. Możemy oddać się przyjemnościom, poznać nowych ludzi i rozwijać swoje zainteresowania. Na wszystko potrzebne są jednak pieniądze, które również należy uwzględnić w budżecie potrzebnym studentowi. 

Student wydaje przecież przede wszystkim…na rozrywkę, która do tanich nie należy. Wiadomo, są miesiące, kiedy wydajemy więcej, są i takie, kiedy lepiej zostać w domu i poświęcić się nauce. Zawsze zdarzy się jednak jakiś nieprzewidziany powód do świętowania, co niestety może negatywnie wpłynąć na nasz studencki budżet.

Jak zatem to wszystko sfinansować?

Wiadomo, metody są różne. Można znaleźć pracę, liczyć na pomoc rodziców czy dziadków, postarać się o stypendium albo zdecydować się na dofinansowanie z innego źródła. 

 • Praca dla studenta to rozwiązanie, które daje najwięcej niezależności. Można spróbować znaleźć zajęcie dorywcze, łatwe do pogodzenia z planem zajęć. Studenci na magisterce mogą próbować znaleźć płatny staż, który opróc dodatkowych środków, pomoże w zdobywaniu doświadczenia.
 • Stypendium z uczelni skierowane jest do różnych grup studentów - mogą to być młodzi ludzie w nieco trudniejszej sytuacji finansowej, którzy potrzebują wsparcia w celu utrzymania się w nowym mieście. Dopłaty uniwersyteckie otrzymać można również za bardzo dobre wyniki w nauce lub sukcesy sportowe. Informacje o stypendiach uzyskacie na swojej uczelni lub w samorządzie studenckim.
 • Jednym z rozwiązań jest również preferencyjny kredyt studencki, który najmniej obciąży nasz skromny budżet. Atrakcyjne warunki kredytowania pozwolą na spokojne ukończenie studiów i bezstresową spłatę zadłużenia. 
 • Pożyczka dla studenta jest innym sposobem na uzyskanie paru dodatkowych groszy, jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z nieco większym zobowiązaniem. Pożyczka dla studenta to jednak rozwiązanie dla kogoś, kto ma pewność braku problemów ze spłatą. Warto rozważyć jej otrzymanie w przypadku chęci sfinansowania na przykład konkretnej potrzeby czy marzenia.

Studia nie należą do najtańszych okresów w naszym życiu, o czym żadnego studenta przekonywać nie trzeba. Są jednak sposoby na obniżenie kosztów oraz w razie konieczności zdobycie dodatkowego dofinansowania. Najważniejsze jednak to szczęśliwe spędzić te kilka wspaniałych studenckich lat.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie