Pożyczka dla studenta w Wielkiej Brytanii

Pożyczka dla studenta to często jedyna opcja dla chcących podjąć odpłatne studia w Wielkiej Brytanii. Z jakich dostępnych opcji można skorzystać?

Pożyczka dla studenta w Wielkiej Brytanii
Jak opłacić czesne na zagranicznej uczelni?
  • pożyczka dla studenta
  • koszty utrzymania i czesne
  • Tuition Fee Loan

Coraz więcej młodych Polaków wyjeżdża za granicę nie tylko w celach zarobkowych, ale również edukacyjnych. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków jest wciąż Wielka Brytania. Tamtejsze uczelnie cieszą się w większości dobrą opinią i gwarantują wysoki poziom kształcenia. Studia w Zjednoczonym Królestwie są jednak płatne, a wysokość czesnego wahać się może od 6 do nawet 10 tysięcy funtów rocznie za pobieranie nauki na studiach pierwszego stopnia (undergraduate odpowiadający Polskiem licencjatowi). Pożyczka dla studenta to często jedyna opcja umożliwiająca rozpoczęcie zagranicznego kształcenia.

Jaka pożyczka dla studenta w Wielkiej Brytanii?

Tuition Fee Loan

Najpopularniejsza pożyczka dla studenta, na której uzyskanie szanse mają obywatele krajów Unii Europejskiej, to Tuition Fee Loan. Kształcący się w pełnym wymiarze godzin mogą liczyć na przyznanie nawet 9 tysięcy funtów (lub 6 tysięcy w przypadku studentów uczelni prywatnych), ci, którzy uczęszczają na zajęcia w wymiarze „zaocznym” – 6,75 tysiąca funtów (lub 4,5 tysiąca funtów w przypadku studentów uczelni prywatnych). 

Pożyczka pokrywa koszty czesnego, wpłacana jest bezpośrednio na konto uczelni po otrzymaniu potwierdzenia, że student uczęszcza na zajęcia w każdym z kolejnych semestrów. Jest to pożyczka zwrotna, od której naliczane są odsetki, a jej spłacanie rozpocząć należy w kwietniu tego roku, w którym ukończone zostały studia.

Maintenance Loan, czyli pożyczka na pokrycie kosztów utrzymania

Pożyczka na pokrycie kosztów utrzymania wypłacana jest tym, którzy potrzebują finansowego wsparcia w celu umożliwienia podjęcia studiów i wpłacana jest bezpośrednio na konto studenta. Ubiegać się mogą o nią jedynie studenci kursów dziennych.

Jest to pożyczka zwrotna, od której naliczane są odsetki. W celu jej uzyskania w procesie aplikacji przedstawić należy zaświadczenie o zarobkach swoich i/lub swoich rodziców. Jej wysokość uzależniona jest od wielu czynników. Na największą kwotę liczyć mogą studenci londyńskich uczelni, którzy z Londynu nie pochodzą. Najniższe sumy przyznawane są studentom kształcącym się w rodzinnym mieście.

Studenci, którzy ukończyli 20 lat jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego, przebywają na terenie Wielkiej Brytanii przynajmniej od 3 lat oraz nie uczestniczyły wcześniej w podobnym programie, mogą ubiegać się również o stypendia i granty, które pomogą pokryć koszty utrzymania, podróży czy czesnego. 

Więcej o studenckich finansach:
Pożyczka dla studenta, czyli witaj w świecie finansowych błędów »
Czym jest preferencyjny kredyt studencki? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie