Jak szukać pracy na LinkedIn

LinkedIn ułatwia rozwój zawodowy, nie tylko poprzez udostępnienie informacji o sobie potencjalnym pracodawcom, ale również rozwiniętej platformie poszukiwania pracy.

Jak szukać pracy na LinkedIn
Wykorzystaj szanse, które stwarza LinkedIn

LinkedIn jest międzynarodową platformą mającą na celu poszerzanie kontaktów zawodowo-biznesowych osób, które posiadają swoje profile w tym serwisie.

LinkedIn skupia zarówno firmy, jak i osoby prywatne, jednak obie kategorie zarejestrowanych podmiotów zainteresowane są zdobywaniem informacji, które tym pierwszym ułatwiają pozyskiwanie specjalistów, a pozostałym dają możliwość rozwijania własnej kariery zawodowej.

Rozwój kariery dzięki LinkedIn

Jeżeli poszukujesz nowych możliwości zawodowych, powinieneś założyć swój profil w Linkedin. Jeśli już go masz - zadbaj o to, aby zawierał informacje wartościowe, które zaprezentują Ciebie i twoje umiejętności z jak najlepszej strony potencjalnemu pracodawcy lub firmie działającej w jego imieniu.

Dopracuj swój profil

  • Używanie prawdziwego imienia i nazwiska jest warunkiem koniecznym, a zamieszczone zdjęcie musi przedstawiać właściciela profilu w sposób formalny. Jedynie artyści mogą pozwolić sobie na drobne odstępstwo od tego wymogu.
  • Zaprezentuj się jako specjalista w swojej dziedzinie poprzez rzetelny opis swojego wykształcenia, umiejętności, znajomość języków obcych. Profil warto uzupełnić o informacje na temat wszystkich dodatkowych kursów, które ukończyłeś oraz uprawnień, które posiadasz.
  • Przedstaw swoją historię kariery zawodowej, w której oprócz wymienienia pracodawców dołączysz informacje o zakresie obowiązków i stopniu odpowiedzialności, która spoczywała na twoich barkach.
  • Dołącz do grup, które Cię interesują. Będziesz miał okazję do wymiany poglądów na tematy związane z twoją profesją. Jednak zamieszczając swoje wypowiedzi, rób to w przemyślany sposób tak, aby były one wartościowe i budowały twój obraz jako specjalisty-eksperta w danej dziedzinie.

Obserwuj, wyciągaj wnioski i działaj na LinkedIn

  • Odwiedzaj profile firm headhunterskich i potencjalnych pracodawców. Często zamieszczane są tam ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników, które nie są publikowane gdzie indziej lub publikowane są znaczenie wcześniej niż w innych miejscach. Ta możliwość da ci przewagę nad konkurencją.
  • Składaj aplikacje na wybrane ogłoszenia bezpośrednio poprzez LinkedIn. Twój dopracowany wcześniej profil, twoje wypowiedzi i informacje zamieszczane w dyskusjach będą mogły być natychmiast odnalezione przez potencjalnego pracodawcę i dostarczą wiele cennych informacji o tobie i twoich umiejętnościach, co jest bardzo doceniane. Możesz również zapisywać wybrane oferty a sam LinkedIn udostępnia Ci stanowiska dopasowane do twojego profilu.
  • Nawiązuj wartościowe kontakty biznesowe z innymi uczestnikami portalu.
  • Poszukaj znajomych w Linkedin, którzy mogą wystawić ci dobre referencje.
  • Odpowiadaj na każdą propozycję pracy. Jeśli nie jest to oferta, która cię interesuje możesz podziękować, ale dopisz jakiej oferty poszukujesz. Być może zostanie to odnotowane w bazie danych i następnym razem, będzie to oferta na miarę twoich oczekiwań.

Dzięki Linkedin zapewnisz sobie szansę na rozwój kariery zawodowej. Właściwe zaangażowanie w budowę profilu i aktywność na portalu może spowodować pozytywne zmiany w twoim życiu i przynieść realne korzyści.

Czytaj również:
ABC LinkedIn, czyli zwiększ swoje szanse na rynku pracy »
6 podstawowych kryteriów oceny oferty pracy »
10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce »
5 porad jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej »
5 metod efektywnego szukania pracy »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie